طراحی سایت
يكشنبه 10 فروردين 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

George Cockey, MD, PhD , Syed Raza Shah, MD, Troy Hampton, MD

خانمی 83 ساله با سابقه کاهش وزن پیشرونده، ضعف  که اخیرا دچار بلع دردناک شده بود به بیمارستان ما مراجعه کرده است. دخترش ابتدا حدود 2 هفته قبل از پذیرش، متوجه پلاک های سفید روی زبان شده بود (شکل 1). او در بیمارستان دیگری بستری شد و بخاطر برفک دهانی مورد درمان قرارگرفت و سپس مرخصی شد. سپس در سطح زبان او ترشحات التهابی نسبتاً سفیدی افزایش یافت (شکل 2) و دردناک تر شد. بیشتر این سابقه از زبان دخترش شنیده شده است زیرا بیمار دچار نارسایی شدید تکلم به دلیل ضایعات زبانی بود. از آنجا که درد دهانی بدتر شد، پزشک اصلی او را به یک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داد و کسی که او را بلافاصله به بیمارستان  ما منتقل کرد.

 شکل 1: دختر بیمار ما را با این با تلفن همراهش، این  تصاویر را به ما نشان داد (ما برای انتشار از او اجازه کتبی گرفته ایم)؛ این شکل اول پلاک های سفید اولیه ای را نشان می دهد که ممکن است احتمالاً برفک باشد.

 

شکل 2: این عکس نشان دهنده نکروز زبانی پیشرونده است.

تاریخچه پزشکی قبلی او شامل مرحله 3 بیماری مزمن کلیوی و درد گردن پایدار به مدت حداقل 1 سال بود. او 1 ماه قبل با فیبریلاسیون دهلیزی بستری شده بود و متروپولول و آپیکسابان را شروع کرده بود. او قبلاً سالم بود، تنها زندگی می کرد و از خودش مراقبت می کرد. در بررسی سیستم، او یک سردرد پایدار را گزارش کرد و خانواده گزارش دادند که او ممکن است زبانش را با سوپ داغ سوزانده باشد.

ارزیابی

معاینه فیزیکی برای شریانهای تمپورال ضربانی و قابل لمس دوطرفه، قابل توجه بود. معاینه داخل دهان، نشان دهنده زخم نکروتیک بزرگ با تشکیل اسکار بر روی نوک زبان بود. تب نداشت و علائم حیاتی پایدار داشت. او دچار کمبود آب شده بود و نمی توانست به علت ضایعات دردناک زبانش، صحبت کند یا بخورد. مطالعات آزمایشگاهی غیر طبیعی شامل تعداد سلول های سفید 12.1 هزار/mm3 (4.5-11)، پروتئین واکنشی-C، 5.3 mg/dL (0-0.29)، سدیم 134 میلی مول در لیتر (136-145) و میزان رسوب اریتروسیت 77 mm/h (1-12) بود. تشخیص اختلاف اولیه ما شامل سوختگی زبان، واسکولیت و سرطان زبان بود.

جراح دهان، مراقبت زخم موضعی را برای ایسکمی ناشی از ترومای احتمالی (یعنی سوختگی یا نیش) توصیه می کند. متخصص گوش و حلق و بینی، بیشتر واسکولیت را احتمال می داد تا سرطان. رادیوگرافی قفسه سینه و توموگرافی کامپیوتری گردنی (CT) یافته قابل توجهی نداشتند آنژیوگرام توموگرافی کامپیوتری سر و گردن هیچ نشانه ای از واسکولیت را نشان ندادند. بخش رادیولوژی ما برای تشخیص واسکولیت، سونوگرافی شریان های تمپورال و آگزیلاری را انجام نمی دهد. آپیکسابان برای جایگذاری لوله گاستروستومی قطع شده بود و بیوپسی از هر دو ضایعه شریان های تمپورال و ضایعات زبان انجام شد. بخش های یخ زده بیوپسی زبان، نشانگر هیچ بدخیمی نبودند. بیوپسی های شریان تمپورال، آرتریت سلول غول پیکر کلاسیک فولمیناانت را نشان دادند (شکل 3).

 

شکل 3: شريان تمپورال با سلول های غول پيکر و التهاب مزمن (فلش ها) شامل لامين الاستيک داخلی (IEL) و میانی (M) و اسکلروز غشای داخلی (I) و لومن باریک (L) است. (تصویر با قدرت کم با رنگ آمیزی هماتوکسیلین-ائوزین.)

تشخیص

آرتریت سلول غول پیکر، شایع ترین واسکولیت در بزرگسالان است. این یک سیستم التهابی سیستمیک است که معمولاً روی شریان های متوسط تا بزرگ تاثیر می گذارد. آرتریت سلول غول پیکر در افراد مسن با متوسط سن شروع 75 سالگی شایع است. زنان 2 تا 6 برابر بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می گیرند. پاتوفیزیولوژی آرتریت سلول عظیم شامل التهاب دیواره عروق است که منجر به انسداد شریانی می شود که باعث ایسکمی بافتی می شود که در نهایت علایم را در بیماران ایجاد می کند. از این رو ، تشخیص زودرس و درمان، نکته کلیدی برای اجتناب از عوارض یا مرگ و میر قابل توجه در این بیماران است.

بیمار با ضایعه زبانی نکروتیک، کاهش وزن و سردرد خفیف پذیرش شده است. ضایعات زبان ایسکمیک می تواند به علت تروما، اشعه یا واسکولیت ایجاد شود. ما در ابتدا سرطان زبان را در نظر گرفتیم، اما او قرار گرفتن در معرض دخانیات را رد کرد، و ضایعه برای بدخیمی، غیرطبیعی بود. به علت امکان قرار گرفتن در معرض سوپ داغ، آسیب سوختگی یا گاز گرفتن نیز به شدت مورد توجه قرار گرفت. در نهایت، افزایش میزان رسوب و پروتئین واکنشی C باعث بیوپسی و تشخیص آرتریت سلول غول پیکر شدند.

این مورد نشان دهنده حضور نادر آرتریت سلول غول پیکر بود. گزارش های مربوط به آرتریت سلول غول پیکر که دارای ضایعات زبان است، بسیار نادر هستند و به ندرت در مقالات گزارش می شوند. پیش آگهی با درمان سریع، مطلوب است. با توجه به عوارض جانبی درمان طولانی مدت کورتیکواستروئید، تشخیص دقیق نیز اهمیت دارد.

کالج آمریکایی روماتولوژی دارای معیارهایی است که به شدت (با حساسیت و خاصیت> 90٪) تشخیص سلول های سرطانی غول پیکر با وجود هر 3 از 5 معیار را نشان می دهد. معیارها عبارتند از سن شروع بیش از 50 سال، شروع سردرد جدید، غیرطبیعی بودن شریان تمپورال (به معنی ضعف یا کاهش ضربان)، میزان رسوب اریتروسیت افزایش یافته > 50 میلی متر در ساعت و بیوپسی شریان غیر طبیعی.

سونوگرافی داپلر در حال حاضر برای تشخیص غیرتهاجمی آرتریت سلول عظیم با حساسیت خوب (69٪) و اختصاصی (82٪) استفاده می شود. با این حال، در بیمارستان ما در دسترس نبود.

پزشکان باید از تعصب جلوگیری کنند و باید درک کنند که واسکولیت ممکن است با نشانه های نادر ظاهر شود. ارائه دهندگان مراقبت های اولیه ممکن است در تشخیص زودرس نقش داشته باشند و باید آگاهی زیادی در مورد آرتریت سلول غول پیکر را در بیماران بالای 50 سال داشته باشند تا بتوانند از عواقب ناشی از ایسکمیک ناشی از این بیماری مانند از دست دادن بینایی غیر قابل برگشت جلوگیری کنند. ارجاع فوری اورژانسی در موارد مشکوک، ضروری است. اگر چه نادر است، پزشکان باید از این وضعیت غیرطبیعی آگاه باشند، زیرا این بیماری می تواند بسیار ناتوان کننده باشد.

مدیریت: به دلیل سوء تغذیه و کاهش وزن بیمار، یک لوله گوارش از طریق پوست به منظور تغذیه قرار داده شد. پردنیزون 60 میلی گرم در روز پس از بیوپسی آغاز شد و به نظر می رسید در عرض چند روز بهبود می یابد. اگر چه ضایعات زبان هنوز بیان می شد (شکل 4)، با علائم درد زبانی کمتر، بهبود یافت. بیمار تحت گفتار درمان قرار گرفت و گفتار درمانگر ابتدا یک رژیم مایع شفاف تا زمانی که درد او بیشتر تسکین یابد را توصیه کرد. او برای فیزیوتراپی و تغذیه توسط لوله به یک مرکز توانبخشی منتقل شد تا زبانش بهبود بیشتری پیدا کند. در نهایت، بعد از چند هفته درمان استروئیدی، او در حال خوردن و به دست آوردن وزن بود. مخاط زبان او به حالت طبیعی برگشت.

 

شکل 4: این عکس ظاهر بهبودیافته پس از چند روز درمان استروئیدی زبان را نشان می دهد.

AMJmed. May 2019. Volume 132, Issue 5, Pages 576–578

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03241201
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
833
2417
833
3222849
63446
85224
3241201

آی‌پی شما: 3.209.10.183
امروز: یکشنبه، 10 فروردين 1399 - ساعت: 04:01:23

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید