طراحی سایت
يكشنبه 10 فروردين 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Eirin B. Haug, PhD; Julie Horn, MD, PhDAmanda R. Markovitz, MPH, ScD

پرسش: زنان دارای سابقه ی اختلالات فشار خون بارداری بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی عروقی قرار دارند، اما چقدر از افزایش خطر قلبی عروقی آنها مربوط به عامل خطرزای قلبی عروقی متداول است؟

یافته ها: در این مطالعه ی گروهی، فشار خون و شاخص توده ی بدنی تا 77% با افزایش خطر بیماری قلبی عروقی در زنان دارای سابقه ی اختلال فشار خون بارداری در ارتباط بودند، درحالیکه گلوکز و لیپیدها نسبت ارتباط کمتری داشتند.

 

منظور: ارتباط عوامل خطرزای متداول، بخصوص فشار خون و شاخص توده ی بدنی، با ایجاد بیماری قلبی عروقی در بانوان دارای سابقه ی اختلالات فشار خون در بارداری نشان می دهد که اقدامات پیشگیرانه با هدف کاهش سطح این عوامل خطرزا می تواند موجب کاهش ریسک قلبی عروقی در بانوان دارای سابقه ی اختلالات فشار خون بارداری گردد.

زنان داری سابقه ی اختلالات فشار خون بالا در بارداری (HDP) در مقایسه با زنان باردار با فشار خون نرمال، حدود دو برابر بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی (CVD) قرار دارند.

اختلالات فشار خون بالای بارداری و CVD عوامل خطرزای مشترک و قابل تغییری دارند، همچون چاقی، فشار خون بالا، دیسلیپیدمی و هایپرگلیسمی، که می توانند اهداف پیشگیری باشند. در سال 2018، مشاهده نمودیم که زنان مبتلا به HDP چاقتر بودند، فشار خون بالاتر و سطح گلوگز بالاتری نیز داشتند، و دارای سطوح چربی بیشتری قبل از اولین بارداری خود بودند، و اینکه سطوح فاکتورهای خطرزای قلبی عروقی آنان بیش از زنان غیر مبتلا به HDP از سن 50 سالگی و بیشتر بود. مشخص نیست که خطر اضافی CVD در بانوان با سابقه ی HDP چقدر با این عوامل خطرزا در ارتباط است، نسبت به اینکه چقدر توسط خود HDP یا سایر عوامل ناشناخته ایجاد شده است. این دانسته ها برای اطلاع رسانی اقدامات پیشگیرانه در زنان دارای سابقه ی HDP بسیار بااهمیت است. در یک گروه مبتنی بر جمعیت با اطلاعات طولی درمورد عوامل خطرزای قلبی عروقی و اطلاعات موثق درمورد حوادث قلبی عروقی، ما از تحلیل میانجی به منظور بررسی میزان ارتباط خطر زیاد قلبی عروقی در زنان دارای سابقه ی HDP با سطوح خطرناک شاخص توده بدنی (BMI، که از تقسیم وزن در واحد کیلوگرم بر قد و به صورت متر مربع حاصل می شود)، فشار خون، و سطوح چربی استفاده نمودیم.

اهمیت: زنان دارای سابقه ی اختلال فشار خون بالا در بارداری (HDP) بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی (CVD) هستند. مشخص نیست که افزایش خطر CVD در زنان دارای سابقه ی HDP چقدر با عوامل خطرزای قلبی عروقی متداول مرتبط است.

هدف: تعیین میزان افزایش خطر CVD در زنان دارای سابقه ی HDP و تخمین نسبت ارتباط آن با عوامل خطرزای قلبی عروقی متداول.

قرار گرفتن در معرض (مداخله): تجربه ی یک یا چند بارداری توام با HDP قبل از 40 سالگی در مقایسه با تجربه ی بارداری با فشار خون نرمال به تنهایی.

نتایج اصلی و اقدامات: ما از مدلهای خطرات نسبی کاکس (Cox) برای تخمین نسبت خطر (HRs) ارتباط بین HDP و CVD استفاده نمودیم. نسبت افزایش خطر مرتبط با عوامل خطرزای قلبی عروقی با استفاده از رویکرد نسبت معکوس وزن تخمین زده شد.

نتایج: جمعیت مطالعه ی ما شامل 23885 خانم زایمان کرده از نوردتروندلاگ نروژ بود. مجموعاً 21766 خانم دارای بارداری با فشار خون نرمال بودند و 2199 نفر بارداری با HDP را تجربه کرده بودند. از سن 40 تا 70 سالگی، زنان دارای سابقه ی HDP دارای افزایش خطر CVD در مقایسه با افراد دارای بارداری با فشار خون نرمال اما در همان سنین بودند. فشار خون و شاخص توده ی بدنی تا 77% با افزایش خطر CVD در زنان دارای سابقه ی HDP در ارتباط بود، درحالیکه سطوح گلوکز و لیپید با نسبت های کمتری با این مورد در ارتباط بودند.

نتیجه گیری و ارتباط: در این مطالعه، افزایش خطر CVD در زنان با سابقه ی HDP با عوامل خطرزای قلبی عروقی متداول در ارتباط بود، که نشان می دهد این عوامل اهداف مهمی برای پیشگیری های قلبی عروقی در این زنان هستند.

JAMA Cardiol. June 12, 2019.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 45 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03242994
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
2626
2417
2626
3222849
65239
85224
3242994

آی‌پی شما: 34.239.172.52
امروز: یکشنبه، 10 فروردين 1399 - ساعت: 22:01:18

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید