طراحی سایت
جمعه 17 مرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Elisa Nemes, Ph.D., Hennie Geldenhuys, M.B., Ch.B., Virginie Rozot, Ph.D

سل ناشی از مایکوباکتریوم نسبت به دیگر عوامل عفونت زا باعث مرگ و میر زیادی در سراسر جهان میشود.

1) واکسن هایی که باعث پیشگیری از عفونت سل ریوی در جوانان می شوند می توانند اثر شدیدی بر کنترل بیماری حساس به دارو و گونه های بیماری مقاوم در برابر چند دارو با ممانعت انتقال شود،

2) اما توسعه و گسترش واکسن های جدید توسط فقدان مدلهای پیش کلینیکی معتبر و معیارهای پیشگیری و ایمنی انسان ممانعت می شود.

مواجهه با مایکوباکتریوم توبرکولوزیس می تواند یا منجر به مهار زودهنگام باکتری با ایمنی ذاتی یا ایمنی سازش پذیر شود و یا باعث گسترش عفونت شود، که در بسیاری از افراد این بیماری بدون علائم (بالقوه) باقی می ماند یا در حد یک بیماری بسیار فعال پیشروی می کند. پیشگیری از عفونت سل مایکوباکتریوم با  واکسن می تواند دارای اثر بخشی مهم در برابر بیماری سل باشد. اکتساب، استمرار و وضوح علائم عفونت سل مایکوباکتریوم را نمی توان مستقیماً ارزیابی کرد. تشخیص چنین عفونتی بر اساس حساس سازی ایمونولوژیک بر عوامل سل مایکوباکتریوم می باشد، همانطور که توسط آزمایش پوست توبرکولین و آزادسازیinterferon-γ  ارزیابی شده است، مورد ارزیابی قرار می گیرد. یک آزمایش برای عفونت سل مایکوباکتریوم آزمایش بررسی QuantiFERON-TB Gold داخل لوله ای می باشد که کاملاً اختصاصی نیست عفونت های اخیر، که توسط آزمایش پوست توبرکولین یا تبدیل QFT تشخیص داده شده است، ریسک بالای بیماری را نسبت به کسانی که واکنش تبدیل نداشته اند یا تبدیل دور (یعنی حداقل دو سال پیش) داشته اند، دارد. مطالعاتی که بر انسان و حیوان انجام گرفته است، پیشنهاد می کند که برگشت به آزمایش پوست توبرکولین منفی با کنترل زودهنگام عفونت سل مایکوباکتریوم همراه است و ریسک پایین در ابتلا به بیماری می باشد. اگرچه، اهمیت کلینیکی برگشت QFT همچنان به قوت خود باقی است، ما پیشنهاد می کنیم که تبدیل QFT مستمر نسبت به تبدیل QFT گذرا احتمال ابتلا به عفونت سل مایکوباکتریوم مستمر را بیشتر می کند و ریسک بالایی در پیشرفت بیماری دارد.

      مطالعات مشاهده شده نشان دادند که واکسیناسیون اولیه باسیل کالمت-گوئرین (BCG) ممکن است تا حدی در برابر عفونت سل مایکوباکتریوم اثر پیگیری داشته باشد، اما این فرضیه در مطالعات انتخاب تصادفی نمونه ها آزمایش و کنترل مورد پژوهش قرار نگرفته است. دو مطالعه که با نمونه گیری تصادفی در حجم زیاد انجام گرفته نشان دادند که واکسیناسیون مجدد BCG هیچ اثری در پیشگیری از عفونت سل نداشته است، اما هیچ آزمایش دیگری مبنی بر اینکه نمونه گیری را بر اساس وضعیت عفونت سل مایکوباکتریوم انجام داده باشد و یا میزان عفونت را ارزیابی کند وجود ندارد.

         ماده H4:IC31، یک نمونه از زیرمجموعه واکسن BCG که شامل یک پروتئین بازترکیبی ژنتیکی (H4) و یک ماده کمکی IC31 در تجویز با داروهای دیگر استفاده میشود می باشد، و از طریق گیرنده 9 زنگ مانند (TLR9) علامت می دهد، و شامل آنتی ژن مایکوباکتریوم Ag85B و TB10.4 می باشد که با QFT همزمان واکنش نمی دهد. واکسن H4:IC31 در مدلهای پیش کلینیکی باعث محافظت و ایمنی قابل قبول و ایمنی زایی در انسان شده است. در مرحله دوم آزمایش کلینیکی تصادفی با گروههای آزمایش و placebo که در محیطی با ریسک بالای ابتلا به بیماری سل انجام گرفت، ایمنی این واکسن، ایمنی زایی، و پیشگیری از تبدیل QFT اولیه و مستمر را با استفاده از واکسن H4:IC31 یا واکسیناسیون مجدد BCG در نوجوانان سالم آفریقای جنوبی بدون عفونت سل مایکوباکتریوم که هم اکنون واکسن BCG نوزادان را دریافت کرده اند، مورد ارزیابی قرار دادیم.

پیش زمینه: عفونت اخیر سل مایکوباکتریوم نیازمند یک آمادگی و شرایطی برای توسعه بیماری سل می باشد، که عامل کشنده پیشرو در بیماریهای عفونی جهانی است. ماده H4:IC31، یک نمونه واکسن است که در مدلهای پیش کلینیکی پیشگیری در برابر بیماری سل را نشان داده است، و مطالعات مشاهده شده نشان دادند که واکسن باسیل کالمت-گوئرین (BCG) تاحدودی باعث پیشگیری در برابر عفونت می شود.

متدها: در مرحله دوم آزمایش، ما به طور تصادفی 990 نوجوان را در محیط با ریسک بالای بیماری قرار دادیم که به این افراد واکسن BCG نوزادان تزریق شده بود و در این آزمایش واکسن H4:IC31، واکسن مجدد BCG یا داروی کاذب (placebo) دریافت  کردند. تمام شرکت کنندگان در آزمایش تشخیص عفونت سل مایکوباکتریوم در ارزیابی تست QuantiFERON-TB Gold یا QFT و همچنین آزمایش ویروس ایدز نتایج منفی داشتند. نتایج اولیه برای ایمنی و اکتساب عفونت سل مایکوباکتریوم بود، همانطور که توسط تبدیل اولیه در QFT که شش ماه قبل در طول یک دوره دو ساله انجام گرفت، تعریف شدند. نتایج ثانویه ایمنی زایی و تبدیل QFT مستمر به یک آزمایش مثبت بدون برگشت به وضعیت منفی در سه ماه و شش ماه پس از تبدیل بود. ارزیابی اثربخشی واکسن بر اساس نسبت های اتفاقی از مدلهای بازگشت به کوکسیلا بوده است  هر واکسن را با placebo مقایسه کردیم.

نتایج: هر دو واکسن BCG و H4:IC31 ایمنی زا بودند. تبدیل QFT در 44 نفر از 308 شرکت کننده در یک گروه H4:IC31 و در 41 نفر از 312 شرکت کننده در گروه BCG مورد آزمایش قرار گرفت، همانطور که با 49 نفر از 310 شرکت کننده در گروه placebo مقایسه گردید؛ میزان تبدیل مستمر 8.1% در گروه H4:IC31 و 6.7% در گروه BCG و در مقایسه با گروه placebo 11.6% بود. نه واکسن H4:IC31 و نه واکسن BCG به ترتیب با تخمین اثربخشی 9.4% و 20.1% از تبدیل QFT اولیه پیشگیری نکردند. به هر حال، واکسن BCG میزان تبدیل QFT مستمر را با قدرت اثربخشی 45.4% کاهش داد؛ قدرت اثربخشی واکسن H4:IC31 به میزان 30.5% بود. هیچ تفاوت کلینیکی معناداری بین گروههای آزمایش در میزان رویدادهای نامطلوب و جدی وجود ندارد، اگرچه واکنش های تزریقی به صورت خفیف روبه مناسب و عادی بوده است و این واکنش ها با واکسیناسیون مجدد BCG بیشتر همخوانی دارد.

نتیجه گیری: در این آزمایش میزان تبدیل QFT مستمر، که میزان عفونت سل مایکوباکتریوم مستمر را منعکس می کند، با واکسیناسیون در یک محیطی با انتقال بالای بیماری کاهش یافت. این نتیجه گیری می تواند درباره توسعه کلینیکی کاندیدهای واکسن جدید به ما اطلاعات بدهد.

N Engl J Med 2018; 379:138-149. July 12, 2018

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 61 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03719249
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3531
5957
32804
3643347
37914
163468
3719249

آی‌پی شما: 3.235.45.196
امروز: جمعه، 17 مرداد 1399 - ساعت: 17:05:59

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید