طراحی سایت
چهارشنبه 1 خرداد 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Stephen Salloway, MD, MS

تقریباً 20% از 30% بیمارانی که بیماری آلزایمر (AD) در آنها تشخیص داده شده است در حوزه کارشناسی هیچ کدام از معیارهای آسیب شناسی را در کالبد شکافی نشان نداده اند. در دو آزمایش کلینیکی اخیر، 20% از تمام بیماران (و بیش از 33% از آنهایی که ناقل آپولیپوپروتئین E4 نبودند) با اختلال آلزایمر خفیف سطح بالایی از آمیلوید را در تصویربرداری برش نگاری صدور الکترون مثبت (PET) نشان نداده اند. افرادی با اختلال فراموشی غیر آمیلویدی در این دو آزمایش وضعیت کلینیکی خوش خیم تری داشتند.

 

مطالعاتی در حوزه اتوزومی و AD تک گیر نشان دادند که پلاکهای نوریتی آمیلویدی پارانشیمی ده تا بیست سال قبل ازشروع تضعیف قوه ادراکی شروع به توسعه و گسترش می کنند، و توسط تجمع توده های نوروفیبری داخل سلولی که از اسید بیش فسفری شده تشکیل شده اند پیروی می کنند، و سرانجام منجر به فقدان نورونها ،کارکرد ضعیف سیناپسها، تضعیف قوه ادراکی و اختلال مشاعر می شود. زمانی که اختلال خفیف قوه ادراکی (MCI) و اختلال مشاعر تشخیص داده شود، مغز معمولاً تجمع بالایی از سطوح نوریتی را نشان می دهد.

درحالی که تصویربرداری آمیلویدی PET یک آزمایش قابل اعتماد برای ارزیابی تجمع سطوح آمیلویدی مغز می باشد که می تواند در تشخیص دقیق AD تاثیرگذار باشد، یک آزمایش تعیین کننده برای AD کلینیکی نیست. تشخیص AD نیازمند دانستن یک تاریخچه کامل از سابقه فرد و آزمایش فیزیکی او، تصویر برداری ساختاری با برش نگاری و تصویر برداری با تشدید مغناطیسی (MRI) و دیگر آزمایشات قوه ادراکی و لابراتواری می باشد که توسط یک پزشک متخصص در ارزیابی این بیماری انجام گیرد. یک اسکن آمیلوید PET منفی در بیماری با MCI یا اختلال مشاعر باعث عدم تشخیص آن می شود. اگرچه اسکن آمیلوید PET مثبت باعث تشخیص بیماری AD در بیماری با اختلال قوه ادراکی می شود، مدارک آسیب شناسی آمیلویدی از اسکن آمیلوید مثبت باید همراه با تعدادی از دیگر فاکتورها و شرایطی که منجر به زوال قوه ادراکی بیمار می شود سنجیده و ارزیابی شود. به عنوان مثال، بیمارانی که اختلال مشاعر و بدنهایی خمیده دارند ممکن است عامل آمیلویدی مغزی و اسکن آمیلوید مثبت داشته باشند. اسکن آمیلوید PET به طرزی گسترده در پژوهش و آزمایشات کلینیکی به کار رفته است، اما تنها تعداد محدودی از این مطالعات، سودمندی آن را درکاربرد کلینیکی نشان داده است. اکنون مطالعاتی با مقیاس وسیع در حال انجام است تا سودمندی تصویربرداری اسکن آمیلوید PET را در کلینیک نشان دهند. تصویر برداری شواهد اختلال مشاعر برای آزمایش اسکن آمیلوید (IDEAS) که توسط مراکز مراقبت های طبی برای سالخوردگان و خدمات پزشکی برای قشر فقیر جامعه انجام می گیرد، برای ارزیابی تغییرات در تشخیص و درمان و تاثیرات در وضعیت سلامت افراد بیمار، تعداد 18000 مرکز مراقبت های پزشکی ذینفع با بیماران MCI و اختلال مشاعر از 674 مرکز کلینیکی اختلال مشاعر محوردر ایالات متحده آمریکا ثبت نام کرده است. یک آزمایش گروهی وسیع برای ارزیابی کاربرد کلینیکی آمیلوید PET، و تصویربرداری آمیلوید برای مطالعه پیشگیری بیماری آلزایمر انجام گرفته و به اطلاعات بیشتری نیازمند است.

دی وایلد و همکارانش نتایج یک مطالعه را گزارش کردند که نشان داد تصویربرداری آمیلوید PET بدون هزینه برای 866 بیمار که تحت ارزیابی تشخیص پزشکی برای اختلال قوه ادراکی به مدت 24 ماه هستند، در کلینیک مرکز مراقبت پزشکی و حافظه دانشگاه UV در آمستردام و مرکز پزشکی دانشگاه یوترش در شهر یوترش هلند تحت درمان قرار گرفته اند. جمعیتی بالغ بر 507 بیمار در این مطالعه شرکت کردند. این بیماران شامل بیمارانی با اختلال مشاعر، تضعیف خفیف قوه ادراکی، و زوال قوه ادراکی ذهنی (SCD) اما با عملکرد نرمال هستند که در آزمایشات ذهنی شرکت کردند. یک کارشناس قوه ادراکی اثبات کرد که برنامه تشخیص و درمان باید قبل از تصویربرداری آمیلوید PET انجام گیرد و سپس تغییرات ضبط شده در تشخیص و درمان بیماری پس از تصویربرداری آمیلوید PET باید تکمیل شود. به طور کلی، 242 بیمار (47.7%) اسکن آمیلوید مثبت داشتند. برای بیمارانی که تشخیص آلزایمر قبل از انجام آزمایش داشتند، مثبت بودن آمیلوید در 128 بیمار از 164 بیماری که اختلال مشاعر داشتند (78.0%)، 45 نفر از 72 بیمار با اختلال MCI (63%)، و 6 بیمار از 16 بیمار با اختلال SCD  (38%) تشخیص داده شد. برای بیمارانی که تشخیص بیماریهای دیگری غیر از AD قبل از آزمایش داشتند، آمیلوید مثبت در 23 نفر از 73 نفر با اختلال مشاعر (33%)، 10 نفر از 42 نفر با بیماری MCI (24%)، و 30 نفر از 143 نفر با اختلال SCD (20.9%) تشخیص داده شد. تشخیص بیماری در 125 مورد از بیماران تغییر کرد (24.7%)، که اکثراً به دلیل اسکن آمیلوید منفی بود. همچنین افزایش معناداری در تشخیص بیماری و تغییر در متد مراقبت از 123 نفر از بیماران (24.3%) مشاهده شد.

نتایج مطالعه با گزارش های گراندمن و همکارانش و پونتکوروو و همکارانش در سودمند بودن کلینیکی آمیلوید PET همخوانی دارد. آنالیز موقت از 3979 بیمار در مرکز IDEAS همچنین روند صعودی تغییرات را در تشخیص، صحت تشخیص بیماری، و درمان پس از اسکن آمیلوید PET نشان داد.

مواردی وجود دارد که نتایج حاصل از مطالعات دی وایلد را حین ارزیابی باید مورد بررسی قرار داد. بیمارانی که در این مطالعه جوانتر از بقیه بیماران با اختلال AD هستند (میانگین سن،66 سال برای بیمارانی که اختلال مشاعر دارند، 67 سال برای بیماران با اختلال MCI، و 61 سال برای بیماران با اختلال SCD می باشد)، و آنها بیماریهای ذهنی کمتری نسبت به آنهایی که اختلال قوه ادراکی دارند و اغلب در مراکز کلینیکی می بینیم دارند. مسائلی وجود دارد که درباره تشخیص دقیق این نتایج برای مراقبت های اولیه یا در محیط کلینیک حافظه باید مد نظر قرار داد. معرفی هم گروهی های این بیماران با اختلال SCD جدید است، اما مشخص نیست که چگونه باید معنای دقیق یک اسکن آمیلوید منفی را در یک بیمار 61 ساله با اختلال SCD تفسیر نمود، و ما هنوز نشانه های تشخیصی قابل اعتمادی برای ارزیابی دقیق احتمال داشتن بیماری و زمان زوال و افت قوه ادراکی در بیمارانی با اختلال SCD که اسکن آمیلوید مثبت دارند، در دسترس نداریم. بیماران در این مطالعه به منظور آزمایش سطح مایعات آمیلوید بتا 42 مغزی-نخاعی، اسید، و اسید فسفرو مورد آزمایش قرار گرفتند اما اطلاعاتی در مورد ارزش واقعی اسکن آمیلوید PET در مقایسه با مایعات مغزی-نخاعی، هزینه های متفاوت اسکن آمیلوید PET، و ارجحیت بیمار برای آزمایش و مراحل درمان فراهم نشد.

مطالعات دی وایلد نشان داد که اسکن آمیلوید PET می تواند در محیط کلینیکی وسیع و گسترده ای صورت گیرد. بیشترین چالش مربوط به هزینه آزمایش و اسکن، تعیین معیارهای مناسب برای استفاده از اسکن آمیلوید PET، و تعیین سطح تخصص مورد نیاز برای بهینه  سازی استفاده از اسکن آمیلوید PET می باشد. کار تصویربرداری آمیلوید، معیارهای کاربردی مناسب را برای اسکن آمیلوید PET توسعه داده که توصیه می شود اسکن آمیلوید PET برای افرادی با تشخیص نامناسب بیماری پس از ارزیابی توسط متخصص اختلال مشاعر که تشخیص AD نیز در حوزه تخصصی او باشد، مناسب است و همچنین برای کسانی که نتایج آمیلوید PET در تشخیص و درمان بیماری آنها تاثیرگذار باشد. معیارهای کاربردی مناسب که برای اسکن آمیلوید PET توصیه می شود شامل 3 علامت اولیه می باشد: اختلال مشاعر غیرعادی یا متفاوت، تضعیف قوه ادراکی خفیف و درحال پیشرفت که سبب شناسی آن نامشخص باشد، و شروع اختلال مشاعر قبل از سن 65 سالگی. کادر تخصصی استفاده از اسکن آمیلوید PET را برای بیمارانی که احتمال ابتلا به AD با علائم نرمال را دارند توصیه نمی کنند. به هرحال، آزمایش نشدن این گروه از بیماران منجر به تشخیص نادرست بیماری در تعداد وسیعی از افراد می شود، مخصوصا در افرادی که ناقل اپالیپوپروتئین E4 نیستند. این توصیه باید تحت الشعاع نتایج حاصل از این مقاله تجدید نظر شود.

سازماندهی مراقبت های پزشکی بهتر بستگی به تشخیص دقیق بیماری دارد. اسکن آمیلوید PET نشاندهنده پیشرفت عمده کلینیکی است که زمانی که یک مطالعه به طور واضح نشان دهد که این آزمایش آماده به کارگیری در محیط کلینیک است برای بیماران با MCI و اختلال مشاعر، به طرزی گسترده تربه کار می رود. بیماران و خانواده هایی که با اختلال مشاعر درگیر هستند به اطلاعات قابل اعتمادی نیاز دارند که درباره علت و پیش آگهی و روش های درمانی مناسب و دردسترس به آنها آگاهی و اطلاعات دهد. بهبود و پیشرت در صحت و دقت تشخیص بیماری که توسط اسکن آمیلوید PET فراهم میشود به خانواده ها اجازه می دهد تصمیمات مهمی درباره شغل، هزینه ها، ایمنی در رانندگی بگیرند و این تصمیمات آگاهانه تر و معقول تر باشد و بتوانند در مراحل اولیه تشخیص بیماری از وضعیت دارویی و درمانی بهتر و همچنین فرصت های بهتر برای شرکت و حضور در آزمایش های کلینیکی بهره گیرند. متخصصان کلینیک باید از تخصص خود برای به کارگیری نتایج اسکن آمیلوید PET در ارزیابی برای تشخیص بیماری بهره گیرند و بتوانند از عواقب روان شناسی که این بیماری می تواند بر بیمار و خانواده اش داشته باشد بحث کنند.   

JAMA Neurol.  June 11, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 271 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02422605
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
591
2907
8252
2401052
41156
44120
2422605

آی‌پی شما: 3.85.143.239
امروز: پنج شنبه، 02 خرداد 1398 - ساعت: 02:03:14

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید