طراحی سایت
جمعه 17 مرداد 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Thirunavukkarasu Sathish

دیابت نوع 2 یکی از مهمترین مشکلات بهداشت عمومی است که بر روی حدود 425 میلیون نفر بزرگسال در سراسر جهان تأثیر می گذارد، که سه چهارم آنها در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط زندگی می کنند.

پیامدهای اقتصادی دیابت نوع 2 بسیار زیاد است و هزینه های سالانه جهانی آن برای سیستم های مراقبت بهداشتی و اجتماعی، در حد تریلیون دلار آمریکا است.

نیاز واضح و فوری برای کاهش بیماری همه گیر دیابت از طریق راهبردهای مؤثر و مقرون به صرفه وجود دارد که هدف آن نه تنها افراد با خطر بالا، بلکه جمعیت عمومی نیز هستند.

در این زمینه، یافته های آزمایش DMagic گزارش شده توسط ادوارد Fottrell و همکارانش درDiabetes & Endocrinology Lancet به جا است. روش کارآزمايي باليني تصادفي خوشه اي در بنگلادش روستايي با 96 روستا به طور تصادفي (1: 1: 1) به مداخله جمعي اجتماعي آموزشي و عملي مشاركتي (PLA)، پيام رسانی موبايل mHealth و يا مراقبت هاي معمولي اختصاص داده شد. در جمعیت عمومی، یک مطالعه مقطعی بر اساس یک نمونه تصادفی از 12 140 بزرگسال (≥30 سال) انجام شد و یک بررسی مجدد مقطعی در یک نمونه تصادفی جدید از 11454 نفر پس از حدود 2 سال انجام شد (پایان مطالعه). گروهی از 2470 شرکت کننده با هیپرگلیسمی متوسط (به عنوان اختلال گلوکز ناشتا [IFG] یا اختلال تحمل گلوکز (IGT) تعریف شده است) از نمونه جمعیت عمومی در ابتدای امر، با 2100 (85٪) پیگیری در 2 سال شناسایی شد. بسیج جامعه از طریق یک روش PLA با تمرکز بر پیشگیری و کنترل دیابت، از جمله جلسات ماهانه گروهی که توسط افراد غیرمتخصص آموزش دیده در طی یک دوره 18 ماهه تسهیل شده بود، به دست آمد. شرکت کنندگان mHealth در طی 14 ماه، دو بار در هفته، تغییرات رفتاری و پیام های صوتی افزایش آگاهی دیابت را با تلفن های همراه خود، دریافت کردند. نتایج اولیه، شیوع ترکیبی دیابت نوع 2 و هیپرگلیسمی متوسط در جمعیت کلی و فراوانی تجمعی 2 ساله دیابت نوع 2 در گروه کوهورت هیپرگلیسمی متوسط بود.

شيوع ترکیب جمعيت هيپرگليسمی متوسط و ديابت نوع 2 به طور معنی داری در گروه بسیج اجتماعي در مقايسه با مراقبت های معمول در پايان مطالعه، پايين تر بود. در گروه کوهورت هیپرگلیسمی متوسط، بسیج اجتماعی منجر به کاهش قابل توجهی در میزان بروز دیابت نسبت به مراقبت های معمول شد. مداخله mHealth در کاهش شیوع ترکیبی هیپرگلیسمی متوسط و دیابت نوع 2 در نمونه جمعیت عمومی یا بروز دیابت در گروه هیپرگلیسمی متوسط موثر واقع نشد. مداخله بسیج اجتماعی برای هر دو نتیجه اولیه، براساس میزان هزینه های اضافه INT 316 در هر مورد از هیپرگلیسمی متوسط و دیابت نوع 2 پیشگیری شده و 6518 دلار در هر مورد دیابت نوع 2 پیشگیری شده در میان گروه هیپرگلیسمی متوسط کوهورت، مقرون به صرفه بود.

یافته های کارآزمایی DMagic به دلایل مختلف شگفت آور و نامشخص است. در نمونه جمعیت عمومی، میزان اثر برای نتیجه اولیه با بسیج اجتماعی با مداخله موفقیت آمیز مشاهده شده در تقابل با روند افزایش شیوع هیپرگلیسمی متوسط و دیابت نوع 2 با مراقبت های معمول، زیاد بود. به طور قابل توجهی، صرف نظر از افزایش دانش شرکت کنندگان در مورد دیابت، بسیج اجتماعی بر هیچ یک از نتایج ثانویه دیگر، نظیر فشار خون، اضافه وزن یا چاقی، رژیم غذایی، فعالیت بدنی و کیفیت زندگی و سلامتی تأثیری نداشت.


تلفن های همراه دارای نفوذ بیشتر  و دسترسی به جمعیت عمومی هستند و تکنولوژی کم هزینه ای هستند و بنابراین به طور بالقوه مقیاس پذیر می باشند. برای مداخله mHealth درDMagic، علیرغم مداخله ای که توسط تحقیقات و نظریه های تغییر رفتار شکل گرفته بود، هیچ تاثیری بر پیامدهای بیماری وجود نداشت. در مقابل، یک آزمایش قبلی در هند (انجام شده در مردان کارگر یک جمعیت شهری) نشان دهنده کاهش 36 درصدی میزان بروز دیابت با مداخله مبتنی بر پیامک در مردان مبتلا به IGT بود. در این مطالعه، محتوای پیام بر مبنای مدل ترنستئوتوری تغییر رفتار بود. شواهد نشان می دهد که پیام متنی تلفن همراه می تواند کنترل گلیسمی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 را بهبود بخشد. با این حال، شواهدی از نقش mHealth در پیشگیری از دیابت، درهم و نامشخص به نظر می رسد.

اگر چه بسیار در مورد اثرات مداخله شیوه زندگی در پیشگیری از دیابت نوع 2 شناخته شده است، برخی از سوالات مهم همچنان ناوجواب، باقی می ماند. اول این که، مداخلات شیوه زندگی در قالب فعلی (یعنی افزایش فعالیت بدنی، عادات غذایی سالم و کاهش وزن) می تواند پیشرفت بیماری دیابت را در افراد مبتلا به IGT کاهش دهد. با این حال، به نظر نمی رسد که چنین مداخلاتی، میزان ابتلا به دیابت را در افراد مبتلا به IFG کاهش دهد، که از لحاظ پاتوفیزیولوژی IGT با IFG متفاوت است.

 IFGشایع ترین شکل هیپرگلیسمی متوسط در آسیای جنوبی و برخی گروه های قومی دیگر است. بنابراین، رویکردهای نوآورانه نسبت به پاتوفیزیولوژی IFG مورد نیاز است. دوم، چگونه می توانیم مداخلات مبتنی بر جامعه را در آزمایشات DMagic و همچنین در آزمایش های تصادفی از کشورهای دیگر با درآمد پایین و درآمد متوسط، به شرایط دنیای واقعی منتقل کنیم؟ در نهایت، با توجه به محدودیت منابع، کمبود نیروی کار در بخش بهداشت و درمان، مشکلات حکومتی و چالش های دیگر در محیط های با محدود منابع، چطور می توانیم این مداخلات را به طور گسترده ای گسترش داده و اجرا کنیم؟ امیدواریم که داده های ارزیابی فرایند حاصل از مطالعات DMagic و سایر مطالعات، برخی مفاهیم مفید را برای این مسائل اجرایی و انتشاری فراهم آورد.

The Lancet Diabetes & Endocrinology. February 05, 2019.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 60 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03719219
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3501
5957
32774
3643347
37884
163468
3719219

آی‌پی شما: 3.235.45.196
امروز: جمعه، 17 مرداد 1399 - ساعت: 17:05:58

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید