سال 16, شماره 115, ماهنامه عرصه پزشکی

ظاهر شدن پنومونیت با حساسیت مزمن تابستانی به صورت بی اشتهایی و کاهش وزن

مترجم: دکتر الهام خاقانی پزشک عمومی

یک بیمار، خانم ۷۹ ساله با سابقه ۲ ساله بی اشتهایی و کاهش وزن به کلینیک سرپایی ما ارجاع شد. چهار سال پیش، او فقط در تابستان شروع به تجربه کسالت کرد، که او آن را به اثرات گرمای تابستان نسبت داد.

دو سال پیش، او شروع به تجربه علائم اساسی، از جمله خستگی، ضعف، و بی اشتهایی در طول سال کرد که منجر به کاهش وزن ۱۴ کیلوگرمی تا زمان مراجعه فعلی شد. او تب و تعریق شبانه را انکار می کرد، سابقه قبلی سیگار کشیدن یا سایر بیماری ها از جمله آلرژی یا دارو نداشت. او در یک خانه چوبی قدیمی زندگی می کرد که ۵۰ سال پیش ساخته شده بود. در معاینه، علائم حیاتی او، از جمله اشباع اکسیژن، طبیعی بود. شاخص توده بدنی او ۱۳ کیلوگرم بر متر مربع بود. در معاینه فیزیکی فقط کراکل های دمی جزئی و دو جزئی مشاهده شد. تست‌های آزمایشگاهی، نشانگرهای التهابی خفیف را نشان دادند، از جمله لکوسیت‌های ۹.۲ (طبیعی ۳.۳-۸.۶) ×۱۰۹L/، سطح پروتئین واکنش‌گرC ، ۱.۶۷ (<0.15) میلی‌گرم در دسی‌لیتر، و سرعت رسوب گلبول قرمز ۴۹ (۳-۱۵) میلی‌متر در ساعت. عکس قفسه سینه با اشعه ایکس بیمار در محدوده طبیعی تفسیر شد. در ابتدا به یک بدخیمی مشکوک شد و یک کار تشخیصی سیستمیک برنامه ریزی شد. با این حال، بین اولین و دومین ویزیت، او به دلیل نگرانی از تنها ماندن به خانه پسرش نقل مکان کرد، در نتیجه تمام علائم طولانی مدت او به سرعت برطرف شد. سی تی قفسه سینه، کدورت‌های ground-glass پراکنده را نشان داد (شکل A). در پرسش های بیشتر، او اظهار داشت که از یک ماه پیش در هنگام فعالیت، تنگی نفس خفیف داشته است، اما هرگونه علائم تنفسی دیگری را انکار می کند. آزمایشات اضافی برای آنتی بادی ضد Trichosporon asahii  و افزایش کربس فون دن لونگن-۶ در ۲۳۷۸ U/mL مثبت شد. بر اساس این یافته ها و سیر بالینی، پنومونیت مزمن ازدیاد حساسیت تابستانی (SHP) تشخیص داده شد. بیمار تصمیم گرفت به زندگی با پسرش ادامه دهد. دو ماه بعد، تمام علائم او برطرف شد و وزن بدنش ۷ کیلوگرم افزایش یافت.

یافته های سی تی اسکن قفسه سینه و Krebs von den Lungen-6 نیز بهبود یافتند (شکل B).

شکل: (A) سی تی اسکن قفسه سینه در مراجعه اولیه، کدورت‌های ground-glass پراکنده با غلظت تا حدودی مرکز لوبولار را در تمام زمینه‌های ریه نشان داد. (B) یافته‌های سی تی ۲ ماه پس از تغییر محل اقامت بیمار برطرف شد.

Yasuhiro Kano, MD. Yu Sato, MD

The American Journal of Medicine. VOLUME 135, ISSUE 5, E104-E105, MAY 01, 2022

نوشته های مشابه