طراحی سایت
جمعه 17 مرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Catharine I. Paules, M.D., Hilary D. Marston, M.D., M.P.H., Anthony S. Fauci, M.D

در سال 2000، ایالات متحده به هدف بهداشت عمومی تاریخی دست یافت: حذف سرخک، تعیین شده توسط عدم انتقال محتمل ویروس برای بیش از 12 ماه. این موفقیت حاصل تلاش یکپارچه توسط متخصصین مراقبت های بهداشتی و خانواده ها به طور یکسان بود، که برای حفاظت از جمعیت از طریق ایمن سازی گسترده استفاده می شود. متأسفانه این دستاورد مهم کوتاه مدت بوده و اخیرا شیوع بیماری های سرخک محلی به وسیله معرف های ویروسی مربوط به مسافرت توسط افراد آلوده به ویروس گسترش یافته است و گسترش متعاقب آن از طریق زیر جمعیت های کمتر از حد تشخیص داده شده است.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، 555 مورد سرخک در 20 ایالت از 1 ژانویه تا 11 آوریل 2019 تایید شده است (به نمودار نگاه کنید). افزایش موارد سرخک در ایالات متحده، نشانگرهایی است که در سایر نقاط وجود دارد: چندین کشور دیگر که سرخک را از بین برده اند، در حال حاضر شاهد بازگشت هستند.

موارد سرخک در ایالات متحده از سال 2010: تعداد موارد گزارش شده از 11 آوریل 2019، پیش از هر سال به جز سال 2014 (طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری) پیشی گرفته است. تعداد موارد 2018 نشان دهنده همه موارد از تاریخ 29 دسامبر 2018 است.

سرخک یک عامل بسیار مسری در بیماری های تب داراست که معمولا در کودکان جوان دیده می شود. عمدتاً با استفاده از قطره های تنفسی و آلودگی های ذرات کوچک انتقال می یابد و می تواند تا 2 ساعت زنده بماند. افراد مورد مواجهه که ایمنی ندارند تا 90٪ احتمال ابتلا به این بیماری را دارند و هر فرد مبتلا به سرخک ممکن است 9 تا 18 نفر دیگر را در یک جمعیت حساس آلوده کند.

اغلب افراد مبتلا به سرخک پس از گذشت  تقریباً یک هفته از بیماری که تب، بی قراری، زکام، ورم ملتحمه، سرفه و بثورات ماکولوپاپولار را نشان می دهند، به طور اتفاقی بهبود می یابند. با این حال، سرخک به هیچ وجه یک بیماری بی اهمیت نیست؛ قبل از واکسیناسیون گسترده، این ویروس هر ساله 2 تا 3 میلیون مرگ و میر را در سراسر جهان ایجاد می کند. حتی امروزه، این ویروس یکی از علل پیشگیری از بیماری و مرگ و میر قابل پیشگیری از واکسن در سراسر جهان است که در هر سال بیش از 100000 نفر را به خود اختصاص می دهد. عوارض رایج عبارتند از: عفونت های ثانویه مرتبط با سرکوب ايمنی ناشی از سرخک، اسهال، کراتوکونژکتیویت (که ممکن است منجر به کوری، به خصوص در جمعیت دچار کمبود ویتامین A شود)، عفونت گوش میانی و پنومونی (علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرخک). در تقریباً 1 در 1000 مورد سرخک، عوارض جدی و اغلب کشنده عصبی مانند انسفالومیلیت منتشر شده و بیماری انسفالیت درگیر در سرخک رخ می دهد و بیشتر بیماران که از این عوارض جان سالم بدر می برند، عوارض عصبی طولانی مدت دارند. علاوه بر این، یک عارضه عصبی نادر (که در حدود 1 از 10000 بیمار را متاثر می کند) به نام پان انسفالیت اسکلروز نیمه حاد (SSPE) می تواند سال ها پس از عفونت ویروس سرخک، با دوره ای شدید، پیشرفته و کشنده اتفاق افتد.

اگر خطر بالقوه ناشی از سرخک واضح باشد، راه حل نیز وجود دارد. واکسن های سرخک سرکوب شده در میان واکسن های بسیار موثر در دسترس (97٪ حفاظت با دو دوز در 12 تا 15 ماه و 4 تا 6 ساله را تضمین می کند)، با یک ثبت ایمنی اثبات شده قرار دارند. معمول ترین عوارض جانبی واکسن سرخک، سرگیجه و تب است. بخش کوچکی از واکسن ها (حدود 5٪) بثورات ایجاد می کند؛ یک نسبت حتی کوچکتر، تب تشنجی و یا کاهش طولانی مدت تعداد پلاکتها را تجربه خواهند کرد. عارضه های بسیار نادر، مننگوآنسفالیت، تقریبا همیشه در واکسن های ایمن، محسوب شده است.

واکسیناسیون علیه سرخک از سال 2000 تاکنون از حدود 21 میلیون مورد مرگ و میر در سراسر جهان جلوگیری کرده است. با وجود این دستاوردهای قابل توجه، اهداف حذف جهانی هنوز برآورده نشده است و پیشرفت های پیشین اکنون با افزایش 31 درصدی تعداد موارد سرخک در بین سال های 2016 تا 2017 در سراسر جهان مورد تهدید واقع شده است. تعداد روزافزون عفونت های مرتبط با سفر و شیوع بیماری های موضعی در ایالات متحده، این روند نگران کننده را منعکس می کند، اما در ایالات متحده نسبت به سایر نقاط جهان از شیوع بیماری ها کاسته شده است. به عنوان مثال، سازمان بهداشت جهانی (WHO) 117075 مورد سرخک و 1205 مرگ را در ماداگاسکار بین اوایل اکتبر 2018 و اوایل آوریل 2019 گزارش داده است.

ونزوئلا همچنین یک بیماری همه گیر گسترده ای را تجربه می کند که در حال انتقال آن در سرتاسر کشور است در حالی که این بیماری قبلاً حذف شده است. در اروپا، تعداد موارد گزارش شده در سال 2018 نسبت به سال 2017 سه برابر شده و در سال 2016، 15 برابر بیشتر شده است. علاوه بر این، احتمال دارد که سرخک های اندمیک در چندین کشور اروپایی که پیش از این انتقال آن ها قطع شده بودند، بازگردانده شوند.

تجدید حیات در موارد سرخک بیشتر نا امید کننده است، زیرا بیماری از طریق واکسیناسیون کاملاً قابل پیشگیری است. سرخک همه اجزای یک بیماری قابل ریشه کن شدن را دارد: یک واکسن ایمن و بسیار موثر وجود دارد، آن یک سندرم بالینی قابل تشخیص است و هیچ مخزن حیوانی برای حفظ گردش آن وجود ندارد. اما به دلیل ماهیت بسیار مسری این ویروس، پوشش واکسیناسیون نزدیک به کامل  (ایمنی گاو 93 تا 95 درصد) برای حفاظت موثر در برابر سرخک مورد نیاز است. اگرچه دلایل معتبری وجود دارد که چرا بعضی از افراد ممکن است واکسینه نشده باشند، مثلا یک متضرر پزشکی در اثر سرکوب شدید ایمنی، نارسایی واکسیناسیون اغلب ناشی از تصورات غلط درباره ایمنی واکسن، به ویژه آنهایی که ناشی از یک ادعا هستند که می گوید ارتباطی بین واکسن و اوتیسم وجود دارد ، باشد. جنبش مبارزه با ضدواکسیناسیون که بر اساس واکنشهای فلسفی واکسیناسیون است، تهدیدی برای سلامت عمومی است. نگرانی واکسن توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از 10 تهدید سلامت جهانی شناخته شده است و یک مانع جدی برای از بین بردن و ریشه کن کردن سرخک جهانی است.

اگر ما همچنان به جلوگیری از پیشگیری از سرخک از طریق واکسیناسیون ادامه دهیم، با ظهور سرخک به جمعیت های جدید مواجه می شویم که چالش های جدید و متنوعی را ایجاد می کند. از لحاظ تاریخی، سرخک یکی از بیماری های کودکان و بیماری شدیدی که در کودکان زیر 5 سال و افرادی که دارای وضعیت تغذیه ای ضعیف هستند، به ویژه اگر کمبود ویتامین A داشته باشند، می باشد. پیاده سازی موفق برنامه های واکسیناسیون سرخک، اپیدمیولوژی سرخک را از اپیدمی های فصلی در کودکان کم سن تر به موارد پراکنده در کودکان و بالغین بزرگتر، از جمله زنان باردار، تغییر می دهد. داده هایی که اثرات عفونت سرخک در این جمعیت های اخیر را  ارزیابی می کنند، اندک است، اما نشان دهنده افزایش میزان بیماری و مرگ و میر است.

بیشترین خطر عوارض مرتبط با سرخک در افراد با سیستم ایمنی ضعیف وجود دارد. این جمعیت ممکن است دارای علائم آتیپیک با عوارض شدید باشد که در بیماران مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف مانند پنومونی سلول های غول پیکری و آنسفالیت انکلوژن بادی سرخک ثبت نشده است. در معرض قرار گرفتن افراد مبتلا به عفونت HIV با سرخک ، منجر به عوارض جدی و حتی مرگ شده است. همچنین میزان بالای عوارض سرخک و مرگ و میر در بیماران مبتلا به سرطان، بیماران مبتلا به پیوند عضو سخت، افراد دریافت کننده گلوکوکورتیکوئید های با دوز بالا و کسانی که درمان ایمونوژیکی را برای بیماری های روماتولوژیک دریافت می کنند، گزارش شده است. افراد دچار سرکوب ایمنی شدید را نمی توان با واکسن زنده ضعیف شده، واکسینه کرد و باید به ایمنی اکتسابی برای محافظت از آن ها در برابر عفونت سرخک تکیه کرد.

مواجهه با سرخک در جامعه، قطعا نمایانگر خطر برای افراد پرخطر در طی شیوع محلی است؛ با این حال، ممکن است انتقال بیمارستانی حتی تهدید بیشتری باشد و در سراسر جهان گزارش شده است. به عنوان مثال، در طی یک شیوع سرخک در شانگهای در سال 2015، یک کودک تنها با سرخک در کلینیک آنکولوژی اطفال، 23 کودک دیگر را آلوده کرد، بیش از 50٪ از آنها با عوارض شدید پایان یافت، و میزان مرگ و میر، 21٪ بود .5 هنگامی که پوشش ایمنی اکتسابی به خطر افتاده است، چنین جمعیت هایی، بسیار آسیب پذیر هستند.

بر خلاف بسیاری از بیماری های عفونی، سرخک یک مشکل بهداشت عمومی با راه حل علمی روشن است. واکسیناسیون سرخک بسیار مؤثر و ایمن است. هر عارضه یا مرگ مرتبط با سرخک یک تراژدی قابل پیشگیری است که می توان از آن به طریق واکسیناسیون اجتناب کرد. افزایش اخیر موارد سرخک در ایالات متحده، از جمله تعداد نگران کننده ای که تاکنون در سال 2019 دیده شده است، نشانگر یک گام هشدار دهنده به عقب است. اگر این روند معکوس نشود، سرخک ممکن است با نیروی هر چه تمام تر در ایالات متحده و سایر کشورها و مناطقی که در آن ها حذف شده است، دوباره ظاهر شود. ارتقا واکسیناسیون سرخک، یک مسئولیت اجتماعی است که هدف نهایی آن ، حذف و از بین بردن جهانی و ثبت آن ها در کتاب های تاریخی است.

 N Engl J Med; DOI: 10.1056/NEJMp1905099. April 17, 2019

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 45 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03718985
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3267
5957
32540
3643347
37650
163468
3718985

آی‌پی شما: 3.235.45.196
امروز: جمعه، 17 مرداد 1399 - ساعت: 16:05:47

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید