طراحی سایت
جمعه 9 خرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Thurarshen Jeyalingam, Yuto Shimamura, Christopher Teshima

خانمی 55 ساله که دیابت شیرین (هموگلوبین A1C، %15.6) نه چندان کنترل شده ای داشت، با مشکل کتواسیدوز دیابتی (DKA) استفراغ قهوه ای رنگ مراجعه کرد. درمان DKA با تزریق انسولین و مایعات داخل وریدی علاوه بر درمان به وسیلة دوز بالای مهارکنندة پمپ پروتئینی (PPI) برای خون ریزی فرضی قسمت بالایی معدی و روده ای انجام گرفت.

یک روز بعد از پذیرش، یک آندوسکوپی معدی روده ای نشان دهنده تغییرات مخاط مری به صورت سیاه و به ظاهر نکروتیک و تقریباً محیطی که از اواسط مری تا محل اتصال مری و معده (تصویر A)، جایی که یک تغییر غیرمنتظره به موکوز طبیعی مشاهده شد (تصویر B) بود. بعد از آندوسکوپی، مدیریت پشتیبان همراه با ادامة درمان قند خون بالا، احیای مایعات و ادامة روند دوز بالای PPI توصیه شد. یک آندوسکوپی معدی روده ای که 6 روز بعد (بعد از حذف DKA) تکرار شد، حاکی از التیام یافتن سلول های موکوزالِ به ظاهر نکروتیک بود (تصویر C).

بحث

مری سیاه یک یافتة آندوسکوپیک است که با نکروزیس حاد مری (AEN) ارتباط دارد و اولین بار وجودش توسط گلدنبرگ ات آل در سال 1990 بیان شد. از آن زمان تا کنون، AEN همچنان یک بیماری کم تشخیص داده شده با شیوع تخمین زده شده ای تا %0.28 باقی می ماند. رایج ترین نشانة آن، خونریزی بخش بالایی معدی و مری (UGIB) می باشد که در آن، آندوسکوپی به طور معمول نشانگر عادی بودن محل اتصال مری و معده، همراه با یک تغییر غیرمنتظره موکوزی سیاه و نکروتیک می باشد که در یک سوم انتهایی مری وجود دارد و گسترش و پراکندگی بی نظم آن نزدیک به آن محل مشاهده می شود. علت دقیق آن همچنان نامعلوم است اما حدس زده می شود که با فاکتورهای متعدد کم خونی موضعی و آسیب دیدگی سدهای دفاعی لایة مخاطی که در این مکانیزم نقش اساسی دارد در ارتباط باشد. بر اساس آمار به دست آمده، گمان می شود مردان در دهة ششم زندگی خود، در معرض بیشترین خطر و مجموعه ای از بیماری ها نظیر عیوب عروقی، فشار خون بالا، نارسایی کلیوی، غدد بدخیم، افراط در نوشیدن الکل، سوءتغذیه، انسداد مجرای خروج معده، و در این پروندة بخصوص، دیابت شیرین قرار دارند. AEN به تنهایی دارندة آمار 6 درصدی مرگ و میر می باشد که بیشتر در نتیجة سوراخ شدن حاد مری است، اما برای آن آمار مرگ و میر نزدیک به %32 هم گزارش شده است که بیشتر به دلیل همراهی با شرایط دیگر است. رایج ترین اثر طولانی مدت آن ایجاد تنگی است که ممکن است بعد از دو هفته از تشخیص، در %10 تا %25 موارد رخ دهد. چگونگی و کیفیت درمانی استاندارد شده نیست ولی اغلب تحقیقات، مدیریت محافظه کارانه همراه با درمان اصولی وضعیت، تجدید و احیای جریان خون، کنترل قند خون، PPI داخل وریدی یا درمان به وسیلة آنتی هیستامین و در بیماران دچار سوءتغذیه، تزریق مواد غذایی در یک دورة کوتاه از ماه را پیشنهاد می کنند. AEN قبلاً در زمینة DKA گزارش شده است. اگر چه هنوز نمی دانیم که آیا خود کتواسیدوز زمینه ساز نکروز هست یا نه، از دست دادن مایعات در اثر قند بالای خون و گرفتگی معده در اثر DKA که به بازگشت محتویات معده و مری می انجامد عوامل تأثیر گذار مهمی هستند. برطرف کردن بیماری با مدیریت پشتیبان که در این گزارش بررسی شده بود با متون علمی موجود تداوم دارد.

شایان ذکر است که نزدیک به %9 از بیماران مبتلا به DKA شواهدی از وجود UGIB نیز از خود نشان می دهند، اما کمتر از یک سوم آن ها دستخوش آندوسکوپی می شوند تا بتوانند علت اساسی آن را تعیین کنند. در این متن، ابلاغ AEN بعنوان دلیلی بر وجود UGIB مهم است که اطمینان حاصل شود بیماران مبتلا تحت درمان مناسب قرار می گیرند و سنجش و ارزیابی های بعدی نیز صورت گیرد تا از عواقب آن پیشگیری شود.

AGA Institute. June 2018 Volume 16, Issue 6, Pages e68–e69

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03387981
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1138
3300
15499
3372482
51527
87710
3387981

آی‌پی شما: 18.204.227.117
امروز: جمعه، 09 خرداد 1399 - ساعت: 10:03:56

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید