طراحی سایت
پنجشنبه 6 تير 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Masako Morishita, PhD; Sara D. Adar, ScDJennifer D’Souza, PhD

سوال. آیا سیستم های پورتابل فیلتراسیون هوا، می تواند میزان مواجهه افراد با ذرات ریز آلوده کننده هوا و میزان فشار خون را در میان ساکنین سالخورده در یک منطقه شهری در ایالات متحده  کاهش دهد؟

 یافته ها. در این مطالعه مداخله ای دو سویه کور تصادفی سازی شده، استفاده کوتاه مدت از سیستم های پورتابل فیلتراسیون هوا، مواجهه افراد با ذرات ریز معلق در هوا و فشار خون سیستولیک را در شهروندان سالخورده ساکن در یک منطقه کم درآمد کاهش داد.

 

معنی و مفهوم. استفاده از سیستم های پورتابل فیلتراسیون هوا به طور بالقوه در برابر موارد ریز ذره ای، کاردیوپروتکتیو می باشد و نیازمند تحقیقات بیشتر است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) سالیانه در حدود بیش از 4 میلیون مرگ را به ذرات جامد محیطی PM 2.5 با قطر کمتر از 2.5 میکرومتر نسبت می دهد. مواجهه کوتاه مدت با ذرات محیطی (برای مثال، چندین روز) سبب افزایش ریسک چندین عارضه  کاردیوواسکولار (cv) از جمله انفارکتوس میوکارد، استروک و نارسایی قلبی می شود. مواجهات بلند مدت (برای مثال، چندین سال)، ریسک فوق را بیشتر کرده و ابتلا به عارضه های کاردیومتابولیک مزمن از جمله دیابت نوع 2 و فشار خون بالا را تقویت می کند.

میزان بالای آلودگی هوا در آسیا یکی از مهمترین عللی است که سلامت عمومی را به خطر انداخته است. با این حال بر اساس دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی پیرامون کیفیت هوا، حتی مواجهه با میزان کمی از ذرات PM 2.5 سلامت افراد را به میزان قابل توجهی به مخاطره می اندازد. علیرغم بهبود در کیفیت هوا در طی دهه های گذشته، محدوده غلظت ذرات PM 2.5 همچنان با میزان بالای مرگ و میر در ایالات متحده همراه بوده است. در همین رابطه، دو محقق به نام های بوک و گیل و همکارانشان از آزمایش های بیشتری از استراتژی های پیشگیرانه ای که افراد می توانند در جهت حفظ سلامت خود بکار برند، دفاع کرده اند.

با در نظر گرفتن جمعیت آمریکایی که حدود 90% از وقتشان را در محیط بسته می گذرانند (70% از این زمان در مکان اقامت خودشان است)، استفاده از واحدهای پورتابل مسکونی برای فیلتراسیون هوا می تواند یک ابزار کاربردی برای کاهش مواجهه با ذرات PM 2.5  باشد. بخش عظیمی از مطالعات نشان داده اند که استفاده از فیلترهای HEPA می تواند غلظت ذرات PM 2.5 درون محیط های بسته را کاهش داده و مزایای سلامتی در پی داشته باشد. با وجود اینکه برخی از کارآزمایی ها بهبودهایی را در پیامدهای کاردیوواسکولار جایگزین از قبیل عملکرد عروقی و فشار خون نشان داده اند، شواهد کلی به صورت مبهم باقی مانده است. مطالعات کمی در ایالات متحده با میزانی از آلودگی انجام شده که بیشتر نمایانگر محیط های شهری بوده است که میلیون ها نفر انسان در معرض خطر با آنها مواجه می شوند. علاوه بر این، داده های کمی در مورد سالخوردگان بعنوان سریع ترین جمعیت آسیب پذیر روبه رشد وجود دارد، چرا که این افراد به طور ویژه حساس به اثرات نامطلوب سلامت مواجهه با ذرات  PM 2.5  می باشند.

با توجه به اهمیت موضوع، در این مطالعه ظرفیت دو سیستم فیلتراسیون هوا که به لحاظ تجاری قابل دسترس و ارزان بودند برای کاهش مواجهه با ذرات PM 2.5  در میان سالخوردگان ساکن در یک منطقه شهری کم درآمد در ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفت (دیترویت، میشیگان). در این مطالعه فرض بر این بود که فیلتراسیون هوا مواجهه افراد با ذرات PM 2.5  را کاهش می دهد که بسته به عوامل مختلفی از جمله میزان فعالیت روزانه در میان افراد متفاوت بوده و به موجب آن بهبودی در سلامت بیماری های کاردیوواسکولار حائز می شود. هر گونه تغییری در فشار خون بعنوان نقطه پایانی اولیه انتخاب شد؛ یکی به این علت که فشار خون بالا عامل برجسته مرگ و میر  و بیماری در جهان است و دوم اینکه مواجهه با ذرات PM 2.5  سبب افزایش فشار خون در مطالعه فعلی  و نیز در سراسر جهان شده است.

اهمیت. ذرات کوچک و ریز آلوده کننده هوا تحت عنوان PM 2.5  با قطری کمتر از 2.5 میکرومتر یکی از اصلی ترین ریسک فاکتورهای جهانی در بروز ناخوشی و مرگ و میرهای کاردیوواسکولار می باشد. مطالعات کمی به بررسی مزایای سیستم های پورتابل فیلتراسیون هوا در مناطق شهری ایالات متحده پرداخته اند.

هدف. بررسی سودمندی و اثر بخشی فیلتراسیون هوا در کاهش مواجهه افراد با ذرات PM 2.5  و نیز کاهش اثرات سلامتی با عارضه های کاردیوواسکولار مربوطه در میان سالخوردگان ساکن در یکی از مناطق شهری ایالات متحده.

طراحی، مجموعه و شرکت کنندگان. این مطالعه دو سویه کور تصادفی سازی شده از 21 اکتبر 2014 تا 4 نوامبر 2016 در یک ساختمان مسکونی در  یکی از مناطق فقیر نشین در دیترویت، میشیگان به طول انجامید. 40 فرد سالخورده غیر سیگاری برای مطالعه انتخاب شدند و روزانه برای پیامد سلامت کاردیوواسکولار و اندازه گیری مواجهه با ذرات PM 2.5  مورد بررسی قرار گرفتند.

مداخلات. شرکت کنندگان در 3 سناریوی 3 روزه که با دوره های 1 هفته ای washout جدا شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند: هوای بدون فیلتر (شم فیلتراسیون یا فیلتراسیون تقلبی)، فيلتر تصفيه هواي هپا از نوع low-efficiency، فيلتر تصفيه هواي true-HEPA  از نوع high-efficiency. فیلترهای تصفیه هوا در اتاق خواب و اتاق نشیمن تعبیه شدند.  

معیارها و نتایج اصلی. پیامد اولیه، فشار خون براکیال بود. پیامدهای ثانویه عبارت بودند از: همودینامیک آئورتی، pulse-wave velocity، و تغییرات ضربان قلب. مواجهات با ذرات PM 2.5  در محل اقامت شرکت کنندگان و با نظارت شخصی مورد اندازه گیری قرار گرفت.

نتایج. 40 نفر شرکت کننده، میانگین سنی 67 سال (انحراف معیار: 8) داشته و 62% آنها مرد بودند. میزان مواجهه با ذرات PM 2.5 با استفاده از فیلتراسیون هوا به ترتیب کاهش معناداری را نشان دادند: در گروه فیلتراسیون شم: میانگین (انحراف معیار): 15.5 (10.9) میکروگرم/متر مکعب، در گروه فیلتر هپا نوع low-efficiency: 10.9 (7.4) میکروگرم/متر مکعب، در گروه فیلتر هپا نوع high-efficiency: 7.4 (3.3) میکروگرم/متر مکعب. در مقایسه با شم فیلتراسیون، هر گونه فیلتراسیون برای 3 روز موجب کاهش فشار خون سیستولیک براکیال در حدود  3.2 میلی متر/جیوه و فشار خون دیاستولیک در حدود 1.5 میلی متر/جیوه شد. یک کاهش مداوم در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در بازه زمانی 3 روزه استفاده از فیلتراسیون هپای نوع low-efficiency رخ داد که این کاهش برای فشار خون سیستولیک در حدود 3.4 میلی متر/جیوه و برای فشار خون دیاستولیک در حدود 2.2 میلی متر/جیوه برآورد شد. در گروهی که از فیلتر هپای نوع high-efficiency استفاده کرده بودند، کاهش فشار خون سیستولیک در حدود 2.9 میلی متر/جیوه و کاهش فشار خون دیاستولیک در حدود 0.8 میلی متر/جیوه برآورد شد. اغلب پیامدهای ثانویه بهبود قابل توجهی را نشان ندادند.

نتیجه گیری و ارتباط. نتایج حاصل از این مطالعه نشان دادند که استفاده کوتاه مدت از سیستم های پورتابل فیلتراسیون هوا، میزان مواجهه با ذرات PM 2.5 و فشار خون سیستولیک را در میان سالخوردگان ساکن در یک منطقه شهری ایالات متحده کاهش می دهد. استفاده از این سیستم های نسبتاً ارزان به طور بالقوه در برابر مواجهه با ذرات PM 2.5  کاردیوپروتکتیو بوده و متضمن تحقیقات بیشتری در این حیطه می باشد.

JAMA Intern Med. September 10, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 49 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02494063
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
351
1566
8176
2471610
56009
56605
2494063

آی‌پی شما: 3.90.45.27
امروز: پنج شنبه، 06 تیر 1398 - ساعت: 08:04:35

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید