طراحی سایت
جمعه 17 مرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Uichiro Fuchizaki, Masaki Nishitani, Yoshimichi Ueda

پرسش: مردی 77 ساله با سابقه ی دو روز احساس پری شکم و درد شدید و فزاینده ی اپی گاستر با حالت تهوع و استفراغ به پزشک مراجعه نمود. بیمار هیچگونه سابقه ی قبلی از علایم مربوط به دستگاه گوارش نداشت. این بیمار سیگار نمی کشید و الکل نمی نوشید. در معاینه ی فیزیکی درد ودتندرنس خفیف در قسمت اپی گاستریک داشت.

تست های آزمایشگاهی نتایج قابل توجه زیر را نشان می داد: شمار گلبولهای سفید خون 17200 عدد در میکرولیتر، سطح آمینوترانسفراز آسپارتات 183 U/L، سطح آلانین آمینوترانسفراز 81 U/L، سطح بیلی روبین 3.60 میلی گرم در دسی لیتر، و سطح آمیلاز 3686 U/L. سی تی اسکن شکم با ماده ی حاجب یک توده ی کاملاً مشخص را در بخش دوم دئودنوم (دوازدهه) نشان می داد. پانکراس به وسیله ی مایع بزرگ شده بود و مجرای پانکراتیک اصلی کمی تحلیل رفته بود (شکل های A و B).

ازوفاگوگاسترودنوسکوپی یک تومور بزرگ ناشی از آنتروم را نشان می داد که از طرق پیلور تا درون دوازدهه به پایین کشیده شده بود (شکل C، نمای آندوسکوپی در آنتروم معده؛ شکل D، نمای آندوسکوپی در دوازدهه).

محتمل ترین تشخیص کدام است؟ چگونه باید این بیمار را مدیریت نمود؟

پاسخ: پانکراتیت حاد، انسداد مجاری صفرا، و گاسترودئودنال درگیر در روده به علت سرطان معده اولیه

سی تی اسکن ویژگی های گاسترودئودنال انتوساسپشن (درهم رفتگی گوارشی) را نشان داد بطوری که زیرقسمت در هم رفته  به قسمت دوم دوازدهه می رسید. این باعث فشردگی آمپولای واتر شده بود و با پانکراتیت حاد و انسداد صفراوی همراه بود. تومور با یک بالون کاتتر درون موقعیت (شکل های E و F) دوباره به داخل معده برگشت، و علایم بیمار فورا برطرف شد. پس از نرمال سازی آنزیم های کبد و پانکراس، بیمار تحت عمل رزکسیون آندوسکوپیک در زیر لایه ی مخاطی قرار گرفت و رزکسیون en bloc برای برداشتن تومور انجام پذیرفت (قطر 4.5 در 4.0 سانتی متر، شکل G). معاینه ی هیستولوژیک یک آدنوکارسینومای نسبتاً متمایز را نشان داد که با لایه ی مخاطی محدود شده بود، بدون حمله تهاجمی و تنها با درگیری گره لنفاوی یا تهاجم رگ ها (شکل H). کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپیک هیچ مورد غیرطبیعی در مجاری پانکراتیک و پانکراس نشان نداد. دوره ی پس از درمان این بیمار، بدون وقفه بود. تا 11 سال پس از آن هیچ شواهدی از بازگشت متاستاز وجود نداشت.

درهم رفتگی گوارشی که به عنوان سندروم دریچه ی توپی نیز شناخته می شود، یک اتفاق نادر است که معمولاً ناشی از پایین افتادن (پرولاپس) یک ضایعه ی ساقه مانند (pedunculated) دیواره ی  معده به درون دوازدهه می باشد. شواهدی وجود دارد که این مورد نادر به علت ضایعات خوش خیم و بدخیم حادث می شود، شامل هایپرپلاستیک و پولیپ آدنوماتوز، آدنوکارسینوما، لیپوما، لیومیوما، لیومیوسارکوما، هامارتوم غدد برونر، و تومورهای استرومای گوارشی. درهم رفتگی گوارشی ناشی از تومور دستگاه گوارش اغلب در بخش دیستال معده رخ می دهد، عمدتاً در انتروم، و در موارد معدودی در بدنه، فوندوس، و آناستوموز مشاهده می گردد. انقباض رو به پایین دیواره ی دوازدهه تا intussusceptum می تواند باعث تحریف و انسداد آمپولای واتر شود. فشرده سازی و انسداد آمپولای واتر می تواند مانند مورد حاضر باعث پانکراتیت گردد.

مدیریت آندوسکوپیک، شرط درمانی ترجیحی برای مدیریت پولیپ های دستگاه گوارش است. با این وجود، در مواردی که این درمان امکان پذیر نباشد، جراحی های باز یا لاپاروسکوپیک باید اتخاذ گردد، مانند بیماران مبتلا به ضایعه های بزرگ.

AGA Institute. December 2018. Volume 155, Issue 6, Pages e8–e10

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 56 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03719336
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3618
5957
32891
3643347
38001
163468
3719336

آی‌پی شما: 3.235.45.196
امروز: جمعه، 17 مرداد 1399 - ساعت: 17:05:29

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید