طراحی سایت
شنبه 14 تير 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Simran Elder, MD, Jean Yared, MD, Ali Bukhari, MD, Saurabh Dahiya, MD

پس زدنِ پیوند اما در یک جهت متفاوت: بیماری پیوند برعلیه میزبان بعد از پیوند اندام توپُر علايم شبیه عفونت دارد.

یک مرد 59 سالة سفیدپوست مبتلا به کارسینوم هپاتوسلولار و سیروز کبدی به دلیلِ هپاتیت C تحت پیوند کبد قرار گرفت. بیمار سه ماه بعد به دلیلِ اسهال حجیم، تهوع و ضعف زیاد در بیمارستان پذیرش و بستری شد. داروهای سرکوب کنندة ایمنی با تاکرولیموس و مایکوفنولات موفتیل برای بیمار تجویز شد و بیمار دیگر دچار پس زدن اندام پیوند شده نشد.

ارزش های آزمایشگاهی در زمان معرفی بیمار به صورت زیر بودند: تعداد گلبول سفید خون معادل 6.8K/mcL، هموگلوبین معادل 13.1g/Dl، تعداد پلاکت معادل 207K/mcL، کراتی نین معادل 1.99mg/Dl، آسپارتات آمینوترنسفراز معادل 22 واحد در لیتر، آلانین آمینوترنسفراز معادل 31 واحد در لیتر، بیلی روبین توتال معادل 0.4 واحد در لیتر، و آلبومین معادل 2.7 گرم در دسی لیتر می باشد. بیمار به دلیل وضعیت سرکوب ایمنی (ایمونوساپرسیو) تحت بررسی گسترده به خاطر علت عفونت قرار گرفت. او تا زمانِ آماده شدن نتایج بررسی ها با آنتی بیوتیک های مختلف درمان شد. سیتی اسکن شکم (شکل A) ضخامت کل روده و مسیر چربی را نشان داد. معاینه فیزیکی هیچ گونه بثوراتی را نشان نداد. در نهایت آزمایشات برای وجود سایتومگالوویروس، ویروس هرپس سیمپلکس، باکتری های اسید دوست، ادنوویروس، ویروس اپشتاین بار، و عفونت های دیگر منفی شدند. معاینه کولونوسکوپی (شکل B) زخمهای سطحی از رکتوم تا سیگموئید و التهاب شدید و زخم مخاط روده را نشان داد. هیستوپاتولوژی (شکل C، عدسی شیئي x20) شواهد کولیت شدید با اپوپتوزیس بارز کریپت را نشان داد. رنگ آمیزی ایمونو (شکل D، عدسی شیئی x20) نیز افزایش تعداد لنفوسیت های اینترااپیتلیال مثبت CD8 را نشان داد که بیماری پیوند علیه میزبان را مطرح می کند (GVHD). واکنش زنجیره پولیمراز (PCR) نیز برای تشدید محل تکرار متوالی کوتاه پولی مورفیک استفاده شد. محل تکرار متوالی کوتاه شامل یک توالی DNA مرکزی است که در زمان های متغیر در یک محل ژنتیکی مجزا تکرار می شود و مختص به هر فرد می باشد. تجزیه و تحلیل شیمریزم روی نمونة بیوپسی روده تکرارهای متوالی کوتاه گرفته شده از دهنده را مشخص کرد که تایید کنندة تراوش سلولی از منشأ دهنده می باشد. وجود اپوپتوزیس بارز کریپت، انفیلتراسیون سلول T، و تکرارهای متوالی کوتاه گرفته شده از اهدا کننده از تشخیص GVHD گوارشی حمایت می کند. استروئیدهای با دوز بالا برای بیمار تجویز شد. او در نهایت به دلیل عواقب عفونت سه ماه بعد از اولین مراجعه، پس از به مخاطره افتادن ایمنی اش و مصرف  طولانی مدتِ دوز بالای استروئیدها فوت کرد. بیماری پیوند برعلیه میزبان بعد از پیوند اندام توپر و سفت نادر است و بروز بیماری 1% تا 5.6% گزارش شده است. درگیری منفرد دستگاه گوارش بدون هر گونه ابتلای پوستی یا مغز استخوان نادرتر است. این GVHD احتمالاً به واسطة سلول ایجاد شده است (سلول های T از دهنده آنتی ژن لوکوسیت انسان ناسازگار با سلول های گیرنده موجود در پوست، کبد، دستگاه گوارش یا مغز استخوان را شناسایی کرده و نسبت به آن ها واکنش می دهند). GVHD دستگاه گوارش می تواند پیامدهای وخیمی داشته باشد و بقای کلیِ بیماری GVHD شدید روده 25% در دو سال تخمین زده می شود. بنابراین پزشکان باید با شاخص بالا به بیماری مشکوک باشند و درمان را فوراً شروع کنند. شروع درمان مختص به GVHD در این مورد به دلیل شک بالا به اتیولوژی عفونت به تاخیر افتاد. اپوپتوزیس کریپت، اینفیلتراسیون سلول T اپیتلیال و انالیز تکرار متوالی کوتاه می تواند به تشخیص GVHD و تمایز بین پاتولوژی الوایمون، عفونی، التهاب کمک کند.

شکل A: تصویر CT ضخیم شدن کل روده با مسیر چربی را نشان می دهد. B) کولونوسکوپی زخمهای سطحی از رکتوم تا سیگموئید را نشان می دهد؛ C) هیستوپاتولوژی کولیت شدید با اپوپتوزیس بارز کریپت را نشان می دهد؛ D) رنگ امیزی سلول های ایمنی افزایش تعداد لنفوسیت های اینترااپیتلیال مثبت CD8 موافق با بیماری پیوند برعلیه میزبان را نشان می دهد.

j.amjmed. December 2019. Volume 132, Issue 12, Pages e852–e853

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 48 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03534370
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
2563
5106
29895
3479947
16503
120232
3534370

آی‌پی شما: 3.81.28.10
امروز: شنبه، 14 تیر 1399 - ساعت: 13:04:03

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید