طراحی سایت
چهارشنبه 20 آذر 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

T. P. Afra, MD; Muhammed Razmi T, MD, DNB, MNAMS; Tarun Narang, MD, MNAMS

پرسش: آیا ژل تازاروتن موضعی 1% در درمان زخم آتروفیک پس از آکنه موثر است؟

یافته ها: در این کارآزمایی بالینی تصادفی با استفاده از طرح مطالعه ی اسپلیت فیس شامل 34 ناحیه ی درمانی همسان، از لحاظ بالینی، بهبود معنادار و قابل مقایسه ای نسبت به ابتدای مشاهده ی زخم آکنه در ویزیت پیگیری 6 ماهه برای تازاروتن و میکرونیدل تراپی مشاهده شد.

 

منظور: ژل تازاروتن 0.1% یک رویکرد درمانی جدید برای زخم آتروفیک پس از آکنه است، که اثربخشی و تحمل پذیری قابل مقایسه ای نسبت به میکرونیدل تراپی دارد.

آکنه ولگاریس یک مشکل رایج پوستی است که پزشکان در روشهای بالینی با آن مواجه می شوند. بطور کلی در نوجوانان دیده می شود و در اغلب این افراد، با افزایش سن، آکنه بهبود می یابد. با این وجود، عوارض دائمی آکنه همچون زخمها و هایپرپیگمنتیشن (پررنگ شدن پوست) پس از التهاب، باعث پریشانی روانی در برخی بیماران می گردد. زخمها به عنوان نتیجه ی آکنه در اغلب بیماران رخ می دهند، و حدودا در 40% از بیماران دارای آکنه، زخمهای مربوطه بطور بالینی ایجاد می شوند. نمره ی شاخص کیفیت زندگی پوست بالاتر و بنابراین کیفیت زندگی پایینتر در بیماران مبتلا به زخمهای پس از آکنه در مقایسه با جمعیت شاهد مشاهده شد. بنابراین، علاوه بر کنترل آکنه ی فعال، متخصصان مراقبت های پزشکی باید زخمهای پس از آکنه را نیز بررسی نمایند.

میکرونیدل تراپی  یک روش رایج در مطب است که برای مدیریت زخم آتروفیک پس از آکنه مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت بالینی آن بخوبی شناخته شده است. مجموعه ای از سه تا پنج جلسه ی درمانی در فواصل دو تا چهار هفته ای معمولاً به بهبود بین 50 تا 70 درصد منجر می گردد. اثربخشی میکرو نیدل تراپی با سایر روشهای پوستی برای زخم های پس از آکنه همچون لایه برداری (پیلینگ) شیمیایی، کرایورولینگ یا درمان لیزر کربن دی اکسید، معمولاً به صورت روشهای درمانی ترکیبی مورد مقایسه قرار گرفته است. با این وجود، مطالعات تطبیقی سر به سر با مدیریت درمان خانگی برای زخم های آکنه موجود نیست.

رتینوئیدهای موضعی از قبیل آداپالین و تازاروتن، از طریق عمل خود بر روی فیبروبلاستها، کلاژن پوست را افزایش می دهند. اثرات مفید آداپالین در جلوگیری از زخم آتروفیک آکنه به اثبات رسیده است. رتینوئیدهای موضعی همچنین بطور موفقیت آمیزی برای زخم آکنه مورد استفاده قرار گرفته اند. درمان خانگی و موضعی با اثربخشی قابل مقایسه ای نسبت به میکرونیدلینگ و اینکه بخوبی قابل تحمل می باشد، می تواند افزودنی مفیدی برای ابزار مدیریت زخم آکنه باشد. از این رو، در مطالعه ی حاضر، ما مزیت بالقوه ی تازاروتین را در مدیریت زخم آتروفیک پس از آکنه مورد ارزیابی قرار دادیم. میکرونیدلینگ به خاطر اثربخشی اثبات شده اش در درمان زخم آتروفیک آکنه، به عنوان کنترل فعال انتخاب شد.

اهمیت: شواهد محکمی در مورد اثربخشی میکرو نیدل تراپی  در مدیریت زخم های آتروفیک پس از آکنه وجود دارد. درمان خانگی و موضعی با تاثیر قابل توجهی نسبت به میکرونیدل تراپی می تواند افزودنی مفیدی برای ابزار مدیریت زخم آکنه باشد.

مداخلات: هر دو نیمه ی صورت هر یک از شرکت کنندگان بصورت تصادفی برای دریافت میکرونیدل تراپی یا تازاروتن موضعی انتخاب شد. میکرونیدل تراپی در یک سمت صورت و با درمارولری با طول سوزن 1.5 میلی متر برای مجموعاً چهار جلسه در یک دوره ی سه ماهه انجام پذیرفت. طرز مصرف ژل تازاروتن 0.1% به شرکت کنندگان آموزش داده شد و هر شب یکبار در طول همین دوره روی طرف دیگر صورت مالیده می شد.

نتایج اصلی و اقدامات: بیماران در انتهای ماه سوم و ششم توسط ناظر بلایند مورد ویزیت پیگیری قرار گرفتند و بهبود در شدت زخم آکنه بر اساس امتیاز کمی و کیفی گودمن و بارون و امتیاز یک متخصص پوست مستقل (محدوده 0 تا 10، امتیازات بالاتر نشانگر بهبود بیشتر) مورد ارزیابی قرار گرفت. رضایت بیماران با استفاده از یک امتیاز ارزیابی جهانی (در محدوده ی بین 0 تا 10 بترتیب برای عدم پاسخ تا حداکثر بهبود) در این ویزیت های پیگیری تحت ارزیابی قرار گرفت.

نتایج: 36 شرکت کننده در این بررسی وجود داشت، و میانگین (دامنه بین دوره ای [IQR]) طول مدت آکنه شش سال (8-4) بود. برای 34 شرکت کننده که در تحلیل کامل داده ها شرکت داده شده بودند، میانگین (IQR) امتیاز کمی برای شدت زخم آکنه در پیگیری 6 ماهه پس از درمان با هر یک از تازاروتن  یا میکرونیدل تراپی نشان دهنده ی بهبود قابل توجهی برای هر دو رویکرد درمانی بود. در مقابل، امتیاز کمی متوسط زخم آکنه برای هردو گروه درمانی در پایه برابر بود و پس از هردو درمان، تغییر چشمگیری نداشت.

نتیجه گیری و ارتباط: کارآزمایی بالینی حاضر، نتایج قابل توجهی را برای بهبود کلی شدت زخم آکنه ی صورت در هردو رویکرد درمانی نشان داد.

JAMA Facial Plast Surg. November 15, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02959155
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1112
2915
9198
2921303
37852
72740
2959155

آی‌پی شما: 3.234.214.179
امروز: چهارشنب، 20 آذر 1398 - ساعت: 17:09:51

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید