طراحی سایت
دوشنبه 10 آذر 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Ami Schattner, MD. Yair Glick, MD. Ina Dubin, MD

یک مرد 85 ساله با بیماری همی پارزی سمت چپ مراجعه کرد که برای هرگونه مداخله خیلی دیر بود. CT مغز، انفارکتوس نیمکره راست را نشان داد. وی سابقه دیابت (که وی در حال حاضر تحت درمان با متفورمین و استاتین درمانی قرار داشت)، فشار خون بالا (که وی در حال حاضر تحت درمان با لوزارتان به همراه لرکانییدپین قرار داشت)، مصرف سیگار در گذشته، بیماری انسدادی مزمن ریه (که او در حال حاضر برای آن تحت درمان داروی استنشاقی بود) و بیماری عروق محیطی (که وی در حال حاضر تحت درمان با آسپیرین بود) داشت.

 الکتروکاردیوگرام و عکس قفسه سینه طبیعی بود. اكوكارديوگرافي و سونوگرافي دوپلکس شريان گردنی، کمکی نکردند. یک روز قبل از ترخیص وی (با توصیه برای نظارت الکتروکاردیوگرام هولتر سرپایی برای تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی پاروکسیسمال "خاموش" احتمالی)، اختلال تنفس با هیپوکسیمی پیشرفت کرد. CT آنژیوگرافی (CTA) به سبب شک به ترومبوآمبولی ریوی انجام شد. هیچ ترومبوآمبولی ریوی یافت نشد. با این حال، یک ترومبوز شناور 11x20 میلی متری از قوس آئورت، در یک آئورت آترواسکلروتیک کشف شد (شکل).

 

شکل: تصویر ساژیتال آنژیوگرافی توموگرافی CT قفسه سینه مایل که نشان دهنده ترومبوز شناور (مدور) در قوس آئورت دیستال است. اندازه طول ترومبوز 20 میلی متر و ضخامت 11 میلی متر است. دیواره آئورت، پلاک های آتروموز گسترده را نشان داد (نمایش داده نمی شود) ، ضخامت 2 میلی متر در سطح ترومبوز متحرک، 5 میلی متر دیستال تر را نشان می دهد. LA = دهلیز چپ؛ LPA = شریان ریوی چپ؛ LV = بطن چپ.

بیمار از درمان  هپارین با وزن مولکولی پایین امتناع ورزید و ضد انعقاد خون با اپیکسابان با رضایت او شروع شد. هیچ بدخیمی زمینه ای یا قدرت افزایش یافته انعقادپذیری یافت نشد. تکرار CTA که 1 ماه بعد انجام شد بدون تغییر بود. وی آزمایش های بعدی را رد کرد و هپارین با وزن مولکولی کم، یک بار در روز تجویز شد.

تقریباً 25٪ از کل سکته های ایسکمیک، کریپتوژنیک باقی می مانند. اکثریت "سکته مغزی منبع نامشخص" (ESUS) را تشکیل می دهند. اخیراً ساختار بالینی معرفی شده است که غالباً با فیبریلاسیون دهلیزی پاروکسیسمال غیرقابل کشف در ارتباط است، اما همچنین منجر به تجدید علاقه پزشکان درزمینه آترواسکلروز قوس آئورت که اغلب به آن توجه نمی شود، به عنوان منبع آمبولی بالقوه می شود.

42 بیمار مبتلا به آتروم برجسته آئورت قفسه سینه که توسط اکوکاردیوگرافی از راه مری (TEE) تشخیص داده شده بودند و به صورت آینده نگر بیش از 14 ماه (میانگین) مورد بررسی قرار گرفتند، 33٪ از آنها دارای حوادث آمبولی در مقابل 7٪ از شاهدهای همسان بدون آتروم بودند. اگرچه به نظر می رسد که این نوع آترواسکلروز قوس آئورت بالاترین خطر را به همراه دارد، اما برعکس آن نیز ممکن است اتفاق بیفتد: 28.2٪ از بیماران مبتلا به سکته مغزی ایسکمیک کریپتوژنیک دارای پلاک آترواسکلروز قوس آئورت 4 ≥ mm در مقابل 8.1٪ از بیماران سکته مغزی ایسکمیک با علت مشخص داشتند. تجزیه و تحلیل اخیر از نتایج TEE در میان 1382 بیمار مبتلا به سکته مغزیآمبولی با منشا نامشخص نشان داد که تقریباً یک سوم آترواسکلروز قوس آئورت و 8٪ دارای آترواسکلروز قوس آئورت در معرض خطر بالا (>4 میلی متر ضخامت، زخم یا ترومبوز متحرک) بودند، به طور قابل توجهی با سن، دیابت و ولوولوپاتی آئورت مرتبط بود.

بیماران ما به طور تصادفی ترومبوز بزرگ شناور را در قوس آئورت نشان دادند که "یک تصادف مورد انتظار" بود. این مسئله به عنوان بخشی از بیماریهای قلبی عروقی آترواسکلروتیک گسترده به وجود آمده بود، اما ترومبوزهای مشابه در حالتهای مختلف افزایش انعقاد خون، پس از تروما آئورت بلانت، و بدون عامل شناخته شده (ترومبوز قوس آئورت "اولیه") گزارش شده است. آنها یک علت نادر از سکته مغزی ایسکمیک یا آمبولی محیطی را تشکیل می دهند، که تنها در 10 بیمار بالای 10 سال در بررسی پذیرش پزشکی داخلی به یک مرکز بزرگ پزشکی دانشگاهی شناسایی شده اند (ایمی شاتنر، 2015 ، داده های منتشر نشده). با استفاده از TEE یا CTA (دومی که در تحقیقات سکته مغزی ایسکمیک مفیدتر است) بهترین تشخیص داده شد، درمان بهینه هنوز مشخص نیست، اما بین ترومبکتومی، رویکرد اندوواسکولار و ضد انعقاد، با مدیریت ضریب خطر، متفاوت است.

بنابراین، آسیب شناسی قوس آئورت یک علت تحت بررسی، مورد توجه قرار نگرفته و پنهان سکته مغزی ایسکمیک است که ممکن است به راحتی نادیده گرفته شود. ارزیابی قوس آئورت در کلیه بیماران مبتلا به سکته مغزی ایسکمیک پاتوژنز نامشخص، ضروری به نظر می رسد.

AMJmed. VOLUME 133, ISSUE 8, E430-E431, AUGUST 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 44 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04165627
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1901
2810
4711
4135971
113327
113437
4165627

آی‌پی شما: 35.153.39.7
امروز: دوشنبه، 10 آذر 1399 - ساعت: 15:09:39

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید