طراحی سایت
يكشنبه 4 آبان 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Brian Kim, DO, Osamudiamen Idahosa, MD, Jeffrey A. Jahre, MD

یک مرد 72 ساله که سابقه پزشکی قابل توجهی در گذشته نداشته، دچار ایست قلبی خارج از بیمارستان شده و نیاز به شوک های متعدد قلبی قبل از بازگشت گردش خون خود به خود، دارد. ایست قلبي كه در بخش اورژانس مجدداً تکرار شد و نیاز به دفيبريلاسيون و انتوباسيون اندوتراکیال را مبرم ساخت.

الکتروکاردیوگرام، ارتفاع ST در لیدهای تحتانی و کاتتریزاسیون قلبی، بیماری عروق کرونر اصلی و چند رگ سمت چپ را نشان داد. شوک کاردیوژنیک و پس از آن وازوپرسورها، اینوتروپ ها و قرار دادن پمپ بالون داخل شریانی را ضروری می سازند. بيمار جهت پيوند بای پس عروق كرونربه عنوان بیمار با ریسک بالا به طور اورژانسی به اتاق عمل منتقل شد و پس از عمل جهت نظارت، در بخش مراقبت ويژه قلب بستري شد. در روز بعد، وی با موفقیت از ساپورت همودینامیک جدا شد و از تهویه مکانیکی رهایی یافت. در روز 5 بستری در بیمارستان، بیمار تب کرد. ابتلا به عفونت بیمارستانی مشکوک بود، اما هیچ منبعی قابل شناسایی نبود. بررسی عفونی مورد نظر قرار گرفت و وانکومایسین IV و پیپراسیلین-تازوبکتام شروع شدند. داده های آزمایشگاهی نشان دهنده کاهش عملکرد کلیه، ترانس آمینیتیت، هیپربیلیروبینمی، ترومبوسیتوپنی، افزایش لاکتات دهیدروژناز، محصولات تخریب فیبرین، D دیمر، نسبت عادی بین المللی، زمان طولانی ترومبوپلاستین جزئی و فعالیت آنتی ترومبولین III بودند. حال بیمار بدتر شد که لوله گذاری مجدد و پشتیبانی وازوپرسور را الزامی ساخت. ارزيابي اسمير خون محيطي هيچگونه شواهدي از هموليز نشان نداد، اما اين امر اجسام انکلوزیون گرانولوسیتیک را كه با مورولا سازگار است را نشان داد (شکل). تحقیقات در مورد بیماری های ناشی از کنه پیگیری و داکسی سایکلین IV اضافه شد. تجزیه و تحلیل واکنش زنجیره ای پلیمراز سرم، آناپلاسما فاگوسیتوفیلوم را تشخیص داده و تشخیص آناپلاسموز گرانولوسیتیک انسانی را تایید کرد. بیمار با یک دوره 10 روزه داکسی سایکلین با بهبود سریع بالینی تحت درمان قرار گرفت و در نهایت به یک مرکز توانبخشی مرخص شد.

شکل: اسمیر خون محیطی که اجسام انکلوزیون سیتوپلاسمی را در یک نوتروفیل مربوط به مورولا نشان می دهد.

تعداد موارد گزارش شده از آناپلاسموز از زمانی که برای اولین بار در سال 1990 در بیمارستان سنت مری در دوولوت، مینه سوتا شناخته شده، افزایش یافته است. Dahlgren و همکارانش، افزایش کلی در بروز و توزیع جغرافیایی آناپلاسموز با 8896 مورد گزارش شده در ایالات متحده از سال 2008- 2012 را شرح دادند. انتقال توسط جنس Ixodes کنه های بدن سخت صورت می گیرد. در نتیجه، آناپلاسموز اغلب در مناطق آندمیک برای سایر بیماریهای ناشی از کنه گزارش می شود، و عفونت مشترک با لایم بورلیلیوز یا بابزیوزیز شایع نیست. علائم این بیماری اغلب 5-10 روز پس از انتقال از نیش کنه بروز می کند و بیشتر آنها شامل ضعف (94٪)، تب (92٪)، سردرد (75٪) و میالژی (77٪) است. بثورات پوستی در آناپلاسموز وجود ندارد ، اما یک ضایعه اریتمی ممکن است همراه با عفونت لایم بروز کند. بیمارانی که دچار نقص ایمنی یا سالخورده با عوارض مشترک هستند، در معرض ابتلا به سپتی سمی کامل و عوارض جدی مانند نارسایی حاد کلیوی، سندرم دیسترس حاد تنفسی، انعقاد خون و موارد دیگر هستند.

ناهنجاری های آزمایشگاهی در مرحله حاد عفونت شامل نشانگرهای التهابی افزایشی، ترانس آمینیت خفیف، لوکوپنی و ترومبوسیتوپنی می باشند. بررسی میکروسکوپی خون در مرحله حاد ممکن است مشخصه دسته های سیتوپلاسمی ارگانیسم موجودات درون گرانولوسیتها را نشان دهد. تشخیص با استفاده از آنالیز واکنش زنجیره ای پلیمراز یا آزمایش آنتی بادی ایمونوفلورسانس غیرمستقیم از نمونه های سرمی فاز حاد و فروپاشی برای تغییرات سرمی تأیید می شود. درمان با داکسی سایکلین بسیار مؤثر است. توصیه های فعلی در صورت وجود لایمر برلیوزیس همزمان یا مشکوک، حداقل 10 روز درمان را پیشنهاد می کنند.

بروز آناپلاسموز در این بیمار پس از انفارکتوس حاد میوکارد احتمالاً تصادفی بود. با این حال، عوامل مختلفی از قبیل سن بالاتر، عوارض مشترک و وضعیت بعد از عمل احتمالاً در شدت بیماری وی نقش داشته است. پزشكاني كه در مناطق آندميك مشغول فعاليت هستند، بايد به خاطر داشته باشند كه بيماري هاي ناشی از کنه را در افتراق عفونت قرار دهند و در صورت زیاد بودن ظن بالینی، درمان را سریعاً آغاز می کنند.

Amjmed. October 2019. Volume 132, Issue 10, Pages e744-e745

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 34 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04032647
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3368
3309
3368
4001364
93784
122710
4032647

آی‌پی شما: 3.237.254.197
امروز: یکشنبه، 04 آبان 1399 - ساعت: 22:08:44

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید