طراحی سایت
يكشنبه 30 شهريور 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Sachin Teelucksingh, MBBS, MRCS.  Vijay Naraynsingh, MBBS, FRCS, FRCS, FACS. Shamir Cawich, MBBS, DM (Surgery). Shariful Islam, MBBS, DM (Surgery). Dave Harnanan, MBBS, DM (Surgery)

زخم در بیماران مبتلا به نوروپاتی دیابتی، در پاها بسیار متداول است. اما باید از زخم های نادر ناشی از گزش موش در این پاهای بی حس، تمایز داده شود. ما خصوصیات گزش موش را در 2 بیمار مبتلا به نوروپاتی دیابتی در پاهایشان و 8 ویژگی بالینی را که باید باعث شک و هشیار کردن پزشکان برای این احتمال شود را توضیح دادیم.

 ما در 2 بیمار مبتلا به نوروپاتی دیابتی در پاهایشان، ویژگی های گزش موش را توضیح داده و آنالیز کردیم و ویژگی های بالینی افتراقی این شرایط را برجسته می کنیم.

نتایج: ویژگی های زیر مورد توجه بوده است: 1) خون روی تختخواب هنگام بیدار شدن. 2) زخم بدون درد و زخم بدون ترشح. 3) چند زخم که خطی، تیز و یا دارای لبه های دنده دار هستند. 4) اعماق مختلف در زخم؛ 5) شروع ناگهانی (روز قبل مورد توجه نبود، اما صبح روز بعد مشاهده شد). 6) زخم های غیرمتقارن؛ 7) اغلب دو طرفه؛ و 8) کف پا درگیر نیست. تشخیص زودرس و درمان سریع منجر به نجات انگشتان و اندام شد.

نتیجه گیری: ما خصوصیات گزش موش را در 2 بیمار مبتلا به نوروپاتی دیابتی در پاهایشان و 8 ویژگی بالینی را که باید باعث شک و هوشیاری، همچنین آگاهی بیشتر پزشکان برای این احتمال شود را توضیح دادیم.

مقدمه: اگرچه زخم پای دیابتی بسیار شایع است، اما زخم ناشی از گزش موش در جهان توسعه یافته بسیار نادر است. فقط 1 گزارش از زخم پای دیابتی از گزش موش در ایالات متحده یافتیم، هیچ موردی در انگلیس یا کانادا یافت نشد و 1 مورد در جزیره کارائیب دومینیکا 30 سال پیش پیدا شد. تاخیر در تشخیص می تواند منجر به از بین رفتن اندام یا حتی مرگ شود. اخیراً با 2 مورد روبرو شده ایم و 8 ویژگی را مشخص کرده ایم که ممکن است منجر به تشخیص زودرس و درمان مناسب شود، بنابراین تاخیر در درمان و عوارض را به حداقل می رساند.

مورد 1

یک مرد 65 ساله که به مدت 18 سال مبتلا به دیابت بوده است، با زخم انگشت شست راست و انگشتان دوم و سوم پا مراجعه کرد (شکل 1). زخم ها، عمق مختلف با لبه های نامنظم داشتند. وی حدود 6 روز قبل متوجه لکه خون در بسترش شد. در بررسی دقیق، وی همچنین زخم خطی کوچکی بر روی هر دو پا و یک زخم کوچک در قسمت داخلی پای مخالف داشت (شکل های 2، A و B). پا گرم و متورم با پالسهای خوب بود. وی بیان کرد که در خانه موش داشته است و گاهی، آنها را از رختخوابش تعقیب می کرد. تشخیص زخم پا در نتیجه گزش موش انجام شد. او تب دار بود اما بدحال نبود. با توجه به سلولیت و تب، وی بستری شد، آموکسی سیلین / کلاوولانات داخل وریدی، مترونیدازول، و استراحت در بستر با پای بالا نگه داشته شده، در نظر گرفته شد. وی بهبود یافت وبا تجویز 3 روز  آنتی بیوتیکهای خوراکی مرخص شد.

شکل 1: زخم شست راست و انگشتان دوم و سوم پا با لبه های دندانه دار و عمق متفاوت در هر زخم.

شکل 2. (a) زخم های خطی کوچک (فلش قرمز) و یک زخم کوچک در قسمت میانی پای چپ. b) زخم های خطی در پشت پای راست (فلش آبی)، ایجاد شده توسط دندان های کوچک و تیز با 2 زخم غیرمتقارن دیگر (فلش قرمز).

مورد 2

یک مرد 62 ساله، که 24 سال مبتلا به دیابت بود، با سابقه 5 روزه از زخم بدون درد، 1.5 سانتی متر نوک شست راست مراجعه کرد. او 5 روز قبل متوجه لکه خون کم رنگ روی بستر خود شده بود. بررسی زخم و کفش نشان می داد که تروما، دلیل احتمالی نبود زیرا زخم در نوک انگشت طبیعی (نه چکش) قرار داشت و وی صندل و دمپایی جلوباز می پوشید. بررسی دقیق تر نشان داد که لبه های زخم، دندانه دار بودند، صاف نبودند و این امر نیش های دندان های تیز را نشان می دهد (شکل 3). بررسی قسمت مجاور انگشت دوم، برش خطی تمیز را نشان داد، كه ظاهراً ناشی از یك لبه برش كوچك و تیز است (شکل 3). انگشت سوم نیز 2 ناحیه زخم کوچک نشان داد، اما در طرف جانبی پلاتانکس دیستال، کاملاً جدا از 2 انگشت دیگر و بعید است که در اثر یک واقعه آسیب زای یکسان ایجاد شود. براساس این مشاهدات، از بیمار مستقیماً در مورد موشها در منزل سؤال شد، و وی اظهار داشت که وی مشکل آلودگی موش را دارد. او طی 2 سال گذشته بی حسی هر دو پا اما پالس های دیستال طبیعی داشت. او تب نداشت و بدحال نبود و به عنوان یک بیمار سرپایی با آموکسی سیلین / کلاوولانات و مترونیدازول درمان شد.

شکل 3. لبه های دندانه دار زخم (فلش آبی) و یک برش خطی تمیز (فلش قرمز).

بحث

اگرچه گزش موش زخم پای دیابتی در غرب بسیار نادر است، اما در آسیا و آفریقا ناشایع نیست.

گزش موش ممکن است منجر به از دست رفتن اندام یا مرگ شود. در بزرگترین سری، 34 مورد توسط عباس و همکارانش از تانزانیا، 17 بیمار (50٪) قطع عضو داشتند که 4 مورد آنها عمده بود. علاوه بر این، 4 نفر (12٪) در اثر سپسیس شدید درگذشتند. هر 4 مورد، دیر مراجعه کردند (پس از 1 هفته).

بنابراین، شناخت زودرس هم برای به حداقل رساندن عوارض و مرگ و میر مهم است. در مورد ادو از نیجریه، بیمار 2 هفته پس از گزش موش مبتلا به سپسیس شد و مجبور شد 42 روز را در بیمارستان برای کنترل سپسیس و نجات پاها بگذراند. بیمار دیگری از نیجریه پس از 2 هفته با سپسیس شدید مراجعه کرد و 49 روز در بیمارستان به سر برد. در هر دو مورد، خون در ملافه یافت شد. هر دو مورد در عرض 1 هفته از آسیب دیدگی مراجعه کردند، اما مورد 1 دارای زخم بالارونده شدید و سپس سیستماتیک داشت که به مدت 3 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک های داخل وریدی تزریق شد. زخم ها در چندین ناحیه ظاهراً غیرمرتبط باید باعث تردید شوند. این اتفاق در هر دو مورد ما رخ داده است و توسط کالرا و مارشال تأکید شده است. لبه "دندانه دار" زخم (از گاز زدن)، که در مورد 2 بسیار مشهود بود، احتمالاً تشخیصی ترین یافته است و قبلاً یکبار گزارش شده است. جاریل و همكاران موردی را گزارش كردند كه همچنین عمق مختلفی از زخم را نشان می داد، در حالی كه زخم فشار نوروپاتی معمولاً دارای لبه صاف و پایه مسطح است. همچنین، زخم های خطی ظریف باریک (مشهود در شکل 3A) نشانگر علامت دندان ها است و باید باعث تشخیص شود. ضایعات معمولاً متعدد، كوچك (كمتر از یك سانتی متر) هستند و در قسمت های غیر مجاور پا نیز ایجاد می شود.

تصاویر منتشر شده توسط شاه و همكاران این زخم های خطی را به خوبی نشان می دهد.

در حالی که کف پا محل کلاسیک زخم های فشار یا زخم های سوراخ دار است، در هر دو مورد، کف پاها سالم باق مانده بود. ما معتقدیم که این یک ویژگی متمایز گزش های موش است. با این حال، یک مورد واحد توسط کالرا گزارش شده است، اما مشخص نیست که آیا این یک زخم پلانتار قبلی بود که توسط موش ها گزیده شده بود.

از آنجا که این بیماری به طور کلی یک بیماری غیر معمول است، ما می خواهیم ویژگی های زیر را تأکید کنیم که می تواند پزشک را در مورد این تشخیص هشیار کند: 1) خون روی تختخواب موقع بیدار شدن. 2) زخم بدون درد و غیر قابل تحمل. 3) چند زخم که خطی، تیز و یا دارای لبه های دنده دار هستند. 4) اعماق مختلف در زخم؛ 5) شروع ناگهانی (روز قبل مورد توجه نبود ، اما صبح یافت شد). 6) زخم های غیرمتقارن؛ 7) اغلب دو طرفه؛ و 8) کف پا بندرت درگیر می شود. تشخیص زودرس و درمان سریع باید عوارض و مرگ و میر را کاهش دهد.

AMJmed. VOLUME 133, ISSUE 4, E140-E142, APRIL 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03896021
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
128
3443
3571
3864985
79868
134619
3896021

آی‌پی شما: 34.200.236.68
امروز: دوشنبه، 31 شهریور 1399 - ساعت: 00:06:10

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید