طراحی سایت
جمعه 17 مرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Bruna Eiras Gherardi, Cristiane Bedran Milito, Daniella Braz Parente

سوال: یک خانم 41 ساله با درد شکم، خس خس ریه، سرفه و انسداد بینی به اورژانس مراجعه کرد. او همچنین از درد، تورم و بی حسی در مفاصل بین انگشتی دست ها شکایت داشت. او از سال 2002 مبتلا به آسم و سینوزیت مزمن و تحت درمان با کورتیکواستروئید استنشاقی آگونیست های بتا، کورتیکواستروئید از راه بینی و مونته لوکاست بود. سابقه ای از مصرف سیگار نداشت. در معاینه شکم متسع و به لمس عمقی با ریباند دردناک بود. همچنین مبتلا به تورم و سیانوز مفاصل بین انگشتی دست ها بود.

انجام آزمایش خون افزایش گلبول های سفید (31/000/mm3 ، 52% ائوزینوفیل)، CRP افزایش یافته (157 mg/dl) ،C-AVCA مثبت (0.307/mc) و P-ANCA مثبت (0.2 U/mL) را نشان داد.

دیگر تست های آزمایشگاهی طبیعی بودند. آنتی بادی های  ویروس هپاتیت B و C و HIV منفی بودند. CTاسکن از شکم یک بخش از روده کوچک با افزایش ضخامت پاریتال و افزایش شفافیت لایه ای در محل اتصال ایلئوم به ژژنوم با گسترش 18 سانتی متری همراه با نامنظمی چربی های مجاور، وازارکتا برجسته (شکل A) و لنفادنوپاتی مزانتریک (شکل B) را نشان داد. یک CT اسکن از سینوس های پارانازال، رینوسینوزیت مزمن (شکل C) را نشان داد. پارامترهای پاتولوژی استنوزلوپ روده یا دیواره سخت (فلش) و زخم (شکل D، سر فلش) را نشان داد. بررسی میکروسکوپی فیبروز دیواره روده با استنوز قابل توجه همراه با ناحیه انفارکت شده با زخم مخاطی را نشان داد (شکل E). واسکولیت در مویرگ ها و شریانچه های دیواره روده و مزانتر (سرفلش) با انتشار نوتروفیلی و ائوزینوفیلی در چندین فاز مختلف (شکل F، بزرگنمایی) دیده شد. تخریب عروق به واسطه التهاب با استفاده از رنگ آمیزی پنتا کروم مووات (شکل G) دیده شد. تشخیص های افتراقی چه هستند؟

پاسخ: سندروم چرچ استراووس

سندروم چرچ استراووس یک اختلال چندسیستمیک نادر است که به عنوان یک گرانولوماتوز آلرژیک با واسکولیت نکروزان عروق کوچک و متوسط همراه با گرانولوم های ائوزینوفیلی غیرعضلانی تعریف شده است. علت آن ناشناخته است اما افزایش سطح ایمونوگلوبولین ها، عامل بیماری روماتیسم و آنتی بادی های ANCA، پاتوژنز ایمنی را سبب شده‌اند. با توجه به ACR, ≥4 از 6 معیار باید وجود داشته باشند: آسم، ائوزینوفیلی > 10٪ در خون محیطی، سینوزیت پارانازال، تراوشات ریوی گذرا یا جابجاشونده، پلی نوروپاتی و ائوزینوفیل های خارج عروقی اثبات شده به واسطه بیوپسی. ریه ها و پوست اغلب تحت تاثیر قرار می گیرند اما هر عضوی ممکن است درگیر شود از جمله دستگاه گوارش. تظاهرات کلینیکی گاستروانتریت ائوزینوفیلیک شامل درد شکم، استفراغ، اسهال، خونریزی گوارشی، اختلال در جذب و به طور کمتر علائم انسدادی می شوند.

ویژگی های تصویربرداری بیماری مخاطی با ضخیم شدن ضایعات مخاطی و برخی مواقع با ندول ها و پولیپ هاهمراه با زخم مشخص می شوند. ظاهر لایه ای دیواره روده ای به علت ضخیم شدن جدار روده، ادم زیرجلدی و افزایش کنتراست طبقه طبقه ای وجود دارد. همچنین وازارکتای قابل توجه و گره های لنفاوی واکنشی وجود دارند. در شکل عضلانی بیماری، تنگی و انسداد روده را می توان مشاهده کرد. در شکل سروزی، آسیت، پلورال افیوژن، ضخیم شدن امنتوم و خوشه ای شدن پیچ وتاب روده کوچک را می توان مشاهده کرد. معمولاً هیستوپاتولوژی، نفوذ ائوزینوفیل را نشان می دهد. آنالیز سیتولوژیک مایع آسیت ممکن است نشان دهنده ائوزینوفیلیایی باشد که به تشخیص کمک می کند.

تشخیص های افتراقی شامل دیگر واسکولیت ها از جمله Takayasu (آئورتیت، آمبولی و ترومبوز منجر به ایسکمی مزانتر)، پلی آرتریت ندوزا (آنوریسم های متعدد مرتبط با آسیب ارگان به علت ایسکمی و انفارکتوس) و گرانولوماتوز با پلی آنژیتیس وگنر (بیماری روده التهابی تقلیدی مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو) و لنفوم می باشد.

AGA Institute. December 2018. Volume 155, Issue 6, Pages e1–e

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 57 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03719350
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3632
5957
32905
3643347
38015
163468
3719350

آی‌پی شما: 3.235.45.196
امروز: جمعه، 17 مرداد 1399 - ساعت: 17:05:48

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید