طراحی سایت
يكشنبه 4 آبان 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Patrick Twohig, MD, MPH, Jaclyn Rivington, MD, William Cook, DO

گزارش موردی

خانمی 47 ساله با تنگی نفس و سیانوز ناگهانی مراجعه کرده است. او با اشباع اکسیژن 80٪ در هوای اتاق مواجهه داشته که با اکسیژن اضافی بهبود نیافته است. سابقه پزشکی او شامل گاستروپارزی، ترومبوآمبولی وریدی راجعه، آرتریت روماتوئید نوجوانان، سندرم آنتی فسفولیپید و ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین و سندرم تاکی کاردی ارتواستاتیک پوسچرال بود.

 

وی استرس روانی قابل توجهی را از درگذشت یکی از اعضای خانواده گزارش داد، و در نتیجه آن، از سیگار الکترونیکی بیش از 10 بار در روز به مدت 2 هفته استفاده کرده است. وی استفاده از الکل یا مواد مخدر غیرقانونی را تکذیب کرد. در معاینه، او تاکی پنیک (RR = 28)، احساس ناراحتی داشت و از عضلات جانبی تنفسی استفاده می کرد. غشای مخاطی و اندامهای او دچار سیانوز شده بود، اما پالسهای محیطی 2+ داشت. تست های آزمایشگاهی، اسیدوز متابولیک شکاف آنیونی(17)، اسمولالیته سرمی 312 و شکاف اسمولار 26 را نشان دادند. گاز خون شریانی، درجه اشباع اکسیژن را  95.1٪ نشان داد. Cooximetry، متاموگلوبین> 30.1 میلی گرم در دسی لیتر را نشان داد. درمان با متیلن بلو با برطرف کردن کامل علائم تنفسی وی آغاز شد.

مت هموگلوبین یک حالت از هموگلوبین تغییر یافته است که در آن هم آهن اکسیده شده قادر به اتصال برگشت پذیر با اکسیژن نیست و از انتقال اکسیژن به بافت ها جلوگیری می کند. علائم مت هموگلوبینمی، از جمله سیانوز، تنگی نفس، سردرد، تاکی کاردی و خستگی به طور ناگهانی ایجاد می شود. هیپوکسی با تجویز اکسیژن، بهبود نمی یابد. تجزیه و تحلیل گاز خون شریانی، منحرف کننده است زیرا فشار نسبی اکسیژن شریانی به طور کلی طبیعی است. سطح مت هموگلوبین> 30-40 میلی گرم در دسی لیتر، تهدید کننده حیات محسوب می شود. مت هموگلوبینمی معمولاً توسط داروها (به عنوان مثال، داپسون یا بی حسی موضعی) یا سموم (مانند ضد یخ  یا نفتالین) ایجاد می شود. قبلاً مت هموگلوبینمی در رتبه دوم نسبت به سموم  موجود در سیگارهای الکترونیکی گزارش نشده است. دریافت شده است که وانیلین، ماده اصلی مارک مورد علاقه سیگار الکترونیکی مورد استفاده بیمار، که با استفاده از دی متیلانیلین شیمیایی ساخته می شود، باعث ایجاد مت هموگلوبینمی می شود. اسیدوز متابولیک شکاف آنیونی و شکاف اسمولار وی از پروپیلن گلیکول موجود در سیگار الکترونیکی وی بود. با توجه به برطرف شدن سریع علائم وی و ناهنجاری های آزمایشگاهی با متیلن بلو، ارتباط قوی بین شروع علائم وی با افزایش مصرف سیگار الکترونیکی و عدم وجود سایر مواجهه ها، تشخیص مت هموگلوبینمی ناشی از سیگار الکترونیکی انجام شد. مشکوک است که افزایش مصرف سیگار الکترونیکی وی در تنظیم فشار روانی اجتماعی باعث ایجاد این شرایط شده باشد. وی در مورد قطع سیگار الکترونیکی مشاوره شده بود و 1 سال از زمان ترخیص، عود علائم نداشته است.

این اولین مورد گزارش شده از مت هموگلوبینمی ناشی از سیگار الکترونیکی است. با توجه به محبوبیت سیگارهای الکترونیکی، پزشکان باید از این مواجهه به عنوان یک علت احتمالی مت هموگلوبینمی غیر قابل توضیح آگاهی داشته باشند و با توجه به فرمولاسیون مایع الکترونیکی باید شفافیت بیشتری وجود داشته باشد. 

  • مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، تخمین می زنند که بیش از 9 میلیون بزرگسال در ایالات متحده از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند، یک افزایش 3 برابری طی 5 سال گذشته. سیگارهای الکترونیکی به عنوان محصول ترک دخانیات تبلیغ شده اند، و یک آزمایش اخیر نشان داد که سیگارهای الکترونیکی مؤثرتر از جایگزین های نیکوتین هستند. مواد موجود در مایعات الکترونیکی بسیار متغیر هستند و اثرات کلی سلامتی سیگارهای الکترونیکی، ناشناخته است. مطالعات اخیر، اثرات بهداشتی مضر را در هر دو حالت حاد و مزمن، از جمله افزایش خطر ابتلا به ذات الریه، هیپوکسی بافت و آسیب ریه نشان داده اند. خطرات سلامتی سیگار الکترونیکی به مواد شیمیایی خطرناک موجود در طعم دهنده مایعات الکترونیکی نسبت داده شده است که با نیکوتین تبخیر می شود تا طعم آن برای کاربران جذاب تر کند. صدها عطر و طعم در دسترس است، اما مواد خاص به طور گسترده ای در دسترس نیستند. با توجه به محبوبیت سیگارهای الکترونیکی ، پزشکان باید از خطرات سلامتی خود آگاه باشند. 

  • از نظر ما، مورد گزارش شده از methemoglobinemia نسبت به استفاده از سیگار الکترونیکی ارجح تر است.

Amjmed. August 2019. Volume 132, Issue 8, Pages e648–e649

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04032726
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3447
3309
3447
4001364
93863
122710
4032726

آی‌پی شما: 3.237.254.197
امروز: یکشنبه، 04 آبان 1399 - ساعت: 23:08:44

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید