طراحی سایت
شنبه 14 تير 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

سوال مطالعه

آیا ICSI می تواند نتایج باروری در زنان نابارور با علل غیر مردانه 40 سال به بالا را در مقایسه با روش مرسوم IVF بهبود دهد؟

 خلاصه جوابها

در زنان 40 ساله (با ناباروری با علل مردانه) و بیشتر روش ICSI هیچ مزیتی نسبت به روش مرسوم IVF ندارد.

تابحال چه اطلاعاتی کشف شده: استفاده از ICSI بطور چشمگیری در سال های اخیر افزایش یافته و در حال حاضر برای موارد دیگری از ناباروری با علل مردانه استفاده می شود. در حال حاضر، ICSI در 65٪ از چرخه IVF در اروپا و در 76٪ از چرخه در ایالات متحده آمریکا استفاده می شود. علی رغم افزایش استفاده از این روش، هیچ شواهد روشنی از منفعت روش ICSI نسبت به IVF معمولی وجود ندارد. زنان مسن تر تحت درمان ناباروری که در معرض افزایش خطر ابتلا به کاهش ذخیره تخمدان و کیفیت پایین تر اووسیت هستند استفاده از روش تلقیحی ICSI را در این گروه ترجیح می دهند. با این حال مطالعات نشان داده اند که استفاده از ICSI در این گروه سنی منفعتی ندارد.

این مطالعه گذشته نگر در زنان  43-40 سال، که بدلیل ناباروری با علل غیر مردانه، از ژانویه 2012 تا سال 2015. تحت درمان IVF  بودند را شامل میشود. در مجموع 745 زن در مطالعه وارد شدند. از این تعداد، 490 زن تحت ICSI و 255 زن تحت درمان مرسوم با IVF بودند. در این مطالعه زنان باید در آغاز مطالعه حداقل 40 سال سن داشته و در ابتدای تحریک تخمدان باشند و مطابق با چاپ پنجم سازمان WHO، شریک زندگی شان ویژگی های اسپرمی نرمالی داشته باشد. معیارهای خروج از مطالعه شامل سه دوره IVF قبلی، تاریخچه شکست باروری یا باروری پایین (<50%)، استفاده از ائوسیت های اهدائی یا فریز شده و یا نمونه اسپرمهای اهدائی و یا فریز شده بود. نتیجه اولیه نرخ تولد زنده بود. نتایج ثانویه شامل نرخ باروری، شکست باروری و کیفیت جنین بود.

نتایج اولیه و نقش شانس: ویژگی های پایه بین دو گروه مشابه بود، به جز تعداد چرخه IVF قبلی، که در گروه ICSI بالاتر بود. با وجود تعداد مشابهی از ائوسیت های بازیابی شده، هنگام بررسی بلوغ ائوسیت ها (انجام 2 ساعت بعد از بازیابی اووسیت در گروه ICSI و پس از 18 ساعت در گروه با روش مرسوم IVF)، تعداد بیشتری از ائوسیت های گروه با روش مرسوم IVF در مرحله متافاز دو بود. همچنین در مقایسه با گروه ICSI، تعداد تخم لقاح یافته بیشتری در گروه با روش مرسومIVF تشکیل شد و چرخه های بیشتر با جنین های انتقال یافته در مرحله بلاستوسیست و چرخه بیشتر که در آن جنین ها آماده انجماد بودند.  نرخ شکست ناباروری و باروری مشابه بود.

گروه با روش مرسوم IVF: پس از تجزیه و تحلیل رگرسیون لجستیک برای کنترل عوامل مخدوش کننده، نرخ تولد زنده در دو گروه مشابه بود. تجزیه و تحلیل زیر گروه زنان تحت اولین سیکل های IVF و زنان دارای سه یا تعداد کمتری  ائوسیت های بازیابی شده  هم مزیت ICSI نسبت به روش IVF را نشان ندادند.

محدودیت ها، دلیلی برای احتیاط: طبیعت گذشته نگر این مطالعه یک محدودیت بزرگ بود. گروه ICSI تعداد بیشتری چرخه نسبت به چرخه IVF، های قبلی داشت که می تواند این معنی را داشته باشد که ICSI در بیماران با پیش آگهی ضعیف تر عملکرد دارد.

علاوه بر این، اگر چه این مطالعه یکی از بزرگترین مطالعاتی است که به بررسی این سوال پرداخته: که آیا روش ICSI برای زنان مسن تر نابارور با علت غیر مردانه، بر اساس تجزیه و تحلیل قدرت تعقیبی ارزش دارد، اما باز هم در نرخ تولد زنده تفاوت هایی وجود دارد که، می تواند نتیجه گیری مطالعه را محدود کند. برای تایید یافته های ما مطالعات آینده نگر مورد نیاز است.

نتایج وسیع تر یافته ها: تصمیم در مورد انجام ICSI باید بر اساس پارامترهای اسپرم و تاریخچه  قبلی باشد. استفاده از ICSI برای موارد وابسته به سن نسبت به روش IVF  منفعتی نشان نمی دهد.

Samer Tannus, Weon-Young Son, Ashley Gilman, Grace Younes

Oxford University; Hum Reprod (2017) 32 (1): 119-124.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 42 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03533310
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1503
5106
28835
3479947
15443
120232
3533310

آی‌پی شما: 3.236.126.69
امروز: شنبه، 14 تیر 1399 - ساعت: 07:04:20

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید