طراحی سایت
چهارشنبه 1 خرداد 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Thomas S. Hwang, MD; Ahmed M. Hagag, MDJie Wang, MS

تعیین اتوماتیک نواحی غیرقابل تزریق (nonperfusion) در سه شبکه ی عصبی با آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری در چشم بیماران مبتلا به دیابت

پرسش: پارامترهای غیر پرفیوژنی که بطور اتوماتیک و از طریق آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری تعیین می شوند چقدر برای بیماران مبتلا به دیابت مفید هستند؟

 یافته ها: در این مطالعه ی مقطعی روی 71 بیمار مبتلا به دیابت و 39 فرد سالم شاهد، نواحی عاری از رگهای خونی که از طریق آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری شبکه ی (عروقی) شبکیه تعیین شده بودند، بین افراد گروه کنترل و بیماران رتینوپاتی دیابتی در سطوح مختلف مشخص شدند. این نشانگرهای زیستی کمتر به سن و قدرت سیگنال وابسته بودند و حساسیت بیشتری نسبت به برخی سنجشهای غلظت رگ موجود داشتند.

منظور: نواحی عاری از رگهای خونی که بصورت اتوماتیک و از طریق آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری شبکه ی عصبی فردی در بیماران مبتلا به دیابت تعیین شدند، در مقایسه با روشهای قبلی، می توانند روش قابل اعتماد و حساستری را برای ارزیابی ناهنجاری های عروقی دیابتی ارائه دهند.

رتینوپاتی دیابتی (DR) یک علت اصلی از بین رفتن بینایی در ایالات متحده می باشد. پیشگیری از، از دست دادن بینایی مربوط به DR به تشخیص خصوصیات کیفی از معاینات بالینی، تصاویر فوندوس، یا آنژیوگرافی فلورسین بستگی دارد. آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری (OCTA) یک روش غیر تهاجمی می باشد که قادر به تصویربرداری از عروق شبکیه با رزولوشن مویرگی است و برای اندازه گیری تغییرات عروقی مربوط به رتینوپاتی دیابتی مناسبتر از تصویربرداری معمول عمل می کند، و امکان سنجی زیستی کمّی را برای تشخیص DR ایجاد کرده است.

بر خلاف روشهای معمول،OCTA  همچنین قادر به تصویربرداری عروق شبکه عصبی شبکیه بصورت سه بعدی می باشد. عروق شبکیه از 3 لایه ی مجزا در ماکولا تشکیل شده است: مجموعه ی عروقی سطحی (SVC)، شبکه ی مویرگی متوسط (ICP)، و پیوندهای مویرگی عمیق (DCP). در DR این لایه ها می توانند نواحی غیرقابل نفوذ (غیرقابل خونیاری) مویرگی را نشان دهند که در کل صفحات داخلی شبکیه قابل مشاهده نیستند، و این نشان می دهد که معاینه ی شبکه ی عصبی فردی می تواند از اختلالات عروقی بیشتری پرده بردارد و احتمالاً دقت تشخیص نشانگرهای زیستی بر اساس آنژیوگرام ها را افزایش دهد.

با این وجود، مصنوعات پروجکشن در OCTA می تواند تفسیر آنژیوگرام های شبکه ی عصبی عمیقتر را مختل نماید. سیستم های تجاری موجود، عروق شبکیه را در دو شبکه ی عصبی ارائه می دارند: عروق سطحی و عروق عمیق. آنها مرزهایی را قرار می دهند تا اکثر ICP را با لایه ی سطحی شامل شوند، که باعث می شود پروجکشن (طرح) رگهای سطحی در شبکه ی عصبی عمیق کمتر قابل مشاهده باشد. گروه ما الگوریتمی را به منظور کاهش مصنوعات پروجکشن بدون حرکت مرزهای تقسیم بندی توسعه داده است، و سه شبکه ی عصبی ماکولار را بر اساس مطالعات بافت شناسی شناخته شده ارائه می کند. با استفاده از این الگوریتم و تکنیکهای پردازش تصویر مدرن، ما قبلاً نشان داده ایم که EAAها (نواحی گودال مانند بدون عروق خونی) از آنژیوگرام های شبکیه ی تقسیم بندی شده ی حل  شده با پروجکشن، در تشخیص چشم های مبتلا به رتینوپاتی دیابتی گسترش نیافته (NPDR) از چشم های گروه کنترل، بهتر از آنژیوگرامهای تقسیم بندی نشده عمل می کنند. در مقایسه با اندازه گیری تراکم عروق (VD)، نواحی بدون عروق خونی ممکن است وابستگی کمتری به سن و قدرت سیگنال داشته باشند. در این مطالعه، ما این موضوع را تست می کنیم که این بیومارکرهای حاصل از OCTA چگونه در طیف وسیعتری از بیماری در تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به دیابت عمل می کنند، و آنها را با اندازه گیری های VD معمول مقایسه می کنیم.

اهمیت: رتینوپاتی دیابتی DR یکی از علل اصلی کاهش بینایی است که عمدتاً از طریق معاینه ی کیفی بالینی شبکیه مدیریت می شود. آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری OCTA می تواند روشی عینی و کمّی برای ارزیابی DR ارائه نماید.

هدف: تعیین نواحی غیرقابل تزریق در سه شبکه ی عصبی در ماکولای چشم بیماران مبتلا به دیابت با شدت رتینوپاتی متفاوت با استفاده از OCTA حل شده با پروجکشن (PR-OCTA).

نتایج: این مطالعه شامل 39 فرد در گروه کنترل، 16 بیمار مبتلا به دیابت بدون رتینوپاتی، 23 بیمار با رتینوپاتی دیابتی غیرمنتشر خفیف تا متوسط، و 32 بیمار با رتینوپاتی دیابتی غیر منتشر شدید، یا DR منتشر می شد. میانگین (SD) نواحی گودال مانند بدون رگ خونی 0.203 (0.103) میلیمتر مکعب برای گروه کنترل 0.192 (0.084) میلیمتر مکعب برای بیماران مبتلا به دیابت بدون رتینوپاتی، 0.243 [0.079] میلیمتر مکعب برای بیماران با رتینوپاتی دیابتی غیرمنتشر خفیف تا متوسط، و 0.359 (0.275) میلیمتر مکعب برای بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی غیر منتشر شدید یا DR منتشر بود. میانگین (SD) EAA در کل صفحات داخلی شبکیه در این گروهها بترتیب 0.020 (0.031) میلیمتر مربع، 0.034 (0.047) میلیمتر مربع، 0.038 (0.040) میلیمتر مربع، و 0.237 (0.235) میلیمتر مربع بود. میانگین (SD) مجموع EAA از سه شبکه ی عصبی تقسیم بندی شده در هر یک از گروهها 0.103 (0.169) میلیمتر مربع، 0.213 (0.242) میلیمتر مربع، 0.451 (0.243) میلیمتر مربع، و 1.325 (1.140) میلیمتر مربع بود. با ویژگی ثابت در 95%، با استفاده از EAA در صفحه ی شبکه ی داخلی، حساسیت تشخیص بیماران مبتلا به دیابت از افراد سالم گروه کنترل 28% بود، همچنین 31% برای بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی، و 47% برای بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی شدید از کل EAA شبکیه ی داخلی بود. با مجموع EAA سه شبکه ی عصبی، حساسیتها بترتیب 69%، 82%، و 97 بودند. نواحی بدون عروق با شاخص قدرت سیگنال همراه نبودند. تراکم رگهای تبادلی از طرح دو شبکه ای، گروه های با حساسیت پایینتر را مشخص نمود که به SSI وابسته بودند.

نتیجه گیری و ارتباط: نواحی بدون عروق تعیین شده از یک طرح تقسیم بندی سه لایه ای با استفاده از PR-OCTA سطوح رتینوپاتی با حساسیت بیشتری در مقایسه با نواحی بدون عروق از صفحات داخلی و تقسیم بندی نشده ی شبکیه از یک تراکم عروقی در طرح دو لایه تشخیص داده شد. مطالعات بیشتری جهت بررسی کاربرد پارامترهای غیر پرفیوژن در محیط های بالینی نیاز است.

 

آنژیوگرام های توموگرافی انسجام نوری مجموعه ی عروقی سطحی مربوط به شرکت کنندگان سالم و شرکت کنندگان مبتلا به دیابت

 آنژیوگرام های توموگرافی انسجام نوری حل شده با پروجکشن با نواحی عاری از عروق تشخیص داده شده بطور اتوماتیک به رنگ آبی. DR نشان دهنده ی رتینوپاتی دیابتی است؛ NPDR نشانگر DR گسترش نیافته، و PDR نشان دهنده ی DR گسترش یافته است.

JAMA Ophthalmol. June 14, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02422313
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
299
2907
7960
2401052
40864
44120
2422313

آی‌پی شما: 3.85.143.239
امروز: پنج شنبه، 02 خرداد 1398 - ساعت: 01:03:01

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید