طراحی سایت
شنبه 14 تير 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

بر اساس یک مطالعه ی تخصصی دستگاه گوارش، این فرایند شامل افزایش بیان یک microRNA در کبد می گردد که تولید اریتروپویتین را در کلیه کاهش می دهد.

 

التهاب چگونه منجر به کم خونی می شود؟

در شماره ی ماه نوامبر مجله ی گوارش، محققان مکانیزمی را گزارش داده اند که التهاب از طریق آن منجر به ایجاد کم خونی می گردد. این فرایند شامل افزایش بیان یک microRNA در کبد می گردد که تولید اریتروپویتین را در کلیه کاهش می دهد. استراتژی های جلوگیری از این microRNA ممکن است در پیشگیری از ابتلا به کم خونی در بیماران مبتلا به التهاب مزمن به کار آیند.

کم خونی با التهاب حاد یا مزمن همراه است، اما اطلاعات کمی درمورد مکانیزم های این تعامل در دست است. لیپوپلی ساکارید (LPS) مولکولی بزرگ و متشکل از یک لیپید و یک پلی ساکارید می باشد که یکی از اجزای غشایی باکتری گرم منفی موجود در روده است. هنگامی که در دیواره ی روده سوراخ ایجاد می شود، LPS می تواند وارد جریان خون شده و باعث التهاب گردد و به سمت کبد حرکت کند.

میلا ریوکین و همکارانش به دنبال عوامل تولید شده توسط کبد و در پاسخ به LPS و التهاباتی بودند که ممکن است سطح اریتروپویتین را تغییر دهند. آنها دریافتند که از طریق فعال شدن فاکتور رونویسی NF-κB، بیان و ترشح microRNA-122 (MIR122) در سلولهای کبدی در معرض فاکتور نکروز توموری سیتوکینین التهابی (TNF) افزایش یافت.

در کبد، MIR122 به شدت بیان می شود و به داخل جریان خون ترشح می یابد. گزارش شده است که این RNA کوچک کدگذاری نشده کلسترول و متابولیسم اسید چرب را تنظیم نموده و با آسیب کبدی ویروسی یا ناشی از مواد شیمیایی و الکل در ارتباط است.

ریوکین و همکارانش دریافتند که تزریق LPS به موشها باعث افزایش سطوح پلاسمای MIR22 و کاهش سطوح کبدی می گردد که نشان دهنده ی حرکت MIR122 از کبد به خون است. این تغییر به TNF نیاز داشت. نویسندگان همچنین دریافتند که پس از تزریق LPS ، سطوح MIR122 در کلیه ی موشها افزایش می یافت، اما در بافتهای دیگر خیر.

فهمیدن اینکه LPS باعث افزایش MIR122 پلاسما می گردد منجر به این امر شد که نویسندگان به جستجوی ژن های هدف بپردازند. یک جستجوی بیوانفورماتیک EPO mRNA را پیش بینی نمود که اریتروپویتین را کدگذاری می کند تا به یک هدف تبدیل شود. نویسندگان تایید نمودند که بیان MIR122 در خط سلولی کلیه ی انسان سطوح EPO mRNA را کاهش می دهد.

در داخل بدن چه اتفاقی می افتد؟ ریوکین و همکارانش MIR122 را به بدن موشهایی تزریق نمودند که قبلا فنیل هیدرازین به آنها تزریق شده بود. فنیل هیدرازین باعث مرگ تدریجی سلولهای خونی می گردد و منجر به کم خونی همولیتیک و افزایش تولید اریتروپویتین در موشها می گردد. با این وجود، در موشهایی که تزریق MIR122 روی آنها انجام پذیرفته بود، سطوح پلاسمای EPO بطور چشمگیری کاهش یافت.

تزریق یک آنتاگونیست الیگونوکلئوتیدی MIR122 به موشها، سطوح اریتروپویتین، رتیکولوسیتها و هموگلوبین خون را افزایش داد.

نویسندگان در بیماران مبتلا به التهاب حاد و نیز در موشهای مبتلا به پانکراتیت حاد یا استئاتوهپاتیت رابطه ی معکوسی بین سطوح MIR122 خون و اریتروپویتین یافتند.

ریوکین و همکارانش نتیجه گرفتند که miR122 نوکلئیک اسیدی است که مانند یک هورمون عمل می کند و روده، کبد، و کلیه را در کنترل سطح اریتروپویتین به هم مرتبط می نماید. التهاب ناشی از LPS سطوح MIR122 خون را افزایش می دهد که این امر باعث کاهش بیان EPO در کلیه شده و منجر به کم خونی ناشی از التهاب می گردد (شکل را ببینید).

اریتروپویتین نوترکیب (rhEPO) به منظور درمان کم خونی در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی مزمن و سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود، rhEPO می تواند رشد تومور را تسریع نموده یا عوارض قلبی عروقی را افزایش دهد.

اریتروپویتین و گیرنده ی آن در بسیاری از تومورها از جمله سرطان کبد بیان می شوند. نویسندگان بیان می دارند که خطرات مرتبط با درمان rhEPO باید انگیزه ای برای ایجاد درمانهای جایگزین ایجاد نمایند.

استراتژی های بلاک کردن MIR122 در بیماران مبتلا به التهاب می توانند بدون خطرات rhEPO، احتمال توسعه یا پیشرفت کم خونی را کاهش دهند.

AGA Journal, Nov. 17, 2016

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03533075
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1268
5106
28600
3479947
15208
120232
3533075

آی‌پی شما: 3.236.126.69
امروز: شنبه، 14 تیر 1399 - ساعت: 05:04:54

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید