طراحی سایت
دوشنبه 10 آذر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Michael Klompas, MD, MPH; Meghan A. Baker, MD, ScD; Chanu Rhee, MD, MPH

بیماری همه گیر کروناویروس 2019 (COVID-19) بحث های طولانی و ضد و نقیض درباره انتقال میزان ویروس های تنفسی شایع، از جمله سندرم  تنفسی حاد کروناویروس 2 (SARS-CoV-2) را از طریق قطرات تنفسی در مقابل آئروسل ها مطرح  می کند. قطرات به صورت کلاسیک  بزرگتر از (> 5 میکرومتر) توصیف می شوند که به سرعت و به طور معمول در فاصله 3 تا 6 فوت از شخص دارای ویروس با نیروی جاذبه به زمین می رسند. ذرات معلق در هوا ذرات کوچکتر (μ 5 میکرومتر) هستند که به سرعت در هوا تبخیر می شوند و هسته های قطره ای که به اندازه کافی کوچک و سبک هستند که ساعت ها به صورت معلق در هوا باقی می مانند (همانند گرده).

تعیین اینکه قطرات یا آئروسل ها در هوا در انتقال SARS-CoV-2 غالب هستند کاربرد مهمی دارد. اگر SARS-CoV-2 در درجه اول توسط قطرات تنفسی پخش شود، پوشیدن ماسک پزشکی، محافظ صورت یا نگه داشتن 6 فوت فاصله از سایر افراد برای جلوگیری از انتقال کافی می باشد.

با این حال، اگر SARS-CoV-2 توسط ذرات معلق در هوا پخش باشد می تواند برای مدت طولانی در هوا معلق بماند، ماسک های پزشکی ناکافی خواهند بود (زیرا آئروسل ها هم می توانند به  ماسک ها نفوذ کنند و هم با جریان هوا انتقال پیدا کنند)، محافظ صورت فقط محافظت جزئی دارد (زیرا در آنجا شکاف های باز بین سپر و چهره پوشنده) و 6 فوت فاصله  باعث محافظت از آئروسل هایی که در هوا به حالت تعلیق در آمده یا توسط جریان های حمل شده محافظت نمی کنند.

داده های تجربی نشاندهنده  امکان انتقال SARS-CoV-2 توسط آئروسل ها (به اصطلاح انتقال از طریق  هوا) حتی بدون وجود مراحل تولید آئروسل (مانند لوله گذاری یا تهویه فشار مثبت غیر تهاجمی) میباشد.

محققان نشان داده اند که صحبت کردن و سرفه ترکیبی از قطرات و ذرات معلق در هوا در طیف وسیعی از اندازه را ایجاد می کند، که این ترشحات می توانند تا 27 فوت با هم حرکت کنند ، این امکان پذیر است که SARS-CoV-2 در هوا ساعت ها معلق بماند و مناسب است ، که SARS-CoV-2 RNA را می توان از نمونه های هوا در بیمارستان ها بازیابی کرد، و تهویه ضعیف مدت زمان ماندن  در هوا را افزایش می دهد.

بسیاری از همین خصوصیات قبلی برای آنفلوانزا و سایر ویروسهای تنفسی رایج نشان داده شده است. این داده ها یک چارچوب نظری مفید برای انتقال مبتنی بر ذرات معلق در هوا برای SARS-CoV-2 ارائه می دهند، اما آنچه کمتر مشخص است میزان این خصوصیات در ایجاد عفونت می یاشد. با بیان اینکه صحبت کردن و سرفه می تواند ذرات معلق در هوا ایجاد کند و اینکه بازیابی RNA ویروسی از هوا امکان پذیر نیست، انتقال مبتنی بر آئروسل را اثبات نمی توان گرد. عفونت همچنین به مسیر در معرض قرار گرفتن، اندازه مایه، مدت زمان در معرض قرار گرفتن و دفاع میزبان بستگی دارد.

علیرغم داده های تجربی که احتمال انتقال مبتنی بر ذرات معلق در هوا را نشان می دهد، داده های مربوط به میزان آلودگی و انتقال در جمعیت در طول زندگی عادی روزانه برای سازگاری با انتقال مبتنی بر ذرات معلق در هوا دشوار است. ابتدا تعداد تولید مثل COVID-19 قبل از اقدام برای کاهش انتشار آن حدود 2.5 مورد تخمین زده می شود، بدین معنی که هر فرد مبتلا به COVID-19 به طور متوسط 2 تا 3 نفر دیگر را آلوده می کند.

این تعداد عفونی شدن شبیه آنفلوانزا است و کاملاً متفاوت از ویروس هایی است که به خوبی از طریق ذرات معلق در هوا مانند سرخک پخش می شود، که تعداد تولید مثل آن نزدیک به 18 است. با توجه به اینکه بیشتر افراد مبتلا به COVID-19 حدود 1 هفته مسری هستند، تعداد عفونی شدن 2 تا 3 با توجه به تعداد زیاد تعامل، شلوغی و تماسهای شخصی که بیشتر افراد در یک شرایط عادی در طی یک دوره 7 روزه دارند، بسیار ناچیز است. یا مقداربیشتری از آئروسل های  SARS-CoV-2 برای ایجاد عفونت نسبت به بیماری سرخک  مورد نیازاست و یا ذرات معلق در هوا انتقال  نیست.

به طور مشابه ، میزان حمله ثانویه SARS-CoV-2 پایین است. مجموعه مواردي كه تماس نزديك بيماران مبتلا به COVID-19 تاييد شده را مورد ارزيابي قرار داده اند، گزارش كرده اند كه فقط در حدود 5٪ از آنها آلوده مي شوند. با این حال ، حتی این میزان حمله کم به طور مساوی در بین افراددر معرض ویروس پخش نمی شود بلکه بسته به مدت و شدت تماس متفاوت است. بیشترین خطر در بین اعضای خانواده، که در آنها نرخ انتقال بین 10-40% است. تماس نزدیک اما کمتر پایدار مانند به اشتراک گذاشتن وعده غذایی با میزان حمله ثانویه حدود 7٪ همراه است، در حالی که تعامل بین افراد خرید با نرخ حمله ثانویه 0.6٪ همراه است.

میزان حمله ثانویه در بین کارکنان مراقبت های بهداشتی که ناآگاهانه مراقب یک بیمار مبتلا به COVID-19 هستند در حالی که به تنهایی ماسک صورت می پوشند و یا از هیچ وسیله محافظ شخصی استفاده نمی کنند نیز کم است. مطالعات نشان می دهد انتقال کمتر از 3 بود.

افراد آلوده به SARS-CoV-2 ممکن است بطور مداوم قطره و ذرات معلق در هوا تولید کنند اما بیشتر این انتشارات  افراد دیگر را آلوده نمی کند. به نظر می رسدکه  این الگوکه ترشحات به سرعت در داخل شعاع اطراف فرد آلوده به زمین سقوط می کنند سازگارتر ازنظری که بیان کننده ان است که  ذرات معلق دارای ویروس است که ساعت ها در سطح صورت به حالت تعلیق در می آیند و در نتیجه آنها می توانند توسط هر شخصی که  در مجاورت آن باشد  استنشاق می شوند. یک استثنا این است که  ممکن است در معرض  قرار گرفتن طولانی مدت یک فرد آلوده در فضایی که تهویه مطبوع ندارد، آئروسل ها تجمع یابند.

طرفداران انتقال از طریق آئروسل بیان میکنند که  ذرات خوشه ای از عفونت های در بین شرکت کنندگان  گروه کر، مراجعان رستوران ها و کارمندان اداری در فضاهای بسته داخلی دیده میشود. با این حال، بر اساس تعداد تولید  عفونتهای ایجاد شده برای SARS-CoV-2، به نظر می رسد که این رویدادها بیشتر یک استثنا هستند تا یک قانون و قاعده.

علاوه بر این، اینکه ما بطور گذشته نگر مشخص کنیم در کلیه تعاملات بین فردی، حین و بلافاصله پس از این وقایع اتفاق افتاده باشد دشوار است. ظرفیت بالقوه ویروسها برای گسترش گسترده و سریع در بین گروههای بزرگ در محیطهای بسته از طریق مکانیسمهای مختلفرا  نباید دست کم گرفت.

آزمایشات با استفاده از فاژهای دارای برچسب نشان می دهد که ویروس ها می توانند از یک دستگیره در آلوده یا دست یک فرد آلوده به افراد و تجهیزات در سراسر یک ساختمان در عرض چند ساعت پخش شوند. این هشدارها نظری هستند و احتمال انتقال مبتنی بر ذرات معلق در هوا به ویژه در فضاهای با تهویه مطبوع کم را رد نمی کنند، اما توضیحات جایگزین بالقوه ای برای این عفونتها ارائه می دهند.

شاید عملی ترین اندازه گیری از اهمیت نسبی آئروسل ها در برابر قطرات، مطالعات مربوط به اثربخشی نسبی حفاظت از دستگاه تنفسی، در مورد آئروسل ها و قطرات باشد. اگر ویروس های تنفسی عمدتاً از طریق آئروسل ها گسترش یابند، ماسک N95 و شبیه آن آن محافظت بیشتری نسبت به ماسك های پزشکی دارد. متاآنالیز اخیر این ادعا را مطرح کرده است.

با این حال، متاآنالیز مبتنی بر مقایسه مستقیم ماسک N95 در مقابل ماسک های پزشکی نبود، بلکه بیشتر بر روی یک تجزیه و تحلیل post hoc bayesian  از 2 آنالیز مستقل بود، یکی در مورد استفاده از  ماسک N95 در مقابل هیچ ماسک و دیگری استفاده از ماسک های پزشکی در مقابل هیچ ماسک.

ماسک N95 و ماسک های پزشکی در مقایسه با هیچگونه ماسک محافظ بودند. با این حال، اعتبار مقایسه این دو تحلیل با توجه به مطالعات منابع مختلف برای هر مقایسه ، جای سوال دارد. این مطالعات شامل مطالعات کنترل کوچک و هتروژن بود که برای متغیرهای احتمالی تعدیل شده است،که نتایج متفاوت و فواصل اطمینان گسترده داشتند

علاوه بر این، مورد 9 از 10 مطالعه در این متاآنالیز شامل SARS-COV-1 و ویروس سندرم تنفسی خاورمیانه SARS به جای SARS-CoV-2 بود. برای قیاس  تأثیر محافظت از تنفس SARS-CoV-2 در برابر سایر ویروس ها، این امر تعمیم بیشتری را از 4 کارآزمایی تصادفی که مستقیماً با دستگاه های تنفسی N95 در مقابل ماسک های پزشکی در مورد عفونتهای کروناویروسی غیر SARS و عفونت آنفلوانزا در بین کارکنان مراقبت های بهداشتی مقایسه کرده اند، منطقی تراست و هیچ تفاوتی بین میزان تأیید شده وجود ندارد.

درحال جاضر، درک فعلی درباره انتقال SARS-CoV-2 هنوز محدود است. هیچ داده های تجربی کاملی در اثبات یا نادیده گرفتن قطره در مقابل انتقال آئروسل از SARS-CoV-2 وجود ندارد. با این حال، انتقال مبتنی بر آئروسل SARS-CoV-2 به ویژه در فضاهای خوب تهویه شده  متناقض با مطلب قبلی  است. عملاً بدان معنی است که در صورت امکان فاصله 6 فوتی از هم، در صورتی که امکان رعایت فاصله 6 فوت از یکدیگر نباشد (هم برای منبع کنترل هم برای حفاظت تنفسی)، باشید برای به حداقل رساندن گسترش SARS-CoV-2 کافی است پوشیدن ماسک های پزشکی، ماسک های پارچه ای با کیفیت و یا محافظ صورت داشته (علاوه بر این  بهداشت مکرر دست، تمیز کردن محیط، و بهینه سازی تهویه داخلی) نیز مهم است.

مطمئناً، در سیستم های بیولوژیکی به ندرت، مردم هم قطرات و هم ذرات معلق در هوا را تولید می کنند، انتقال ممکن است انجام شود و حتی با ماسک های پزشکی که  احتمالاً محافظت در برابر آئروسل ها را دارند. غیرممکن است که نتیجه گیری کنیم  انتقال مبتنی بر ذرات معلق در هوا هرگز اتفاق نیفتد و کاملاً قابل درک است که بسیاری ترجیح می دهند که نسبت به این موضوع محتاط باشند به خصوص درکارمندان مراقبت های بهداشتی هنگام مراقبت از بیماران مشکوک یا تأیید شده COVID-19 دچار خطا نشوند. با این حال،  شواهد موجود در حال حاضر نشان می دهد که انتقال مبتنی بر آئروسل با برد طولانی حالت غالب انتقال SARS-CoV-2 نیست.

JAMA. July 13, 2020. doi:10.1001/jama.2020.12458

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04165613
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1887
2810
4697
4135971
113313
113437
4165613

آی‌پی شما: 35.153.39.7
امروز: دوشنبه، 10 آذر 1399 - ساعت: 14:09:12

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید