طراحی سایت
يكشنبه 4 آبان 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Patrícia R. Faustino, MD; Gonçalo S. Duarte, MD; Inês Chendo, MD 

سوال آیا خطر پیشرفت بیماری پارکینسون (PD) در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی (BD) بیشتر است؟

یافته ها در این بررسی متاآنالیز و سیستماتیک شامل 7 مطالعه و بیش از 4 میلیون شرکت کننده، تشخیص پیشین BD، احتمال تشخیص متعاقب PD ایدیوپاتیک را افزایش داد.

معنی اگر بیماران مبتلا به BD دارای ویژگی های پارکینسونیسم باشند، تشخیص بیماری PD باید مستقل از داروهای همزمان در نظر گرفته شود.

اختلال دوقطبی (BD) نوعی اختلال خلقی است که دارای شروع زودرس در سن متوسط 20 سالگی است. این یک بیماری طولانی مدت و عودکننده است که با اپیزودهای چرخه­ای افسردگی و شیدایی (BD نوع 1) یا هیپومانیا (BD نوع 2) مشخص می شود. اگرچه علت بیماری BD مشخص نشده است، اما یک بیماری چند عاملی است که عوامل ژنتیکی و محیطی در آن نقش مهمی دارند. با وجود این که پاتوفیزیولوژی BD نامشخص است، نقش اساسی سیستم دوپامینرژیک وجود دارد، زیرا نشان داده شده است که لوودوپا باعث القای هیپومانیا یا شیدایی در بیماران مبتلا به BD می شود، و داروهای ضد روان پریشی که باعث انسداد گیرنده های دوپامین می شوند می توانند علائم شایع را بهبود بخشند. همچنین شواهدی وجود دارد که تغییر از حالت افسردگی به حالت جنون همزمان با تنظیم مجددگیرنده های دوپامین اتفاق می افتد.

درمان استاندارد برای BD که شامل لیتیوم، داروهای ضد درد و داروهای ضد صرع است ممکن است با پارکینسونیسم ناشی از دارو همراه باشد، که از نظر بالینی از بیماری پارکینسون (PD) قابل تشخیص نیست، هر دو با برادی کینزیا (کندی)، لرزش در حالت استراحت، سفتی و ناپایداری وضعیتی همراه هستند. از آنجا که پارکینسون ناشی از دارو در بین بیماران مبتلا به BD شایع تر است، پزشکان ممکن است شٌبهِه بیشتری نسبت به تشخیص نادرست PD به عنوان پارکینسونیسم ناشی از دارو داشته باشند. از طرف دیگر، PD به طور معمول در بیماران مسن دیده می شود. مطالعات کوچک قبلاً نشان داده اند كه BD در بیماران مبتلا به PD در مقایسه با جمعیت عمومی شایع تر است. بنابراین، ما یک بررسی سیستماتیک برای ارزیابی ارتباط احتمالی BD با تشخیص بعدی PD ایدیوپاتیک انجام دادیم.

 

اهمیت تظاهرات بیماری پارکینسون (PD) با علائم حرکتی و غیر حرکتی بروز می کنند، که ممکن است بیش از یک دهه به اختلالات خلقی منجر شود. اختلال دوقطبی (BD) با اپیزودهای چرخه ای افسردگی و شیدایی مشخص می شود. همچنین پیشنهاد می شود که ممکن است دوپامین با پاتوفیزیولوژی BD مرتبط باشد.

هدف ارزیابی ارتباط BD با تشخیص بعدی PD ایدیوپاتیک.

منابع داده ها یک جستجوی تحقیقاتی الکترونیکی از ثبت نام Cochrane Controllelled Trial ، MEDLINE ، Embase و PsycINFO از ابتدای بانک اطلاعاتی تا ماه می سال 2019 با استفاده از اصطلاحات بیماری پارکینسون، اختلال دو قطبی و شیدایی انجام شد که هیچگونه محدودیتی در این زمینه اعمال نشده است.

انتخاب مطالعه مطالعاتی که داده هایی در مورد احتمال بروز PD در BD در مقابل جمعیت شامل غیر BD را گزارش دادند. دو نویسنده بررسی کننده به طور مستقل انتخاب مطالعه را انجام دادند.

استخراج و ایجاد داده ها دو نویسنده بررسی کننده به طور مستقل داده های مطالعه را استخراج کردند. داده ها با استفاده از مدل اثرات تصادفی جمع آوری شدند ، نتایج به عنوان نسبت شانس و CIs 95٪ خلاصه شد و ناهمگونی به عنوان I2 گزارش شد.

نتایج هفت مطالعه واجد شرایط برای ورود به مطالعه و در مجموع 4374211 شرکت کننده بودند. تشخيص پیشین بيماري BD، احتمال تشخيص متعاقب PD ايديوپاتيك را افزايش داد. تجزیه و تحلیل حساسیت با حذف مطالعات انجام شده که دارای خطر بالایی از تعصب بودند، انجام شد و همچنین خطر افزایش PD را در افراد مبتلا به BD نشان داد. تجزیه و تحلیل زیر گروه از پیش برنامه ریزی شده با توجه به طراحی مطالعه و یقین تشخیصی ، تأثیر معنی داری را نشان نداد.

نتیجه گیری ها و ارتباط این بررسی نشان می دهد که بیماران مبتلا به BD در مقایسه با جمعیت عمومی، خطر ابتلا به PD را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند. تجزیه و تحلیلهای زیرگروه، برآورد احتمالی در بزرگی انجمن ها را نشان دادند. این یافته ها، احتمال اینکه BD ممکن است با توسعه بعدی PD و اهمیت تشخیص افتراقی ویژگی های پارکینسونیسم در افراد مبتلا به BD همراه باشد را برجسته می کند.

JAMA Neurol.  October 14, 2019. doi:10.1001/jamaneurol.2019.3446

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04032721
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3442
3309
3442
4001364
93858
122710
4032721

آی‌پی شما: 3.237.254.197
امروز: یکشنبه، 04 آبان 1399 - ساعت: 23:08:52

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید