طراحی سایت
شنبه 14 تير 1399.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Eric F. Bernstein, MD, MSE; Jason D. Bloom, MD

پرسش: آیا درمان کرایولیپولیز بخش مرکزی و جانبی ناحیه ی چانه با استفاده از چرخه ی درمانی همپوشانی ایمن، موثر، و بخوبی قابل تحمل است؟

 یافته ها: این مطالعه ی گروهی غیر تصادفی مداخله گر نشان داد که درمان دوجانبه ی کرایولیپولیز چانه در 14 بیمار بطور آماری کاهش چشمگیری در قطر چربی (3.77 میلیمتر) و ناحیه ی سطح پوست (1.29 سانتی متر مربع) داشت و به رضایت بالای شرکت کنندگان منجر شد (93%). عوارض جانبی این پروسه معمولاً خفیف بود و شامل بی حسی و سوزن سوزن شدن می شد که بدون مداخله حل شدند.

منظور: کرایولیپولیز دوجانبه ی چانه ایمن است و بخوبی قابل تحمل می باشد و باعث کاهش لایه ی چربی کاملا مشهود می گردد.

کرایولیپولیز به منظور آسیب غیر تهاجمی به سلولهای چربی از سرد کردن کنترل شده استفاده می نماید. نتایج آسیب چربی انتخابی نشان از حساسیت بیشتر سلولهای غنی از چربی به آسیب سرما در مقایسه با سلولهای غنی از آب محیطی داشت. نشان داده شده است که کرایولیپولیز بطور ایمن و موثر باعث کاهش چربی زیرپوستی می گردد و درحال حاضر اجازه ی ترخیص کالا از گمرک سازمان غذا و داروی امریکا را برای درمان چربی های پهلوها، شکم، ران، نواحی زیر چانه، پشت کمر، نواحی سینه، زیر باسن، و بازوها را دارد.

مطالعات بالینی ایمنی و اثربخشی درمانهای کرایولیپولیز را برای چربی زیرپوستی در نواحی متعددی از بدن شامل شکم، پهلوها، نواحی داخلی و بیرونی رانها، بازوها و سینه مورد بررسی قرار داده اند. با توجه به پیشرفتهای اخیر در فناوری، افزایش آگاهی عمومی، و رکورد قوی ایمنی و اثربخشی، کاهش غیر تهاجمی چربی زیر چانه اکنون یک زمینه ی مورد علاقه در پزشکی زیبایی بوده است. یک مطالعه ی قبلی روی کرایولیپولیز ناحیه ی زیر چانه نشان داد که این روش بی خطر و بخوبی قابل تحمل است و بهبود مشهودی در کانتور گردن نشان می دهد و با میزان بالای رضایت بیمار همراه بوده است.

مطالعه ی ما با انجام کرایولیپولیز فراتر از نواحی درمان شده در مطالعه ی قبلی در پی موفقیت بیشتر می باشد؛ مطالعه ی قبلی از یک چرخه ی 60 دقیقه ای منفی ده درجه سانتیگراد کرایولیپولیز در مرکز ناحیه ی زیر چانه در دو ویزیت درمان جداگانه استفاده نمود. مطالعات نشان داده اند که قرار دادن چند اپلیکاتور کرایولیپولیز و جلسات درمانی مکرر باعث کاهش بیشتر چربی و نتایج زیبایی شناختی بیشتری در مقایسه با استفاده از یک اپلیکاتور در درمان انفرادی یک روزه می گردد. بنابراین، پروتکل درمانی ما از کاربردهای همپوشانی استفاده نمود که دو ویزیت درمانی را باهم ترکیب می نمودند تا اثربخشی چنین رویکردی را در کاهش چربی زیر چانه مورد بررسی قرار دهند. بسیاری از بیماران با چربی ناخواسته زیر چانه می توانند از کاهش بیشتر چربی که با اپلیکاتور دوجانبه ی کرایولیپولیز با همپوشانی ناحیه ی مرکزی (که برخلاف چرخه ی اپلیکاتور تکی فراهم شده) بهره مند گردند.

ما یک اپلیکاتور کرایولیپولیز در دسترس (از لحاظ تجاری) با حجم کوچک فنجان خلاء و با سیستم کنترل خودکار درمان را بررسی نمودیم تا ایمنی و اثربخشی آن را در کاهش چربی نواحی جانبی و مرکزی زیر چانه ارزیابی نماییم. به منظور تعیین کمیت میزان کاهش قطر چربی، حجم چربی، و مساحت سطح پوست، ما نتایج این مطالعه را گزارش می نماییم، این مطالعه با استفاده از تصویر برداری دو بعدی و سه بعدی به بررسی چرخه ی درمان کرایولیپولیز همپوشانی برای کاهش چربی زیر چانه می پردازد.

اهمیت: کرایولیپولیز یک روش غیر جراحی بخوبی قابل تحمل و محبوب است که از خنک کردن کنترل شده برای تخریب انتخابی سلولهای چربی استفاده می کند. گزارش شده است که کرایولیپولیز ناحیه ی مرکزی زیر چانه ایمن و موثر است اما بسیاری از بیماران از گسترش این درمان برای کل منطقه ی زیر چانه بهره می برند.

هدف: بررسی ایمنی و اثربخشی کرایولیپولیز برای کاهش چربی نواحی جانبی و مرکزی زیر چانه.

طراحی، تنظیم، و شرکت کنندگان: جمعیت مطالعه شامل 14 شرکت کننده بود که از 22 ژانویه تا 30 ژوئن 2016 به منظور کاهش چربی ناخواسته در نواحی جانبی و مرکزی زیر چانه تحت درمان قرار گرفتند. یک اپلیکاتور کم حجم فنجانی برای انجام دو درمان کرایولیپولیز مورد استفاده قرار گرفت و این عمل در دو جلسه با چرخه ی درمانی 45 دقیقه انجام پذیرفت. برای جلسه درمانی اول، همه ی شرکت کنندگان تحت درمان دو طرفه با حدود 20 درصد همپوشانی در ناحیه ی زیر چانه قرار گرفتند. در ویزیت پیگیری 6 هفته ای، شرکت کنندگان برای تعیین اینکه آیا از درمان دومی نیز بهره ببرند یا خیر و برای تعیین تعداد چرخه های مورد نیاز برای دستیابی نتیجه ی زیباشناختی بهینه مجددا مورد ارزیابی قرار گرفتند و سپس برای بار دوم درمان شدند.

نتایج اصلی و اقدامات: نظرسنجی از شرکت کنندگان میزان تحمل و رضایت درمان را در پیگیری 12 هفته پس از درمان دوم ارزیابی نمود. پزشکان به منظور ارزیابی امنیت، عوارض جانبی را بررسی نمودند. اندازه گیری کولیس به منظور ارزیابی کاهش قطر چربی ثبت شد. اثربخشی درمان با استفاده از تصویربرداری دو بعدی و سه بعدی بطور عینی مورد ارزیابی قرار گرفت.

 نتایج: در میان 14 شرکت کننده (12 خانم و 2 آقا)، عوارض جانبی این روش بطور معمول خفیف بود و شامل بی حسی و سوزن سوزن شدن میشد که بدون مداخله و تا ویزیت نهایی پیگیری در 12 هفته پس از درمان حل شدند. یک بررسی مستقل تصاویر دیجیتال نشان دهنده ی نرخ تشخیص صحیح 81.0 درصدی تصاویر پیش از درمان و پس از درمان بود. اندازه گیری کولیس یک میانگین (انحراف معیار) 2.3 میلی متری (0.8) (محدوده، 0.7 – 3.5 میلیمتر) در کاهش لایه ی چربی نشان می داد. تصویربرداری سه بعدی نشان از میانگین (انحراف معیار) 8.82 سانتی متر مکعب (11.42) کاهش در حجم چربی (از کاهش 32.69 سانتی متر مکعب تا افزایش 13.85 سانتی متر مکعب)، کاهش 1.29 سانتی متر مربع در مساحت سطح پوست (1.42)، و 3.77 میلیمتر (3.59) کاهش در قطر چربی داشت. نتایج نظرسنجی از شرکت کنندگان نشان داد که 13 شرکت کننده (93%) از درمان کرایولیپولیز رضایت داشته اند.

نتیجه گیری و ارتباط: هرچند گزارش شده است که کرایولیپولیز بخش مرکزی زیر چانه ایمن و موثر است، اما این اولین مطالعه ی بالینی روی کرایولیپولیز برای درمان کل ناحیه ی زیر چانه با استفاده از درمانهای همپوشانی دوطرفه و مدت درمان کوتاهتر است. این مطالعه نشان می دهد که کرایولیپولیز بخوبی قابل تحمل است و موجب کاهش مشهود و قابل توجه در لایه ی چربی می گردد.

JAMA Facial Plast Surg.  April 20, 2017. 

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 39 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.com

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

03533132
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1325
5106
28657
3479947
15265
120232
3533132

آی‌پی شما: 3.236.126.69
امروز: شنبه، 14 تیر 1399 - ساعت: 06:04:51

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید