طراحی سایت
پنجشنبه 1 فروردين 1398.
امروز
  •   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 88250661 - 86015849

Chatarina A. Löfqvist, PhDSvetlana Najm, MDGunnel Hellgren, PhD

سوال: چگونه سطوح در گردش ω-3 و اسیدهای چرب اشباع نشده با زنجیر طویل ω-6 با رتینوپاتی پیش از تولد مرتبط است؟

یافته ها: در این تجزیه و تحلیل ثانویه داده های حاصل از یک کارآزمایی بالینی تصادفی میان 78 نوزاد، ارتباط سطوح سرمی بالاتر ω-6 اسید وراشیدونیک اسید چرب اشباع نشده ω-6 با ریسک کمتر در زمینه پیشرفت هرگونه رتینوپاتی پیش از تولد به همراه رتینوپاتی تهدید کننده بینایی مشاهده گردید.

معنا: اسید چرب ω-6 اشباع نشده آراشیدونیک، با کاهش خطر ابتلا به رتینوپاتی نوزادان پیش از تولد مرتبط است. در حالی که این یافته ها ارتباط علت و اثر را نشان نمی دهند، آنان از فرضیه مصرف مکمل اسید آراشیدونیک در نوزادان بسیار نارس برای کاهش خطر پیشرفت رتینوپاتی پیش از تولد حمایت می کنند.

رتینوپاتی پیش از تولد (ROP) یک بیماری عصبی عروقی بالقوه تهدید کننده بینایی است که در مراقبت های موثر اولیه با کیفیت بالا در مورد نوزادان بسیار نارس لحاظ  میشود. این در شرایطی است که عوامل گوناگونی، فاز اول کاهش رشد عروق شبکیه و از بین رفتن عروق کوچک را القا، و متعاقب آن فاز ثانویه و زایش عروقی پاتولوژیک است که ممکن است منجر به جدا شدن شبکیه شود. مکمل اکسیژن یک ریسک فاکتور بزرگ برای ROP است و اشباع با اکسیژن بالاتر با افزایش ROP همراه است. در جوندگان، هایپراوکسیا و نوسان اکسیژن منجر به واسکولاریزاسیون فیزیولوژیک تاخیری شبکیه و متعاقب آن زایش عروقی می شود. کنترل توزیع اکسیژن برای پیشگیری از ROP حیاتی است. با این حال، درجه مطلوب اکسیژنه شدن یک فرد بسیار نابالغ هنوز نا شناخته است.

چالش مراقبتهای ویژه نوزادان، برقراری تعادل بین نیازهای یک جنین در مرحله تکاملی مطمئن و شرایطی مورد نیاز برای پایداری رشد و ارتقا در طول زندگی خارج رحمی است. هنگامی که رشد سریع مغز و شبکیه در طول سه ماهه سوم انجام می شود، اسیدهای چرب اشباع نشده بلند زنجیره (LC-PUFA)، که اجزای  ساختاری و عملکردی بسیاری از غشاهای سلولی هستند، از مادر به جنین منتقل می شوند. از این تعداد، اسید داکوزهگزنوئیک (DHA) (22: 6 ω-3) و اسید آراشیدونیک (AA) (20: 4 ω-6) بیشترین فراوانی LC-PUFA در سیستم عصبی مرکزی را دارا میباشند. با توجه به مراقبت های استاندارد حال حاضر، نوزادان بسیار زودرس مقادیر ناکافی از هر دو DHA و AA را در تغذیه والدی دریافت می کنند، همانطور که در سطوح سرمی پایین این اسید های چرب مشاهده می شود. نتایج مطالعات حیوانی in vivo مقایسه رژیم های غذایی با ω-3 در قیاس با ω-6 LC-PUFA پیشنهاد میکند که این لیپیدهای غذایی ضروری بر سلامت و بیماری های شبکیه تاثیر می گذارد. تحقیقات در مورد LC-PUFA ها در نوزادان نارس به طور عمده بر نقش ω-3 LC-PUFA ها و به ویژه در DHA متمرکز شده است، که برای توسعه مغز و چشم بسیار حیاتی و ضروری اند. در شبکیه، DHA در بخش های بیرونی میله گیرنده های نوری متمرکز شده و برای تمایز و بقای آنها ضروری و برای انتقال سیگنال لازم است. یک کارآزمایی بالینی اخیراً منتشر شده (مطالعه Donna Mega) در مقایسه اثرات امولسیون والدی SMOFlipid با %15 روغن ماهی (fresenius kabi) تقابل باClinoleic (Baxter)  در ROP و دیگر بیماریها و رشد، شکست خورد. در مطالعات دیگری که در اروپا، ترکیه و استرالیا انجام شده است، استفاده از مکمل های غذایی با LC-PUFA ω-3 در جلوگیری از ROP با یک حالت پیشگیرانه ناپایدار و غیر همیشگی درکاهش بروز هر گونه ROP، و نه الزاماً ROP شدید در نوزادان بسیار زودرس در یک مطالعه و در مطالعه دوم، بدون کاهش ROP به واسطه مکمل DHA ورودی، یا با تغذیه والدی همراه بود.

نشان داده شده است که مکمل روغن ماهی بر سطوح سرمی و پلاسما تاثیر می گذارد. با توجه به اطلاعات ما، تأثیر در بازه زمانی تولد تا 40 هفته پس از قاعدگی(PMA) در نوزادان بسیار زودرس که بیشترین خطر ابتلاء به ROP شدید را دارند، مورد بررسی قرار نگرفته است. هدف از این مطالعه بررسی ارتباط طولی سطوح سرمی LC-PUFA و ROP در نوزادان بسیار زودرس است.

اهمیت: تغذیه موشهای دارای رتینوپاتی القایی توسط اکسیژن با رژیم های هماهنگ شده به جز اسیدهای چرب اشباع نشده بلند زنجیره امگا ω-3 LC-PUFA در تقابل با ω-6 LC-PUFA ها نشان می دهد که ترکیبات آنتی آنژیوژنیک و  محافظ اعصاب ، با ω-3 LC-PUFAs تناسب دارند. با این حال، تاثیر تغذیه نوزادان نارس با مکملهای LC-PUFA ها در کاهش بیماری های بزرگ در نوزادان زودرس متناقض است با این حال در تعداد اندکی از مطالعات سطوح لیپید سرم بعد ازمصرف مکمل را اندازه گیری کردند.

هدف: بررسی ارتباط ریسک رتینوپاتی در نوزادان زودرس (ROP) با سطوح ω-3 و ω-6 LC-PUFA در گردش.

طراحی، تنظیم و مشارکت کنندگان: در این مطالعه بالینی طولی، تجزیه و تحلیل بیشتر سطوح چربی سرمی از یک گروه کنترل تصادفی شامل 90 نوزاد که در سن بارداری (GA) کمتر از 28 هفته متولد شده بودند، به شیوه کارآزمایی گروهی انجام شد. از 4 آوریل 2013 تا 22 سپتامبر 2015، نمونه های خون بند ناف و سپس نمونه های خون وریدی در هنگام تولد و در روزهای 1، 7، 14 و 28 روز پس از تولد و پس از آن در ایام 32,36 و 40 هفته پس از قاعدگی PMA در واحد مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان دانشگاه Sahlgrenska در Göteborg، سوئد انجام گردید.

نتایج و برآیند اصلی: اسیدهای چرب فسفولیپید سرم، ترانس متیله شده و با روش گاز کروماتوگرافی اسپکترومتری جرمی اندازه گیری شد. آزمون Mann-Whitney، رگرسيون لجستيک جهت دار همبستگي رتبه و تجزيه و تحليل منحني مشخصه عملكرد گيرنده به منظور مقايسه تفاوت بين نوزادان بدون ROP و كودكان مبتلا به ROP مورد استفاده قرار گرفت.

نتایج: سطوح سرمی 78 نوزاد مبتلا به ROP مورد ارزیابی قرار گرفت. سطح زیر نمودارکمتر آراشیدونیک اسید، در نوزادان با تشخیص دیرهنگام ROP در مقایسه با نوزادان بدون ROP در ماه اول زندگی، مشاهده گردید. علاوه بر این، سطوح پایینتر AA در هفته PMA 32 در نوزادان با ROP شدید پس از تولد، درمقایسه با نوزادان بدون ROP مشاهده و در مدل سازی لجستیک، سطوح پایین AA و GA سرم، پس از تولد، با وضوخ بیشتری در بیش از 90٪ نوزادان مبتلا به ROP پیشرفته تشخیص داده شد.

نتیجه گیری و ارتباط: سطوح پایین ω-6 LC-PUFAs (AA)  پس از تولد قویاً با توسعه ROP مرتبط است. ارزیابی جزء AA پس از زایمان علاوه بر GA ممکن است برای پیش بینی ROP نیز مفید باشد.

JAMA Ophthalmol.  February 8, 2018.

ورود اعضا

خبرنامه

نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :

کاربران فعال

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تقدیم به

این نشریه برای پاسداشت زنده یاد منوچهر صیادی که دارای سابقه ای بیش از پنجاه سال در عرصه مطبوعات٬ بخصوص نشریات پزشکی بودند تهیه و تقدیم علاقمندان میگردد.

هدف عرصه پزشکی

این نشریه‌ (ماهنامه) به منظور ارتقاء اطلاعات روز پزشکی و با هدف اطلاع رسانی برای آموزشی به روزتر بمنظور استفاده بهتر از تجارب پزشکان ایرانی پا به عرصه وجود نهاده است.

عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                   «زیر نظر شورای نویسندگان»

 

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرآرا، خیابان 19، پلاک 86، طبقه 1

تلفن:           88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:         86015847

ایمیل: Info@arseyepezeshky.ir

تلگرام: https://telegram.me/arseyepezeshki

آمار بازدیدکنندگان

02322356
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
299
1081
5357
2305445
39414
39883
2322356

آی‌پی شما: 52.201.27.211
امروز: پنج شنبه، 01 فروردين 1398 - ساعت: 10:01:35

درباره عرصه پزشکی

با سلام

 نشريه عرصه پزشكى مطالب روز علوم پزشكى جهان را به زبان فارسى و به صورت رايگان منتشر، و براى پزشكان، داروسازان، دندان پزشكان، مراکز درمانی و مشاغل وابسته ی پزشكى ارسال مى دارد.

 اين نشريه به پاس زحمات زنده یاد مرحوم منوچهر صيادى كه بيش از ٥٠ سال سابقه حضور در عرصه نشريات؛ بخصوص نشريات پزشكى را داشتند، تهیه و تقدیم علافمندان مى گردد.

 از آنجا كه هزينه جارى اين نشريه از طريق تبليغات ميسر مى باشد، امیدواریم با کمک شما همراهان كه براستى مكمل ما در این راه مى باشيد، بتوانیم به صورت مطلوب تر ادامه طریق دهیم.

 لذا خواستاريم که با ارائه تبلیغات یا معرفی ما به شرکتها در این زمینه کوشا و همراه باشیم.

راه های تماس با عرصه پزشکی

صاحب امتیاز: موسسه پزشکی آدوراسلامت

مدیرمسوول: دکتر شیوا متقی

                «زیر نظر شورای نویسندگان»

آدرس:       تهران – شهرآرا – خیابان نوزدهم – پلاک 86 – طبقه همکف

تلفن:        88250661 - 86015849 - 09122407039

فاکس:      86015847

ایمیل:        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید