طراحی سایت
دوشنبه 10 آذر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Jakub Wroński, PhD, MD. Agnieszka Zielińska, PhD, MD. Piotr Głuszko, PhD, MD

سندروم پارانئوپلاستیک به عنوان گروهی از علایمی تعریف می شود که با بیماری های بدخیم همراه هستند و به علت حضور موضعی سلول های سرطانی در بافت یا اندام آسیب دیده ایجاد نمی شوند. ما نمونه ای از یک بیمار مرد 71 ساله مبتلا به واسکولیت سیستمیک را ارائه می کنیم که علیرغم درمان دارویی علایم مکرری را از خود نشان می داد. پس از برداشتن شوانومای قفسه ی سینه، بهبود ایمنی بالینی و جزیی بدست آمد.

 بیمار اولین بار در آوریل 2017 با livedo reticularis  و ضایعات پوستی شبیه اریتما به واحد ما ارجاع داده شده بود که در بیوپسی پوست شرایط وی به عنوان واسکولیت لکوسیتوکلاستیک ارزیابی شد. طی دو سال گذشته، وی دوره های منظم تب (تا 40 درجه ی سانتیگراد) و کاهش وزن (15 کیلوگرم در چند ماه) را تجربه نمود و لکوپنی مکرر (تا 2300 میکرو لیتر)، کم خونی ماکروسیتیک (هموگلوبین تا 9 گرم در دسی لیتر)، مارکرهای التهابی بالا (ESR تا 140 میلیمتر در ساعت) داشت و اپیزودهایی از کوندریت گوش و اسکلریت هر دو چشم را گذراند کارهای تشخیصی داخلی و گسترده بی نتیجه بود. بیوپسی مغز استخوان تنها حاکی از رشد سلول پلاسمای پلی کلونال واکنش دهنده بود و سی تی اسکن قفسه ی سینه وجود یک تومور در مدیاستن خلفی را نشان می داد که به احتمال زیاد شوانوما در سطح Th7 بود. درمان های ضد ویروسی، آنتی بیوتیکی، و گلوکوکورتیکواستروییدی (پردنیزولون تا 30 میلی گرم در روز) به هیچگونه بهبودی دست نیافتند. در دو سال بعدی، بیمار همچنان تب داشت، و فیبروز ریوی بینابینی (بخش های کدر با زمینه ی شفاف شیشه ای) وی نیز تشخیص داده شد، سرگیجه و پارستزی (مور مور شدن) اندام تحتانی نیز شروع شد، و یک اپیزود فلج اعصاب پرونئال را تجربه نمود که ناشی از آسیب حسی حرکتی آکسونال دمیلین بود. تست های ایمونولوژیک حاکی از سطوح بالای کمپلکس های ایمنی، آنتی بادی های IgM و آنتی کاردیولیپین IgG، فاکتور ضد انعقادی لوپوس، فاکتور روماتوئید، و اثری از کریوگلوبولین ها بود. ما به تشخیصی کارا از واسکولیت سیستمیک منفی ANCA رسیدیم. در جولای 2018، درمانی را با پالس گلوکوکورتیکوئید تراپی (500 میلی گرم متیل پردنیزولون I.V. سه روز در هر ماه) و سیکلوفسفامید (750 میلی گرم I.V. هر ماه) شروع نمودیم و تجویز متیل پردنیزولون را ادامه دادیم. درمان تنها تا حدودی موثر بود (علایم دو هفته بعد از هر سری تزریق داخل وریدی عود می کردند) و پس از چهار ماه، درمان با سیکلوفسفامید به علت لکوپنی قطع شد. در ژوئن 2019، تومور مدیاستن با ابعاد 45x43x32 میلیمتر برداشته شد. عمل برداشت بطور کامل انجام شد. در ارزیابی هیستوپاتولوژیک، تومور علایم بسیاری از شوانوما داشت (شکل).

شکل: شوانوما – میکروفوتوگرافی. تومور از سلول های اسپیندل غیر محرک تشکیل شده بود (A) که در برخی نواحی بسیار منظم جای گرفته بودند (C). سلول های تومور، ایمنی بسیار بالایی نسبت به پروتئین S-100 از خود نشان می دادند (B).

پس از برداشت تومور، بیمار به بهبودی بالینی چشمگیر (رفع کامل تب و سرگیجه، حذف فیبروز بینابینی ریوی، و کاهش چشمگیر پارستزی اندام تحتانی) و بهبود ایمنی جزیی (رفع آنتی بادی های آنتی فسفولیپیدی، کریوگلوبولین ها، فاکتور روماتوئید، و رفع جزیی کم خونی) دست یافت. فقط کاهش پارامترهای التهابی موقتی بود و 4 ماه بطول انجامید. با این حال، به علت بهبود بالینی چشمگیر، پیشنهاد به کاهش تدریجی دوز گلوکوکورتیکوئید داشتیم و بیمار همچنان ده ماه پس از برداشت تومور هیچگونه علامتی ندارد.

هرچند هیچ معیار تشخیصی عمومی برای سندروم های پارانئوپلاستیک وجود ندارد، مورد ما دارای معیارهای تشخیصی برای سندروم های نورولوژیک پارانئوپلاستیک بود. رایج ترین مکانیزم پیشنهادی برای واسکولیت پارانئوپلاستیک، التهاب رگ های کوچک به علت رسوب کمپلکس ایمنی می باشد و تومور به عنوان عامل محرک تشکیل کمپلکس ایمنی عمل می نماید. تا جایی که می دانیم، این اولین مورد واسکولیت سیستمیک همراه با شوانوما است. پزشکان باید بدانند که هرچند تومورهای خوش خیم بسیار نادر هستند، اما می توانند باعث ایجاد سندروم های پارانئوپلاستیک شوند.

j.amjmed. May 28, 2020.04.030

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04165240
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1514
2810
4324
4135971
112940
113437
4165240

آی‌پی شما: 35.153.39.7
امروز: دوشنبه، 10 آذر 1399 - ساعت: 14:09:45

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید