طراحی سایت
دوشنبه 10 آذر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Sally S.E. Park, BS. Sruti Akella, MD. Anand Kumthekar, MD. Anne Barmettler, MD 

سارکوئیدوز به عنوان مقلد بزرگ شناخته شده است و تقریباً می­تواند روی هر اندام تأثیر بگذارد. ریه ها در بیشتر موارد درگیر هستند، اما اولین یافته ها می تواند خارج از ریه یافت شود و از هر 5 مورد، 1 مورد اولین علامت در چشم تظاهر می یابد. ما یک مورد نادر از سارکوئیدوز چشمی را ارائه می دهیم.

 گزارش موردی

یک خانم 71 ساله آمریکایی آفریقایی تبار با یک توده چشمی سمت چپ که باعث ابتلا به پروپتوز و پتوز بدون درد شده بود، مراجعه کرد. MRI از مغز و چشم ها، یک توده فوقانی حفره چشم با تمایز خوب و منتشر را نشان داد. QuantiFERON-TB Gold، آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)، ایمونوگلوبولین G4، آنتی بادی های سیتوپلاسمی ضد نوتروفیل، آنتی بادی های سیفلیس ایمونوگلوبولین G/immunoglobulin M و CT قفسه سینه طبیعی بودند. بیوپسی از خارج حفره چشم، گرانولومای کازئفیه را نشان داد و باعث شروع درمان ضد سل تجربی علی رغم  باسیلهای اسید فست منفی و سویه های قارچی شد. با این حال، این توده به مدت 2 ماه پیشرفت کرده بود و باعث ایجاد یک نقطه کور بزرگ در آزمایش میدان دید شده بود. اندکی پس از آن، وی اپیزودهای متعددی مانند، از دست دادن بینایی بدون درد در چشم راست را تجربه کرد. معاینه فوندوسکوپی، همزمان انسداد شریان ها و ورید و رتینال مرکزی را نشان داد. بررسی ها درمورد سکته مغزی نکته قابل توجهی نداشت.

آزمایش سریال سطح ACE کمی افزایش (64U/L، با دامنه آزمایشگاهی <50U/L) نشان داد اما تکرار رادیوگرافی قفسه سینه و لیزوزیم قابل توجه نبود. درمان وی از درمان های ضد سل به استروئیدهای خوراکی و داخل وریدی برای التهاب چشمی ایدیوپاتیک فرضی تغییر کرد اما هنوز هم پروپتوزیس بدتر می شد. تکرار MRI (شکل) یک توده بزرگ چشمی سمت چپ جدید را با گسترش در داخل جمجمه، همچنین درگیری چشمی سمت راست و درگیری جدید زاویه سربلوپونتین راست اما بدون هیچ نقص عصبی را نشان داد. تکرار آسیب شناسی بیوپسی چشمی، التهاب چشمی ایدیوپاتیک را تشخیص داد.

شکل: (MRI (A،B گسترش داخل جمجمه ای توده چشمی سمت چپ و (C)  افزایش شفافیت دورال در طول زاویه سربلوپونتین راست.

در این مرحله با یک متخصص مغز و اعصاب مشاوره شد که متوجه گرانولوماتوز مزمن غیرکازئفیه مطابق با سارکوئیدوز شده بود. یک CT اسکن انتشار پوزیترون، لنفادنوپاتی مشتق فلودئوکسی گلوکز گسترده و کانون بازجذب در قلب، ریه ها، کبد، طحال، استخوان ها و کانال ستون فقرات را نشان داد. سونوگرافی endobronchial آدنوپاتی ناف ریه، مدیاستین و اطراف تراشه را تایید کرد و سیتولوژی از آسپیراسیون سوزنی ظریف، سلولهای خوش خیم را نشان داد.

چند روز بعد، بیمار برادی کاردی بدون علامت داشت و نوار قلب، بلوک قلبی کامل را نشان داد. MRI قلبی، چندین ناحیه کانونی از شفافیت گادولینیوم غیر طبیعی در سپتوم و دیواره جانبی مطابق با سارکوئیدوز را نشان داد. یک ضربان ساز قرار داده شد و برای او در هفته 20 میلی گرم متوترکسات (با اسید فولیک روزانه) و پردنیزولون 40 میلی گرم در روز (با تدریج کاهشی تا 5 میلی گرم در هر روز) شروع شد. پروپتوز وی از آن زمان برطرف شده است.

بحث: بیمار ما یک چالش تشخیصی منحصر به فرد را داشت. در ابتدا بسیاری از علائم کلاسیک سارکوئیدوز وجود نداشت: هیچ گونه درگیری ریوی که در 95٪ بیماران وجود دارد؛ سطوح ACE و لیزوزیم طبیعی؛ و عدم وجود آدنوپاتی ناف ریه.

جالب اینجاست که بیمار ما درگیری چشم و قلب داشت که بیشتر در جمعیت ژاپن مشاهده می شود. شایع ترین ناهنجاری مرتبط در سارکوئیدوز قلبی، بلوک قلبی کامل است، همانطور که در بیمار ما مشاهده شد. نوار قلبی یک ابزار غربالگری مهم در هر کسی با سارکوئیدوز مشکوک است، زیرا این مورد به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است.

سرانجام، یک تشخیص پاتولوژیک پیچیده از گرانولوم کازئفیه تا التهاب غیراختصاصی، تا سارکوئیدوز غیرکازئفیه داشت که نیاز به یک متخصص پاتولوژی را در زمینه بیماریهای التهابی نشان داد. این گزارش موردی بر نقش آنالیز هیستوپاتولوژیک در تشخیص سارکوئیدوز تأکید دارد.

j.amjmed. VOLUME 133, ISSUE 6, E298-E299, JUNE 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04165573
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1847
2810
4657
4135971
113273
113437
4165573

آی‌پی شما: 35.153.39.7
امروز: دوشنبه، 10 آذر 1399 - ساعت: 14:09:29

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید