طراحی سایت
دوشنبه 10 آذر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Raed Qarajeh, MD. Jacqueline Kitchen, MD

یک آقای 47 ساله با سابقة طبیِ فشار خون بالا، دیابت ملیتوس نوع 2، مصرف تنباکو، و هیپرلیپیدمیِ قبلی با تهوع، استفراغ، و تنگی نفس که به مدت یک هفته طول کشیده بود به بخش اورژانس مراجعه کرد. بیمار اظهار کرد که به مدت یک هفته تهوع و استفراغ داشته و مصرف اندانسترون وضعیت او را بهبود نداده است. بیمار متوجه شد که طی یک هفته با کمترین فعالیت و تقلا دچار تنگی نفس می شود. تنگی نفس با سرفه خلط دار، همراه بود و خلط بیمار زرد رنگ بود.

او در ارزیابی اولیه هیپوکسیک بود و به 4 لیتر اکسیژن از طریق کانولای بینی نیاز داشت تا اشباع اکسیژن را بالای 90٪ حفظ کند. عکسبرداری اولیه قفسه سینه نقاط کدر ناهمگن پیرامون هیلار و بای بازیلار (دو پایه ای) را نشان داد. بیمار لوکوسیتوز داشت و به طور بارز نوتروپنیک بود و با نارسایی تنفسی حاد و هیپوکسی مربوط به ادم ریوی یا پنومونی اکتسابی از جامعه پذیرش شد. او به خاطر ادم ریوی فرضی ابتدا با فورزماید داخل وریدی درمان شد. به علاوه بیمار به خاطر تشخیص فرضی پنومونی اکتسابی از جامعه به طور تجربی با سفتریاکسون به میزان 1 گرم در لیتر و ازیترومایسین به میزان 500 میلی گرم در روز درمان شد. اکوکاردیوگرام طبیعی بود، از این رو احتمال وجود ادم ریوی  کاردیوژنیک کمتر بود و دیورتیک قطع شد. تهوع و استفراغ بیمار با داروی وریدی ضداستفراغ بهبود یافت. دیسترس تنفسی بیمار بدتر شد و او طی 24 ساعت از پذیرش به حمایت تنفسی بیشتری نیاز داشت. عکسبرداری مجدد قفسه سینه بدتر شدن نقاط کدر ناهمگن پری هیلار و بای بازیلار را نشان داد (شکل). بیمار به FiO2 90٪ با جریان بالا از طریق کانولای بینی نیاز داشت و به خاطر سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) به بخش مراقبت ویژه منتقل شد. آنتی بیوتیک ها به وانکومایسین وریدی، پیپراسیلین-تازوباکتم 3.375 گرم هر 8 ساعت، و لووفلوکساسین 750 میلی گرم/ روز تغییر داده شد تا عفونت های قریب الوقوع را به طور گسترده تر پوشش دهد. سیتی انژیوگرافی ریوی (CTPA) نیز امبولی ریوی مشکوک را نشان داد؛ از این رو دریپ هپارین برای بیمار شروع شد، البته شک به وجود امبولی ریوی در بررسی تصویربرداری پایین بود و دریپ انسولین قطع شد. سیتی ریه نیز نقاط کدر ندولار و شیشه ای در زمینه چند کانونی را نشان داد که هر 8 لوب را درگیر کرده و با ضخیم شدن منتشر تیغه بین لوبولار همراه بود (شکل).

شکل (چپ) عکس قفسه سینه نقاط کدر ناهمگن پری هیلار و بای بازیلار با مسیر افیوژن ریوی دو طرفه را نشان می دهد. (راست) سیتی اسکن قفسه سینه نقاط کدر ندولار و شیشه ایی با زمینه چند کانونی به همراه ضخیم شدن تیغه بین لوبولی منتشر را نشان می دهد.

هنگام گرفتن تاریخچه دقیق تر از بیمار و خانواده وی، او اظهار کرد که سه بار در هفته تتراهیدروکانابیول (THC) می کشد؛ او از سیگارت های الکترونیکی (e-cigarettes) با کارتریج های قابل تعویض عصاره های بخارکنندة (vaping) THC استفاده می کرد که آنها را از افراد خاص می خرید. داروی متیل پردنیزولون وریدی به میزان 125 میلی گرم، سه بار در روز برای ARDS و پنومونی ناشی از استنشاق بخار THC برای بیمار شروع شد. جالب این که بیمار از نظر بالینی بهبود یافت و نیاز او به اکسیژن از FiO2 90٪ به 30٪ در 48 تا 72 ساعت کاهش یافت. آزمایشات تشخیص عفونت شامل کشت خلط، کشت خون، آنتی ژن های ادرار از پنومونی لژیونلا و استرپتوکوک، آنتی بادی های هیستوپلاسما، انفولانزا، و واکنش زنجیره پولی مراز ویروس سینسیشیال تنفسی (RSV PCR)، و ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) همگی منفی بودند. بنابراین آنتی بیوتیک ها قطع شدند. بیمار تا زمان بهبودی فقط مصرف متیل پردنیزولون را ادامه داد. بیمار در زمان ترخیص به طور طبیعی و با هوای اتاق نفس می کشید. او از بیمارستان مرخص  شد و داروی خوراکی پردنیزولون طی 4 هفته به تدریج قطع شد.

استنشاق بخار یا vaping روشی است که بدان وسیله بخار تولید شده توسط یک سیگارت الکترونیکی (e-cigarette) دم و بازدم می شود که مایعی که معمولاً حاوی نیکوتین، THC، طعم دهنده ها، یا مواد شیمیایی دیگر است را گرم می کند. طبق داده های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، در ایالات متحده 215 مورد احتمالی دیسترس تنفسی حاد ناشی از استنشاق بخار (vaping) تا اگوست 2019 گزارش شده است. داویدسون و همکارانش 5 بیمار با آسیب ریوی حاد ناشی از سیگارت الکترونیک را در ماه های جولای و اگوست گزارش دادند. همه بیماران دچار تهوع، استفراغ، تب، و تنگی نفس شدید شدند. همه بیماران هنگام پذیرش لوکوسیتوز، نوتروفیلی بارز، هیپوکسی، تراوشات ریوی دوطرفه در عکس قفسه سینه، و تراوشات بارز بازیلار منتشر با نقاط کدر ندولار در سیتی اسکن قفسه سینه داشتند. هر 5 بیمار با داروی متیل پردنیزولون وریدی بهبود یافتند. الگوهای مختلفی در آسیب ریوی موارد ناشی از استنشاق بخار گزارش شد که شامل پنومونی لیپوئید، آسیب آلوئولار منتشر، پنومونی ائوزینوفیلی حاد، پنومونی سازمان دهی شده، ARDS، و پنومونیت بیش حساسیتی بود.

آسیب ریوی ناشی از استنشاق بخار THC را باید در بیمارانی در نظر گرفت که با نارسایی تنفسی و هیپوکسیک حاد و ARDS مراجعه می کنند. پاتوژنز آسیب ریوی ناشی از تنفس بخار به خوبی مشخص نشده است. تحقیق و بررسی بیشتری برای تعیین استنشاق بخار موادی که سبب آسیب ریوی می شوند و نقش افزودن THC به مایعات سیگارت الکترونیکی مخصوصاً کارتریج هایی که به طور انفرادی و پس از خرید تغییر داده می شوند باید انجام گیرد.

AMJmed. VOLUME 133, ISSUE 4, E147-E148, APRIL 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04165220
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1494
2810
4304
4135971
112920
113437
4165220

آی‌پی شما: 35.153.39.7
امروز: دوشنبه، 10 آذر 1399 - ساعت: 13:09:58

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید