طراحی سایت
دوشنبه 13 مرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Andreas Walther, PhD; Jonas Breidenstein, BSc1Robert Miller, PhD

سوال. آیا تستوسترون درمانی در مقایسه با پلاسبو با بهبود علائم افسردگی در مردان ارتباط دارد؟

یافته ها. این مطالعه مروری سیستماتیک و متا-آنالیز از 27 کارآزمایی بالینی تصادفی سازی شده کنترل شده با دارونما که شامل 1890 مرد بود، نشان داد که تستوسترون درمانی بویژه در مردانی که رژیم های با دوز بیشتر را دریافت کرده بودند با کاهش قابل توجهی از علائم افسردگی ارتباط دارد.

 

معنی و مفهوم. شواهد موجود حاکی از سودمندی بالینی درمان کمکی با تستوسترون برای علائم افسردگی در مردان می باشد، اما کارآزمایی های با روش های بسیار دقیق تر به منظور تعیین غیر مبهمِ اثربخشی، رژیم های با دوز مطلوب و سایر متغیرها مورد نیاز می باشد.

اهمیت. مقابله با اختلالات افسردگی یکی از اولویت های سلامت عمومی است. در حال حاضر، داروهای ضد افسردگی خط اولیه درمان می باشند، هر چند که تاثیر نسبتاً کمی را نشان داده اند. در مردان، تستوسترون درمانی یک گزینه درمانی آلترناتیو یا کمکیِ بحث انگیز  محسوب می شود.

اهداف. بررسی ارتباط تستوسترون درمانی با بهبود علائم افسردگی در مردان و روشن سازی اثرات تعدیل کننده درجه تستوسترون، میزان افسردگی، سن، مدت زمان و دوز درمان.

منابع داده ها. مقالاتی که به زبان انگلیسی در ژورنال های peer-reviewed  منتشر شده بودند از پایگاه های اطلاعاتی پاب مد/مدلاین، Embase، اسکوپوس، PsychINFO و مرکز ثبت کارآزمایی های کنترل شده کوکران تا تاریخ پنجم مارچ 2018 جمع آوری شدند. جهت این گردآوری از کلید واژه های تستوسترون، خلق و خوی، تجویز، دوز، عوارض جانبی، نقصان، استانداردها، کاربرد درمانی، تراپی، درمان و مکمل استفاده شد. 

انتخاب مطالعه. کارآزمایی های بالینی تصادفی کنترل شده با پلاسبو (RCTs) از تستوسترون درمانی که در مجموع محدوده وسیعی از طیف سنی مردان eugonadal و هیپوگنادال را پوشش می دادند، علائم افسردگی را با توجه به مقیاس های معتبر شده افسردگی از لحاظ سایکومتریک گزارش نمود. 

سنتز و استخراج داده ها. از 7690 داده ثبت شده، 469 موردی که معیارهای ورود به مطالعه را داشتند بررسی شده و از این تعداد مطالعات تکراری و مطالعاتی که در آنها مردان بیمار یا تستوسترون بررسی نشده بود حذف شدند. ارزیابی کیفی و استخراج داده ها بر روی 27 RCT باقی مانده انجام شد. 

معیارها و پیامدهای اصلی. نتایج اولیه عبارت بودند از: الف) مزیت تستوسترون درمانی (اختلاف نمره استاندارد شده بعد از درمان)، ب) اثربخشی (نسبتی از بیماران که به تستوسترون درمانی با کاهش نمرهِ 50% یا بیشتر پاسخ دادند)، پ) پذیرفتگی (نسبتی از بیماران که به هر علتی صرف نظر کردند).

نتایج. متا-آنالیزهای مدل اثرات-تصادفی از 27 RCT شامل 1890 مرد نشان داد که تستوسترن درمانی با کاهش معنی داری در علائم افسردگی در مقایسه با پلاسبو ارتباط دارد و اثر بخشی نسبت شانسِ (OR) برابر با 2.30  را ارائه دادند. هیچ اختلاف معنی داری در پذیرش بین تستوسترون درمانی و پلاسبو مشاهده نشد. مدل های متا-رگرسیون تعاملات معنی داری برای تستوسترون درمانی با دوز و تغییرپذیری علائم را در ابتدای دوره نشان دادند. در سناریوهای دارای بیشترین سوگیری محافظه کارانه، هرزمانیکه دوز بیشتر از 0.5 گرم/هفته تجویز شد و تغییر پذیری در علائم در حد کمی  نگه داشته شد، تستوسترون درمانی قابل توجه و معنی دار باقی ماند. 

نتیجه گیری و ارتباط. به نظر می رسد که تستوسترون درمانی در کاهش علائم افسردگی در مردان موثر و کارآمد باشد، بویژه در زمانی که رژیم های دارویی با دوز بیشتر در نمونه های با دقت انتخاب شده اعمال شدند. با این وجود، با توجه به وجود هتروژنی در RCT های مذبور، کارآزمایی های از پیش ثبت شده بیشتری مورد نیاز می باشد که به وضوح افسردگی را بعنوان نقطه پایانی اولیه بررسی کرده و مدولاتورهای مرتبط را در نظر بگیرند.

JAMA Psychiatry. November 14, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 61 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03699071
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
6968
5658
12626
3643347
17736
163468
3699071

آی‌پی شما: 3.234.140.184
امروز: دوشنبه، 13 مرداد 1399 - ساعت: 22:05:27

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید