طراحی سایت
شنبه 14 تير 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Nabil Fanous, MD, FRCSCShadi Zari, MD, FRCPC

در دهه 1990 رویکرد لایه برداری با تری کلرواستیک اسید توسط اباگی، درماتولوژیست مشهور آمریکایی، متداول گردید. اباگی بخاطر احیای تکنیک لایه برداری با تری کلرواستیک اسید، با ارائه ي یک سری دوره های آموزشی، مورد تقدير قرار گرفت.

عموماً اینگونه تصور می شود که از میزان توجه و علاقه به تکنیک لایه برداری با تری کلرواستیک اسید در طی دو دهه گذشته تا اندازه ای کاسته شده است. نگرانی های مرتبط با عوارض رنگدانه ای و ایجاد زخم پزشکان را برآن داشته است تا از انواع سطحی تر لایه برداری (لایه برداری با اسید گلیکولیک، لایه برداری Jessner و غیره)، لیزرهای مختلف و تکنولوژی های نور شدید (intense light) استفاده کنند. وجود این ترس مایه تاسف است چراکه اگر لایه برداری عمیق (deep) و یا متوسط (medium ) با تری کلرواستیک اسید مطابق با قوانین و رعايت جوانب احتياطي خاص انجام  شود، می تواند بخش ارزشمندي در خدمات زیبایی پزشک محسوب شود.  با افزایش تنوع قومی/نژادی در جمعیت آمریکای شمالی، دستیابی به یک رویکرد جهانی لایه برداری تری کلرواستیک اسید که بتواند برای انواع پوست های مختلف استفاده شود، مورد نیاز است. تا کنون در هیچ مطالعه ای تکنیک های دقیق و کاربردی از یک روش لایه برداری موفقيت آميز با تری کلرواستیک اسید به صورت مدون، به تفصيل  و تكرارپذير/ قابل كپي برداري توضیح داده نشده است. مطالعه حاضر به شرح قوانین اساسی و تکنیک های بکار رفته در یک روش نوین از لایه برداری با تری کلرواستیک اسید می پردازد از قبیل: آمادگی های قبل از لایه برداری، نحوه  بیهوشی، استاندارد نمودن فاکتورهای کنترل ضخامت لایه برداری، کاربرد تكنيك 'نواري' (strip) و همچنین مراقبت های پس از انجام لایه برداری. انتظار می رود که این مطالعه به سایر پزشکان کمک کند تا در صورت نیاز لایه برداری با تری کلرواستیک اسید را به خدمات زیبایی خود اضافه کنند. این مطالعه به معرفی یک رویکرد جهانی از انجام لایه برداری تری کلرواستیک اسید که بر روی حدود 1000 بیمار در طی 20 سال گذشته (1 ژانویه 1996 تا 1 نوامبر 2015) انجام شده بود، می پردازد. باور بر این است که این شیوه می تواند به طور ایمن و موثر توسط سایر جراحان پلاستیک صورت برای بیماران دارای انواع پوست های تیره و روشن اعمال شده و به طور قابل توجهی در بهبود عمل جراحی  موثر باشد.

اهمیت. بخاطر ترس از عوارض رنگدانه اي و ايجاد زخم، لايه  برداری هاي متوسط و عميق  با تری کلرواستیک اسید،  علیرغم برخورداري از پتانسیل بالا، برای بیماراني كه پوست روشني دارند کمتر استفاده شده و در بیماران داراي پوست تیره نیز ندرتاً بكار مي رود. این نگرانی پزشکان را برآن داشته تا انواع روش های سطحی تر لایه برداری (نظير لایه برداری با اسید گلیکولیک، لایه برداری Jessner و غیره) و نیز (استفاده از) لیزرهای مختلف و تکنولوژی های نور شدید را انتخاب کنند. تکنیک لایه برداری با تری کلرواستیک اسید در نشریات علمی متعددی توضیح داده شده است. با این وجود تا کنون در هیچ یک از مطالعات انجام شده در این زمینه، به تکنیک های دقیق و کاربردی روش لایه برداری موفقيت آميز  با تری کلرواستیک اسید به صورت واضح، مفصل و تكرارپذير پرداخته نشده است.

هدف. توضيح شفاف كاربرد عملي تكنيك جهاني لایه برداری با  تری کلرواستیک اسید و ارائه يك تکنیک  منظم، آسان و ایمن به پزشكان تازه كار و با تجربه در حيطه جراحي  پلاستیك صورت به منظور انجام لايه برداري متوسط و عميق با تري كلرو استيك اسيد.

روش ها و پیامدهای اصلی. این پژوهش به بحث پیرامون ارزیابی های قبل از اقدام به  لایه برداری شیمیایی، بررسي مطالعه ای که قبلاً درباره طبقه بندی های پوست بر اساس جنسیت و نژاد منتشره شده و نیز تکنیک لایه برداری تری کلرواستیک اسید می پردازد که هدف آن استاندارد سازی و کنترل کاربرد اسید است تا عوارض کمتر و نتایج موثرتری داشته باشد. تکنیک 'نواري' كه کنترل پزشکان را در لایه برداری عمیق افزایش می دهد، نيز توضيح داده مي شود. 

نتایج. روش لایه برداری تری کلرواستیک اسید در 923 بیماری که این شیوه لایه برداری را انجام داده بودند بررسی شد که از این میان 803 نفر (%87) زن و 120 نفر (%13) مرد بوده و میانگین سنی افراد مطالعه 41.59 سال بود. دوره پيگيري (follow-up) در حدود 6 ماه تا 13 سال به طول انجامید (متوسط 13 ماه). در این گروه شیوع کمی از عوارض مشاهده شد : هایپرپیگمانتاسیون ماندگار در 54 بیمار (%5.9)، تلانژکتازی خفیف در 3 بیمار (%0.3)، ابتلا به عفونت حاد هرپس ویروس در 2 بیمار (%0.2)، ابتلا به عفونت باکتریایی استافیلوکک در 2 بیمار (%0.2) و هایپوپیگمانتاسیون در 1 بیمار (%0.1).

نتیجه گیری و ارتباط. لایه برداری تری کلرواستیک اسید اگر به شکل مناسب انجام شود برای پوست های تیره و روشن، موثر و ایمن است. پزشکان علاوه بر عمل زیبایی به راحتی می توانند این تکنیک را اجرا کنند.  

سوال. آیا لایه برداری با تری کلرواستیک اسید روش درمانی موثر و ایمنی برای انواع پوست های تیره و روشن می باشد؟

یافته ها. مطالعه این گروه نشان داد که استفاده از طبقه بندی جدید پوست به لحاظ  ژنتیکی- نژادی و نیز كاربرد تکنیک نواري استاندارد در استعمال اسید سبب کاهش خطرات لایه برداری و بهبود نتایج می شود. 

مفهوم و فحوا. هنگامیکه به دستورالعمل های مناسبی برای ارزیابی قبل از عمل و کاربرد اسید اتکا مي شود، لایه برداری با تری کلرواستیک اسید به ابزاری مناسب و سودمند برای تقویت و جوان سازی مجدد پوست های تیره و روشن مبدل مي گردد. 

ترتيب/ مراحل لایه برداری با تری کلرواستیک اسید، نمايش مراحل پي در پي در 5 تا ١٠  دقیقه.

 A.  نیمی از تیوب کرم prilocaine (تقریباً 15 گرم) بر روی صورت و گردن پخش می شود. پس از مالیدن این کرم، ماده saran به مدت 20 دقیقه استفاده می گردد. سپس کرم بی حس كننده با ملایمت از روی سطح پوست و گردن برداشته می شود. .B غلظت تری کلرواستیک اسید برای لایه برداری سبک در حدود 35-30%، برای لایه برداری متوسط در حدود 40-35%، برای لایه برداری متوسط تا عمیق و نیز لایه برداری عمیق در حدود 45-40% می باشد. با محكم نگه داشتن يك گاز پنبه اي/ نخي (يك گاز چهار لا يا چهار گاز دو لا) در دهانه بطري، سپس كج كردن گوشه بطري به مدت يك ثانيه، هر بار گاز با مقدار استانداردي از اسيد مرطوب مي شود (اين كار در هر چهارگوشه بطري تكرار مي شود).  سپس گاز چند لايه چلانده شده تا اسيد بطور يكنواخت در آن پخش گردد. اما باید مواظب بود که گاز پنبه ای بیش از حد نمدار نشود. .C-G استفاده از اسید (شکل 3 را نيز ملاحظه نماييد). H  . به منظور كاهش احساس سوزش، در حین کار برای روی نواحی آغشته  شده یک حوله پنبه ای/ نخي خنك قرار داده مي شود. با استاندارد کردن تمامی متغير هاي ديگر، اپراتور می تواند تنها  بر متغيري که عمق لایه برداری را کنترل مي کند تمرکز نماید. این متغير، frost sign  (علامت برفك زدن) (سفیدرنگ شدن پوست لایه برداری شده) ناميده مي شود.

 

تقسیم صورت به چند بخش به منظور ساده سازی و کنترل متغیرهای لایه برداری

صورت به چندین ناحيه كه نوار (strips) ناميده مي شود، تقسیم می گردد. هدف آن است که اسید به صورت تنظیم شده ای بر روی همه نواحی تعیین شده پخش گردد. تعداد استعمال لایه های تری کلرواستیک اسید در هر نوار مساوی مي باشد. بعلاوه، جهت مالش اسيد (ضربه با گاز پنبه اي آغشته به اسيد، در جهات افقي و عمودي) در هر نوار نيز يكسان است. بعنوان مثال، توالي كار در شكل نشان داده شده است. در هنگام لایه برداری، پزشک پشت سر بیمار می ایستد. از اين رو بهتر است خواننده (اين مقاله) براي درك بهتر روش عمل، عدد را برعكس نگه دارد. جراح با دست چپ خود لایه برداریِ سمت چپ صورت  و گردن و با دست راست خود لایه برداری سمت راست  را انجام می دهد. 

  

بیماری که لایه برداری تری کلرواستیک اسید را در سطح متوسط انجام داده است. 

تصاویر قبل از لايه برداري (prepeel) و بعد از لايه برداري(postpeel)  مربوط به یک بیمار 19 ساله اهل جنوب اروپا، مبتلا به  ضایعات آکنه، لکه های ژنراليزه  هایپرپیگمانته پس از التهاب  و خشن شدن سطح پوست.  

 

بیمار 33 ساله اهل آفریقای جنوبی که لایه برداری با  تری کلرواستیک اسید را در سطح متوسط انجام داده است.

.A-F اثر جوان شدن مجدد کاملاً مشهود است. در تصویر F، بيمار حدوداً  یازده سال و نیم مسن تر از تصویر A است ولی تقریباً در هر دو تصویر همسن و سال به نظر می رسد.  .C ناحیه ای از لکه های هایپوپیگمانته در فک پایین سمت راست نشان داده شده است. .D  برطرف شدن نواحی هایپوپیگمانته. .E  بهبود رنگ پوست. F. نزدیک شدن پوست به حالت طبیعی. با توجه به هایپوپیگمانته شدن پس از عمل، اغلب ضایعات هایپوپیگمانته ماندگار شدند/ مي شوند. با این وجود چنانچه از لایه برداری عمیق استفاده نمي شد،  این ضایعات با گذشت زمان ترمیم می شوند. در این مورد اگر  به جای لایه برداری متوسط، از لايه برداري سطحي استفاده مي شد، مي توانست از بروز عوارض جلوگيري نمايد. 

JAMA Facial Plast Surg. January 12, 2017

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03533309
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1502
5106
28834
3479947
15442
120232
3533309

آی‌پی شما: 3.236.126.69
امروز: شنبه، 14 تیر 1399 - ساعت: 07:04:33

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید