طراحی سایت
پنجشنبه 6 تير 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Anne Arnett, Mark Stein

اثربخشی و تحمل پذیری مقایسه ای روش های درمانی برای اختلال بیش فعالی کم توجهی در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان

هرچه میزان تشخیص اختلال بیش فعالی کم توجهی در سراسر جهان افزایش می یابد، رایج ترین سوالاتی که بیماران می پرسند این است که آیا روش درمانی انتخاب کنیم، کدام روش، و برای چه مدت. در روانپزشکی لانست، ساموئل کورتس و همکارانش نتایج یک مطالعه فراتحلیلی جامع را گزارش کردند که اطلاعات مهم را برای توسعه راهکارهایی که منجر به تصمیم گیری کلینیکی می شد، ترکیب کردند. با استفاده از این مطالعات که در آوریل 2017 به چاپ رسید، و مطالعات چاپ نشده قبلی، نتایج مطالعات کورتس و همکارانش، مغایرت در مطالعات قبلی و آنالیزهای فرا تحلیلی را روشن ساخت که بعضی از آنها باعث بحث و مذاکره بیشتر شد. علاوه بر این، کورتس و همکارانش، نتایج ایمنی و تحمل پذیری ثانویه را که منجر به تشخیص بیشتر بیماری میشد و کاهش علائم حاد و بحرانی بیماری تنها نیمی از چالش درمان ADHD بود، سرانجام منجر به تحلیل بیماری یا کاهش عملکرد آن می شود.

 

برای اختلالات رایج تر مانند ADHD، بهتر است راهکارهایی برای مراقبت کلینیکی توسط هر دو گروه بهداشت عمومی و دیدگاههای دارویی دقیق اطلاع رسانی شود. مطالعات فراتحلیلی توسط کورتس و همکارانش، مستقیماً روش درمانی بهداشت عمومی را برای مداخله دارویی مورد خطاب قرار می دهد و اثربخشی کوتاه مدت درمان ADHD را تایید می کند، اگرچه تمام روش های درمانی این قدرت اثربخشی را نداشتند. همچنین، نتایج مطالعات آنها علائم کلینیکی سودمند را برای کنترل دقیق فشار خون و تغییرات وزنی، نه تنها با داروهای محرک بلکه با آتوموکستین اثبات کردند.

اگر از زاویه پزشکی به قضیه نگاه کنیم، نتایج مطالعات فراتحلیلی به دلیل کمبود مطالعات مقایسه ای طولی محدود می شود. این نتایج تاثیر سن را در انتخاب روش درمان اولیه که سازگار با الگوی مصرف دارو در ایالات متحده آمریکاست تایید می کند، و تاثیر بیشتر متیل فنیدیت را در کودکان و نوجوانان، و تاثیر آمفتامین را در بزرگسالان تایید می کند. به هر حال، این مطالعات نتوانستند اثر سن را در تجویز دارو بین کودکان (5 تا 12 ساله) و نوجوانان (13 تا 18 ساله) تشخیص دهند. بنابراین، مطالعات فراتحلیلی نتوانست چالش بزرگ در درمان ADHD را که میزان بالای قطع مصرف دارو در دروه بلوغ علیرغم ادامه مصرف داروست و حتی شدت بیماری در سن بلوغ را مورد خطاب قرار دهد. نتایج آنها در شبکه مطالعات فعلی که در آنها، placebo تعیین کننده این شکل از مصرف داروست، نیاز به تغییر نمونه در طی درمان مقایسه ای را تایید نمی کند. علیرغم شواهدی که درواکنش ترجیحی برای مصرف متیل فنیدیت یا آمفیتامین در مراحل اولیه بیماری موجود است، ما نمی توانیم واکنش بیمار به روش های درمانی اولیه یا ثانویه را پیش بینی کنیم، چه برسد به اینکه علائم مداخله چند دارو در واکنش منطقه ای را تشخیص دهیم. از لحاظ توسعه روش درمان برای  یک بیماری مزمن و مکرر که درمان با یک نوع دارو کافی و اثربخش نمی باشد، ما  بازهم به خانه اول برگشتیم. نتایج مطالعات فراتحلیلی یک شیوه درمانی پیشرفته را برای مقایسه نتایج مطالعات درمانی مختلف ارائه می دهد. باتوجه به سه سوال رایج که بیماران می پرسند، تاریخچه مطالعات نشان می دهد که مطالعات فراتحلیلی می تواند تنها جوابهای جزئی نظیرحمایت کلی برای مصرف داروی زودگذر، راهکارهای اولیه برای درمان اولیه براساس سن، و احتمالا هیچ نوع اطلاعاتی برای طول دوره درمان به دست آوریم. این نتایج – و مخصوصاً محدودیت داده های به دست آمده – مستلزم تحقیقات بیشتر است که بتواند منجر به طبابت کلینیکی شود. سرانجام، این نیاز به مطالعه نیازمند سازمانهای بودجه و سرمایه برایاثبات طرحهای مطالعاتی مقایسه ای و طولی، توجه به تناوب و ترکیب مداخله دارویی و رفتاری، و توسعه داده های زیاد است که باعث تشخیص دقیق علائم بیماری شود اما هنوز این داده ها مبهم و دست نیافتنی است.

The Lancet Psychiatry, Vol. 5, No. 9, p691–692

Published: August 7, 2018

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 43 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02494057
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
345
1566
8170
2471610
56003
56605
2494057

آی‌پی شما: 3.90.45.27
امروز: پنج شنبه، 06 تیر 1398 - ساعت: 08:04:07

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید