طراحی سایت
سه شنبه 12 اسفند 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Kenneth Hoang, MD. Katia Bravo-Jaimes, MD. Daniel Ocazionez, MD

کلسیفیکاسیون میوکارد اغلب به طور اتفاقی کشف و از رسوب دیستروفیک یا متاستاتیک کلسیم ناشی می شود. کلسیفیکاسیون دیستروفیک عوارض آسیب بافت موضعی همراه با نکروز را نشان می دهد که معمولاً ناشی از ایسکمی میوکارد است. برخلاف کلسیفیکاسیون دیستروفیک، کلسیفیکاسیون متاستاتیک، نتیجه هموستاز غیرطبیعی کلسیم از جمله نارسایی کلیه، هایپر پاراراتیروئیدیسم و کمبود ویتامین D است. کلسیفیکاسیون میوکارد، یافته ای کاملاً خوش خیم نیست زیرا می تواند منجر به نارسایی قلبی، آریتمی و مرگ ناگهانی قلبی شود.

 یک خانم 67 ساله مبتلا به فشار خون برای ارزیابی یک یافته اتفاقی در سی تی شکم که برای یک دوره حاد درد شکم و اسهال انجام داده بود، به کلینیک مراجعه کرد. سی تی شکمی به غیر از کیست کلیه برای نواحی دیگر، مورد قابل توجهی نداشت، اما ماده با چگالی بالا در بخش میوکارد بطن چپ پیدا شد (شکل). او سیگار کشیدن، درد قفسه سینه، یا تنگی نفس فعالیتی را انکار کرد. تنها داروی وی هیدروکلروتیازید بود. اکوکاردیوگرام ترانستوراسیک، عملکرد طبیعی سیستولیک دو طرفه بطنی، کلسیفیکاسیون گسترده تیغه بین بطنی، کلسیفیکاسیون شدید حلقوی میترال خلفی بدون تنگی دریچه میترال و کلسیفیکاسیون اندک پریکارد را نشان داد. MRI قلبی، کلسیفیکاسیون میوکارد گسترده ای را نشان داد که شامل تیغه بازال و سپتوم میانی و دیواره آزاد قدامی خارجی بازال، همراه با ضخیم شدن میوکارد و هیپوکینزیس بود (شکل). تجزیه و تحلیل های آزمایشگاهی وی نشان داد که کلسیم سرم به 10.9 میلی گرم در دسی لیتر افزایش یافته است (کلسیم یونیزه 1.36 میلی گرم در دسی لیتر)، هورمون پاراتیروئید در 76pg/mL افزایش یافته است و کلسیم ادرار 24 ساعته در 12.4 میلی گرم کاهش یافته است. سونوگرافی تیروئید و اسکن پاراتیروئید با سی تی با انتشار تک فوتون، آدنوم پاراتیروئید احتمالی را نشان داد. درمان با هیدروکلروتیازید قطع شد و او بدون هیچ گونه عارضه ای تحت پاراتیروئیدکتومی قرار گرفت. تکرار اکوکاردیوگرام 2 سال پس از جراحی، کلسیفیکاسیون مداوم، تنگی میترال خفیف بدون شاهدی از فیزیولوژی انقباضی را نشان داد.

شکل: رادیوگرافی قفسه سینه (A) قدامی و (B) جانبی که نشان دهنده کلسیفیکاسیون های حلقوی میوکارد و میترال (فلش های آبی) است. (C) تصویر سی تی با تقویت کنتراست محوری، مجدداً نشان دهنده کلسیفیکاسیون های حلقوی میترال و میوکارد سپتال منتشر (فلش­های آبی) است. (D) تصویر بازیابی وارونگی سه گانه 1T محور کوتاه نشان دهنده سیگنال کم شدت مزوکارد منتشر در میوکارد سپتوم است که با کلسیفیکاسیون ارتباط دارد (فلش آبی).

عوارض قلبی عروقی ناشی از هایپرپاراتیروئیدیسم، غیرمعمول است. تظاهرات بالینی پس از رسوب کلسیم در بعضی موارد وجود ندارد، اما در موارد دیگر نارسایی قلبی، آریتمی، تنگی کلسیفیک میترال یا آئورت و بیماری کرونر می توانند گسترش یابند. علاوه بر این، هورمون پاراتیروئید خود می تواند با فعال كردن سیگنالینگ پروتئین G بر کاردیومیوسیت تأثیر بگذارد و در نتیجه هجوم كلسیم به سلول های قلبی شود. این هجوم منجر به اختلال در انقباض نمی شود، اما تصور می شود که چندین اثر غیر مستقیم بر روی میوکارد ایجاد می کند، از جمله فعال سازی پروتئین کیناز C که باعث هیپرتروفی میوکارد می شود. کلسیفیکاسیون تصادفی میوکارد باید پزشکان را در مورد هموستاز غیرطبیعی کلسیم زمینه ای هشیار سازد و انجام تحقیقات بیشتری را در این زمینه تضمین کند. با مرور سیستم ها می توان علائمی مانند ضعف یا یبوست را آشکار کرد و تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی شامل کل کلسیم سرم، فسفر سرم، کراتینین، هورمون پاراتیروئید و کلسیم ادرار در 24 ساعت را انجام داد. اکوکاردیوگرام ترانتوراسیک برای توصیف پیامدهای همودینامیک کلسیفیکاسیون میوکارد و دریچه مفید است. نتایج این آزمایشات، پزشک را در مورد مدیریت بیشتر و ارجاع به موقع به تخصص های مناسب راهنمایی می کند. در موارد هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه، پاراتیروئیدکتومی می تواند از تغییرات مخرب ساختاری و عملکردی بیشتر در سیستم قلبی عروقی و هیپرتروفی معکوس قلب جلوگیری کند.

j.amjmed. VOLUME 133, ISSUE 10, E591-E592, OCTOBER 01, 2020

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

04450856
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1019
3014
9345
4420088
4033
103136
4450856

آی‌پی شما: 3.237.178.91
امروز: سه شنبه، 12 اسفند 1399 - ساعت: 19:12:24

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید