طراحی سایت
دوشنبه 13 مرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Tania Benjamin, BS; Nancy K. Hills, PhDP. Daniel Knott, MD

سوال. آیا کلاه های ایمنی در طی تصادفات دوچرخه سواری از صورت محافظت کافی می کنند و اگر اینچنین است، میزان این حفاظت چقدر است؟

یافته ها. این مطالعه کوهورت که شامل 85.187 حادثه دوچرخه سواری ثبت شده در پایگاه ثبت داده های ترومای آمریکا بود، نشان داد که در حوادث دوچرخه سواری کلاه های ایمنی به اندازه لازم از صورت محافظت نمی کنند. قابلیت حفاظتی کلاه های ایمنی برای صورت، برای قسمت میانی و تحتانی صورت کاهش می یابد.   

 معنی و مفهوم. دوچرخه سواران در معرض خطر شکستگی های صورت و آسیب های وارده به بافت نرم بویژه قسمت های میانی و تحتانی صورت در طی حوادث دوچرخه سواری هستند، لذا علی رغم استفاده از کلاه ایمنی، آموزش عمومی در مورد آسیب دیدگی های صورت توصیه می شود.   

دوچرخه سواری یک فعالیت رایج در سراسر ایالات متحده بویژه در میان بزرگسالان است. استفاده از دوچرخه بعنوان تفریح، ورزش و یک شیوه حمل و نقل، میلیاردها سفر با دوچرخه را در یک سال رقم زده است. از آنجائیکه با توجه به بدتر شدن ترافیک سیستم حمل و نقل و نیز عدم زیان آوری دوچرخه برای محیط زیست، استفاده از  دوچرخه شروع به افزایش کرده و در همین راستا تعداد آسیب های مرتبط با دوچرخه سواری نیز افزایش یافته است. در سال 2014، تعداد 50.000 تصادف مرتبط با دوچرخه سواری ثبت و 726 مورد مرگ و میر در همین راستا در ایالات متحده گزارش شد.  در سال 2012، میزان آسیب و مرگ و میر در اثر حوادث دوچرخه سواری به بیش از 6 میلیارد دلار تخمین زده شد. 

کلاه ایمنی رایج ترین وسیله محافظتی است که برای دوچرخه سواری استفاده می شود. با وجود اینکه طراحی فعلی کلاه ایمنی در کاهش آسیب های وارده به سر موثر بوده است، ولیکن باز هم صورت کمتر محافظت شده و همچنان نسبت به آسیب های وارده در اثر دوچرخه سواری آسیب پذیر باقی مانده است. در یک مطالعه اروپایی که به ارزیابی میزان آسیب های ناشی از حوادث دوچرخه سواری در بخش های  اورژانس شهری پرداخت، آسیب های وارده به صورت در 30% موارد رخ داد و در این بین میزان آسیب های صورت در میان دوچرخه سواران بدون کلاه ایمنی به میزان قابل توجهی بیشتر از دوچرخه سواران دارای کلاه ایمنی بود (48% در مقایسه با 26%). آسیب دیدگی صورت می تواند عواقب وخیمی بویژه از دست رفتن تکیه گاه ساختاری صورت را بدنبال داشته باشد، که می تواند منجر به بدقیافگی، از دست رفتن بینایی، اختلال در جویدن و بلع غذا و صحبت کردن بشود. محافظت در برابر  آسیب دیدگی صورت  و عواقب آن یکی از نگرانی های مهم در حوزه سلامت عمومی است. ما در ادامه فراوانی وقوع این گونه آسیب دیدگی ها و اینکه استفاده از کلاه ایمنی چه مقدار می تواند موثر باشد را بررسی کردیم. لذا در یک گروه بزرگ جمعیتی، بروز آسیب دیدگی های صورت مرتبط با حوادث دوچرخه سواری را با تمرکز به شکستگی های صورت و آسیب های بافت نرم بررسی کردیم. هدف ما برآورد ارتباط بین استفاده از کلاه های ایمنی متداول و میزان آسیب دیدگی صورت بود. فرض بر آن بود که استفاده از کلاه های ایمنی مرسوم، آسیب دیدگی های صورت را به میزان قابل توجهی در حوادث دوچرخه سواری کاهش نمی دهد.

اهمیت. دوچرخه سواری یک فعالیت رایج رو به افزایش در ایالات متحده است که غالباً با آسیب های وارده به سر و صورت همراه می باشد. اگرچه، کلاه های ایمنی آسیب های وارده به سر را کاهش می دهند، ولیکن نقش آنها در آسیب دیدگی های صورت کمتر مشخص است؛ بنابراین دانستن ظرفیت حفاظتی آنها از صورت در طرح فعلی کلاه ایمنی حائز اهمیت است. 

هدف. برآورد ارتباط بین استفاده از کلاه ایمنی رایج با میزان آسیب دیدگی های صورت در حوادث دوچرخه سواری.

طراحی، مجموعه و شرکت کنندگان. این مطالعه گذشته نگر، داده های موجود در پایگاه ترومای ملی را که از بخش اورژانس بیمارستان های ایالات متحده بدست آمده بود، از یکم ژانویه 2010 تا سی و یکم دسامبر 2014 گردآوری نمود. هر داده مربوط به یک حادثه دوچرخه سواری بود که منتهی به بخش اورژانس شده بود. اطلاعات رجیستری بنیاد ترومای ملی در هر حادثه ثبت و گردآوری می شوند که معادل با پذیرش بیمارستانی در پی آسیب دیدگی است. تمامی جراحات مربوط به بیماران با بازه سنی 65-18 سال که برای آنها اطلاعات مربوط به استفاده از کلاه ایمنی و میزان آسیب وارده ثبت شده بود، در این مطالعه وارد شدند. آنالیزهای آماری از 19 جولای تا 17 اکتبر 2016 مورد بررسی قرار گرفتند.

مواجهات. آسیب دیدگی های دوچرخه سواری بین دوچرخه سواران دارای کلاه ایمنی و دوچرخه سواران بدون کلاه.

معیارها و نتایج اصلی. بررسی آسیب های وارده به سر و صورت در حوادث دوچرخه سواری بین دوچرخه سواران دارای کلاه ایمنی و آن دسته ای که از کلاه ایمنی استفاده نمی کنند.

نتایج. مجموعاً 85.187 مورد آسیب دیدگی صورت، معیارهای ورود به مطالعه را داشتند (بیماران 65-18 ساله، وضعیت استفاده از کلاه ایمنی و نوع آسیب دیدگی). اطلاعات دموگرافیک مربوط به دوچرخه سواران غالباً در دسترس نبودند. در میان تمامی آسیب دیدگی ها، شکستگی های سر با نرخ مشابهی رخ دادند. کلاه های ایمنی میزان شکستگی های سر را در حدود 52% و آسیب دیدگی های بافت نرم سر را در حدود 30% کاهش دادند، ولیکن در برابر آسیب دیدگی های صورت نرخ کمتری داشتند. روی هم رفته، در حالیکه کلاه های ایمنی آسیب دیدگی های صورت را کاهش دادند، میزان محافظت با کلاه ایمنی با محل آسیب دیدگی در صورت متفاوت بود. کاهش در شکستگی صورت حدود 35% برای قسمت فوقانی، 28% برای قسمت میانی و 21% برای قسمت تحتانی صورت بود. کلاه های ایمنی در برابر آسیب های بافت نرم صورت توانایی حفاظتی کمتری داشتند به این معنی که این کاهش برای قسمت فوقانی حدود 33%، برای قسمت میانی 21% و برای قسمت تحتانی 2% بود.

نتیجه گیری و ارتباط. اگرچه کلاه های ایمنی تا حدودی در برابر آسیب دیدگی های صورت در حوادث دوچرخه سواری توانایی محافظتی دارند، میزان حفاظت بستگی به نزدیکی جراحت با سر دارای کلاه ایمنی دارد. علی رغم استفاده از کلاه ایمنی، به طور خاص قسمت تحتانی صورت به آسیب دیدگی حساس تر و مستعد تر است.

JAMA Otolaryngol Head Neck Surg.  December 13, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 60 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03698937
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
6834
5658
12492
3643347
17602
163468
3698937

آی‌پی شما: 3.234.140.184
امروز: دوشنبه، 13 مرداد 1399 - ساعت: 22:05:31

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید