طراحی سایت
جمعه 9 خرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Kshipra Joshi, DO, Todd Golden, MSc, Sehem Ghazala, MD

التهاب لنفوسیتی مزمن با تجمع پری واسکولار پونتین پاسخ دهنده به استروئیدها (CLIPPERS) یک سندرم نورولوژیک التهابی مزمن نادر است که بر چندین ناحیه مغز، از جمله ساقه مغز، مخچه و نخاع اثر می گذارد که از زمان معرفی آن در سال 2010 توسط Pittock et al به طور فزاینده ای درحال شناخته شدن است.

یافته های تشخیصی عصبی مشخص برای CLIPPERS شامل ضایعات متعدد و ضایعات منحنی، به ویژه ضایعات peppering، از پل مغزی همراه با گسترش به سایر نقاط مخچه در تصویربرداری رزونانس مغناطیسی تقویت شده توسط گادولینیم (MRI) می باشد. ارائه بالینی CLIPPERS متغیر است؛ علائم نیمه حاد، پیشرونده و اپیزودیک هستند و تشخیص را مشکل می سازند. با این حال، هنگامی که شناسایی شود، با استروئید دراز مدت قابل درمان است که باعث تشخیص سریع و درمان اصلی جهت کاهش مرگ و میر و بیماری می شود.

یک خانم 71 ساله بدون سابقه بیماری مهم قبلی با 5 ماه افزایش شدید سرگیجه، دوبینی متناوب، آتاکسی و سوزن شدن گاه گاه دست و لب معرفی شد. علائم حیاتی، نرمال بود. معاینه فیزیکی، نیستاگموس چند جهته و دیسمتری تست دو طرفه انگشت به بینی و پاشنه به ساق پا را نشان داد. درمان گسترده برای بیماری های خودایمنی، عفونت، بدخیمی و بیماری های عصبی پارانوپلاستیک منفی بود. جریان سیتومتری، نوارهای الیگوکلونال را نشان نداد. قبل از پذیرش، درمان سرپایی گسترده شامل چندین ضایعه کمری منفی، لکوسیتوز نرمال، لنفوسیتوز، پروتئین و گلوکز غیرطبیعی و سیتولوژی. یک مطالعه MRI مغزی، افزایش الگوی میلری در مغز و مخچه که در تصویربرداری بیمارستانی متعاقب با پیشرفت درگیری جدید تالاموس، گانگلیون پایه و ماده سفید مغزی مرکزی همراه بود را نشان داد (شکل 1).

شکل 1: الگوی میلری مغز هنگام پذیرش.

CLIPPERS یافته های مشخصی در MRI دارد که شامل آسیب ها و ضایعات peppering به طور خاص در پل مغزی و سایر قسمت های مغز و مخچه می باشد. یافته های مقالات و تصویربرداری با نورورادیولوژی با MRI سازگار با CLIPPERS مورد بررسی قرار گرفتند. بیمار با 5 روز استروئید با دوز بالا (متیل پردنیزولون 1 گرم در روز) شروع کرد. دوبینی و آتاکسی اش بهبود یافت. او با رژیم استروئیدی یک ماهه که به تدریج کاهش یافت مرخص شد. در پیگیری 2 هفته ای، علائم او به طور قابل ملاحظه ای با افزایش تفکیک میلری در MRI مکرر، بهبود یافت (شکل 2).

شکل 2: تفکیک الگوي ميلري پس از درمان استروئيدی.

این مورد نشان دهنده دشواری تشخیص CLIPPERS با توجه به کمبود یافته های آزمایشگاهی خاص، ضعف دریافت پاتوژنز و نشانه های متغیر است و آن را به یک تشخیص بالینی و رادیولوژیکی استثنا تبدیل می کند. این باعث می شود که یک شرایط چالش برانگیز برای تشخیص بیماری های التهابی سیستم عصبی مرکزی باشد. تشخیص افتراقی شامل نوروسارکوئیدوز، اختلال Behçet's سیستم عصبی مرکزی، واسکولیت، لنفوم سیستم عصبی مرکزی، گرانولوماتوز لنفوماتوئید، آنسفالیت مغزی Bickerstaff ، فرآیند عفونی دور عروقی مزمن، غده مغزی، بیماری ویروسی فاقد میلین کردن سیستم عصبی مرکزی و هیستوسیتوز سلول لانگرهانس است. علاوه بر این، پیش آگهی نامطلوب با توزیع ضایعه نامتقارن، نوروپاتی جمجمه، نکروز، اثرات توده ای روی MRI و شکست استروئید درمانی مرتبط است. از سال 2014، تنها 56 مورد گزارش شده است، که نشان دهنده نیاز به افزایش آگاهی از این وضعیت قابل درمان است، که به کورتیکواستروئیدهای طولانی مدت پاسخ می دهد.

The American Journal of Medicine. February 2019. Volume 132, Issue 2, Pages e35–e36

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 89 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03388268
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1425
3300
15786
3372482
51814
87710
3388268

آی‌پی شما: 18.204.227.117
امروز: جمعه، 09 خرداد 1399 - ساعت: 11:03:33

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید