طراحی سایت
سه شنبه 4 آذر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Timo Tarvainen, MDJukka Sirén, MD, PhDArto Kokkola, MD, PhD

سوال:آیا هیدروکورتیزون نسبت به Pasireotide، در کاهش عوارض عمل جراحی لوزالمعده موثر است؟

یافته ها: در این کارآزمایی بالینی تصادفی که شامل 126 بیمار تحت عمل لوزالمعده پارشیال بودند، میانگین نمره ایندکس عوارض جامع (اندازه گیری عوارض کلی بعد از عمل) در بیماران دریافت کننده Pasireotide، 16.6 امتیاز کمتر بود. و حد پایین  90 CI از حاشیه غیر اختصاصی از پیش تعیین شده عبور کرد (-9).

در تجزیه و تحلیلهای زیر گروهی از بیمارانی که  تحت عمل  برداشت قسمت دیستال لوزالمعده بودند، میانگین نمره جامع عوارض در گروه پاسییروتید در مقابل هیدروکورتیزون به طور قابل توجهی پایین تر (10.3 امتیاز) بود.

معنی: در این مطالعه، هیدروکورتیزون در مقایسه با Pasireotide تفاوتی ندارد، و pasireotide ممکن است در کاهش عوارض بعد از عمل در بیماران تحت عمل پانکراس دیستال باشند مؤثرتر باشد.

جراحی لوزالمعده از نظر عوارض، خطر بالایی دارد و فیستول لوزالمعده عامل اصلی بسیاری از عوارض جدی می باشد. طی دهه‌های گذشته روشهای مختلفی برای رفع این مشکل و کاهش بروز فیستول لوزالمعده و بار عارضه کلی بعد از جراحی لوزالمعده معرفی شده است.

برای پانکراتریکودئودنکتومی، این روشها شامل انواع مختلفی از آناستوموزهای لوزالمعده، روشهای مختلف درناژ و روشهای مختلف استنتینگ مجرای لوزالمعده است. در مورد برداشت لوزالمعده در قسمت دیستال از روشهای مختلف برش و بستن استامپ پانکراس استفاده شده است. آنالوگ سوماتوستاتین، به ویژه اکتروتید، همچنین برای هر دو پانکراتریکودودنکتومی و پانکراتکتومی دیستال مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه استفاده از اکترووتید در برخی کشورها گسترده است، اما در سطح جهانی بطور کامل پذیرش نداشته است، زیرا متاآنالیزها فواید ثابت آن را نشان نداده اند.

علیرغم تحقیقات دقیق، فیستول لوزالمعده بعد از عمل همچنان یک چالش مهم است: همه سه بیمار در معرض خطر، فیستول لوزالمعده از نظر بالینی قابل توجهی ایجاد می کند.

Pasireotide یک آنالوگ سوماتوستاتین با میل زیاد به اتصال به 4 تا از 5 گیرنده سوماتوستاتین است، در حالی که اکترووتید فقط به 2 گیرنده سوماتوستاتین متصل می شود. براساس این مبنای نظری، می توان فرض کرد كه Pasireotide می تواند در جلوگیری از فیستول لوزالمعده بعد از عمل مؤثر باشد. اثبات کلینیکی این اثربخشی از یک کارآزمایی بالینی تصادفی به دست آمده است که در آن Pasireotide میزان خطرفیستول لوزالمعده را در بیمارانی که تحت عمل پانکراتریکودئودنکتومی یا برداشت لوزالمعده در قسمت دیستال قرار دارند نصف کرده است. اگرچه ارتباط بین Pasireotide و کاهش در بروز فیستول لوزالمعده توسط چندین مطالعه غیر تصادفی یا سری گذشته نگر به چالش کشیده شده است، باتوجه به  دانش ما، هیچ کارآزمایی بالینی تصادفی آینده نگر که به ارزیابی اثربخشی Pasireotide بپردازد وجود ندارد.

یکی دیگر از راهکارهای دارویی برای کاهش میزان فیستول لوزالمعده بعد از عمل، درمان با هیدروکورتیزون پیش از عمل است.

کارآزمایی های بالینی تصادفی شده با مقایسه هیدروکورتیزون با دارونما در بیماران در معرض خطر بالای فیستول لوزالمعده تحت عمل پانکراتیکودودنکتومی و پانکراتکتومی دیستال نشان داد که هیدروکورتیزون بعد از عمل برداشتن پانکراس دیستال باعث کاهش عوارض عمده بعد از پانکراس دئودنکتومی و میزان فیستول پانکراس بعد از عمل می شود.

اگرچه گروه های مطالعه از این 2 کارآزمایی بالینی تصادفی قابل مقایسه نبودند، به نظر می رسید هیدروکورتیزون به طور مشابه در کاهش عوارض عمل جراحی لوزالمعده در مقایسه با پاسیروتید مؤثراست.

به منظور ارزيابي بهترين درمان فارماكولوژيك جهت كاهش عوارض بعد از عمل براي بيماراني كه تحت عمل لوزالمعده قرار گرفته اند، ما تجویزهيدروكورتيزون در مقابل پاسيروتيد را در كاهش عوارض جراحي پانكراس (HYPAR) انجام دادیم.

از آنجا که پاسییروتید بطورقابل ملاحظه ای گرانتر از هیدروکورتیزون است و آزمایش های اولیه اثربخشی برابر را نشان می دهد، هدف ما نشان دادن عدم تفاوت هیدروکورتیزون از نظر کم کردن عوارض کلی بعد از عمل در بیماران تحت لوزالمعده جزئی با خطر بالای فیستول لوزالمعده است. بیمارانی که تحت عمل پانکراتریکودودنکتومی با پانکراس سخت و یا مجاری پانکراتیک متسع قرار گرفتند، در آزمایش لوزالمعده و دیودنکتومی قرار نگرفتند زیرا خطر ابتلا به فیستول لوزالمعده در آنها کم است.

یک کارآزمایی بالینی همسطح، موازی گروهی، به صورت جداگانه در یک مرکز آموزشی  بین 19 می 2016 و 17 دسامبر 2018 انجام شد.

گردآورندگان و آنالیز کنندگان نتایج ،نسبت به مطالعه کور بودند (بلایند). درمجموع ، 281 بیمار تحت عمل برداشت لوزالمعده پارشیال جهت ورود به مطالعه قرار گرفتند. بیماران جوانتر از 18 سال، آنهایی که به هیدروکورتیزون یا پازیروتید حساسیت دارند، بیمارانی که تحت عمل پانکراتیکودئودنوکتومی  یا مجرای متسع لوزالمعده یا لوزالمعده سخت، و در نهایت تحت عمل لوزالمعده پارشیال قرار نگرفتند از مطالعه خارج شدند. در تعیین نتایج از تجزیه و تحلیل قصد-درمان اصلاح شده استفاده شد.

مداخلات درمان شامل Pasireotide، 900 میکروگرم، زیر جلدی دو بار در روز به مدت 7 روز یا هیدروکورتیزون، 100 میلی گرم، 3 بار در روز داخل رگ به مدت 3 روز بود.

یافته ها: از 281 بیمار واجد شرایط ارزیابی شده، 168 بیمار به روش تصادفی و 126 نفر در تجزیه و تحلیل قصد-درمان اصلاح شده قرار گرفتند. 63 نفر از بیماران مبتلا، پاسیروتید؛ و 63 بیمار هیدروکورتیزون دریافت کردند. میانگین نمره (SD) CCI در گروه پاسیرئوتید 23.94 (17.06) و در گروه هیدروکورتیزون 30.11 (20.47) بود، که نشان می دهد هیدروکورتیزون همسطح داروی اول است. فیستول لوزالمعده بعد از عمل در 34 بیمار (54٪) در گروه Pasireotide و 39 بیمار (62٪) در گروه هیدروکورتیزون مشاهده شد. یک بیمار در گروه pasireotide و 2 بیمار در گروه هیدروکورتیزون طی 30 روز درگذشت.

در تجزیه و تحلیل های زیر گروهی از بیماران تحت عمل دیستال لوزالمعده، نمره CCI با میانگین 10.3 امتیاز پایین تر بود و میزان فیستول لوزالمعده بعد از عمل در گروه پاسییروتید در مقایسه با گروه هیدروکورتیزون پایین تر بود.

نتیجه گیری و ارتباط: در این مطالعه، هیدروکورتیزون در مقایسه با pasireotide در بیماران تحت عمل لوزالمعده پارشیال چندان بد نبود. pasireotide در بیماران تحت عمل برداشت دیستال پانکراس موثرتر از هیدروکورتیزون است.

JAMA Surg.  February 5, 2020.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 38 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04147115
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3397
3166
11144
4103976
94815
113437
4147115

آی‌پی شما: 18.234.255.5
امروز: سه شنبه، 04 آذر 1399 - ساعت: 22:09:13

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید