طراحی سایت
شنبه 9 مرداد 1400.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Joseph S. Alpert, MD

فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی احتقانی قلب (CHF) در ملت های صنعتی قرن بیست و یکم "صنایع رشد" هستند. رشد سریع جمعیت سالمند در این کشورها نقش مهمی در تعداد فزاینده ی بیماران ویزیت شده مبتلا به این دو مورد بالینی ایفا می نماید. بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بطور روزانه هم در کلینیک و هم در بیمارستان ویزیت می شوند.

آمبولی شریانی مغزی با سکته مغزی ناشی از آن، مخرب ترین عارضه ی ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی می باشد. در این شرایط معمولاً ناتوانی شدید رخ می دهد. نشان داده شده است که درمان ضد انعقادی بطور قابل توجهی میزان بروز سکته در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را کاهش می دهد، و خوشبختانه، داروهای ضد انعقادی که اخیرا به تایید رسیده اند (DOACs) به عنوان داروهای منتخب برای پیشگیری از سکته در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی به سرعت جایگزین وارفارین شده اند. مواد DOAC به اندازه ی وارفارین یا بیشتر از آن در پیشگیری از آمبولی شریانی اثربخش هستند و احتمال وقوع خونریزی در هنگام استفاده از DOACs در مقایسه با وارفارین کمتر است.

اخیراً کمیته ی راهنمایی انجمن قلب امریکا/کال امریکایی قلب (AHA/ACC) یک نسخه ی بروزرسانی شده از دستورالعمل های فیبریلاسیون دهلیزی قبلی با توصیه های بهبود یافته و جدید منتشر نموده است. از آنجایی که ویزیت بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در اعمال پزشکی روزانه بسیار متداول است، این تفسیر به بررسی مهمترین و مرتبط ترین مواد بالینی از دستورالعمل به روز شده ی فیبریلاسیون دهلیزی خواهد پرداخت.

1. این دستورالعمل تازه به روز رسانی شده باعث تقویت استفاده از ابزار CHA2DS2-VASc برای ارزیابی خطر سکته در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی گردید. امتیاز CHA2DS2-VASc به صورت زیر محاسبه می گردد: C برابر با وجود یا سابقه ی نارسایی احتقانی قلب – یک امتیاز؛ H برابر است با فشار خون بالا – یک امتیاز؛ A برابر است با سن 75 سال یا بالاتر – دو امتیاز؛ D برابر است با دیابت – یک امتیاز؛ S برابر است با سکته یا حمله ی ایسکمیک گذرا – دو امتیاز؛ V برابر است با وجود بیماری عروقی، برای مثال سابقه ی انفارکتوس میوکارد، بیماری عروق محیطی، یا ضایعات آترواسکلروتیک اثبات شده با تصویربرداری – یک امتیاز؛ A برابر است با سنین بین 65 تا 74 سال – یک امتیاز، و S برابر است با جنس زن – یک امتیاز.

2. درمان ضد انعقادی شدیدا برای پیشگیری از سکته مغزی مرتبط با فیبریلاسیون دهلیزی در مردان دارای امتیاز CHA2DS2-VASc برابر با 2 یا بیشتر و زنان با امتیاز 3 یا بیشتر پیشنهاد می گردد. در مردان دارای امتیاز 1 و زنان با امتیاز 2، درمان ضد انعقادی باید با بیمار به بحث گذاشته شود و تصمیم گیری درمورد شروع درمان ضد انعقادی باید بصورت مشترک انجام شود. مردان دارای امتیاز 0 و زنان دارای امتیاز 1 به درمان ضد انعقادی نیاز ندارند.

3. DOACها برای پیشگیری از سکته در فیبریلاسیون دهلیزی به وارفارین ترجیح داده می شوند زیرا میزان خونریزی کمتری پس از مصرف این عوامل نسبت به وارفارین رخ می دهد و آنها در پیشگیری از سکته در فیبریلاسیون دهلیزی به اندازه ی وارفارین یا بیشتر از آن اثربخش هستند. DOACها شامل داروهای زیر هستند: دابیگاتران، ریواروکسابان، و ادوکسابان.

4. بیماران مبتلا به تنگی دریچه میترال و دریچه های قلب مکانیکی پروتزی نباید برای پیشگیری از سکته یک داروی DOAC دریافت نمایند. وارفارین باید برای آنها تجویز شود. یک کارآزمایی بالینی اخیرا برای پیشگیری از سکته در بیماران دارای یک دریچه ی قلب مکانیکی پروتزی، دابیگاتران را با وارفارین مقایسه نموده است. این آزمایش خیلی زود متوقف شد زیرا در دریچه های پروتزی بیمارانی که دابیگاتران دریافت کرده بودند، ترومبوز دیده شد.

5. بطور کلی، DOACها در این زمان برای بیماران مبتلا به نارسایی شدید کلیوی با مرحله ی آخر بیماری کلیوی که با دیالیز تحت درمان هستند، توصیه نمی شوند. اطلاعاتی درمورد دوز داروهای DOAC مورد نیاز برای این بیماران وجود ندارد. داده هایی وجود دارد که از استفاده از آپیکسابان یا ادوکسابان در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی پشتیبانی می نماید. ممکن است که زمانی در آینده DOACها نیز در این بیماران مورد استفاده قرار گیرند، زمانی که پروتکل های دوز مصرف بطور قطعی برای بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی و اختلال کلیوی شدید ایجاد گردد.

6. در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، صرف نظر از اینکه فیبریلاسیون دهلیزی حمله ای، پایدار یا دائمی باشد، درمان ضد انعقادی اثربخش نشان داده شده است.

7. بیماران مبتلا به فلاتر دهلیزی باید به شکلی شبیه بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی مدیریت گردند. این بیماران نیز در معرض خطر بالای آمبولی مغزی شریانی قرار دارند.

علاوه بر دستورالعمل های پیشنهادی، من چند قانون شخصی دارم که در زمان در نظر گرفتن درمان ضد انعقادی برای پیشگیری از سکته در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی آنها را بکار می گیرم. در بیماران مسن تر از 80 سال، من معمولاً دوزهای DOACs پایینتر از میزان تایید شده توسط سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) را تجویز می نمایم. من این کار را به منظور به حداقل رساندن احتمال خونریزی در جمعیت در معرض خطر بالا انجام می دهم. در بیماران پیر و ضعیف، در تصمیم گیری در مورد استفاده از داروهای ضد انعقادی مشارکت می کنم. بسیاری از این بیماران از مصرف داروی ضد انعقادی امتناع می ورزند، چرا که خطر سکته ی مغزی همراه با خونریزی را افزایش می دهد. متاسفانه، نشان داده شده است که عوامل مسدود کننده ی پلاکت مانند آسپیرین و کلوپیدوگرل در مقایسه با وارفارین یا DOACs اثربخشی بسیار کمتری در پیشگیری از سکته در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی دارند. بنابراین، من بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را از مصرف عوامل ضد پلاکت منصرف می نمایم. در نهایت، من هیچ مدرک علمی محکمی مبنی بر اثربخش تر یا امن تر بودن DOAC در مقایسه با دارویی دیگر نمی شناسم.

j.amjmed. December 2019. Volume 132, Issue 12, Pages 1363–1364

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04968513
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
790
3044
22633
4924480
96148
99062
4968513

آی‌پی شما: 35.172.136.29
امروز: شنبه، 09 مرداد 1400 - ساعت: 05:05:37

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید