سال 16, شماره 114, ماهنامه عرصه پزشکی

کارایی و ایمنی طولانی مدت داروی ایکسکیزوماب در اطفال مبتلا به پلاک پسوریازیس

مترجم: پروین امامی پرستار

آیا داروی ایکسکیزوماب برای اطفال مبتلا به پسوریازیس متوسط و تا شدید کارایی و ایمنی طولانی مدت (تا ۱۰۸ هفته) دارد؟

یافته ها: ۱۳۹ بیمار طفل مبتلا به پلاک پسوریازیس در این کارآزمایی بالینی تصادفی شده شرکت کردند. افرادی که درمان با داروی ایکسکیزوماب را طی ۱۰۸ هفته کامل کردند.

در امتیازات ناحیه پسوریازیس و شاخص شدت بیماری و همچنین امتیاز ارزیابی کلی و استاتیک توسط پزشک بهبود داشتند و این نتایج تا هفته ۱۰۸ ادامه یافتند. هیچ یافته ایمن جدیدی شامل موارد جدید بیماری التهابی روده یا عفونت کاندیدا مشاهده نشد.

موضوع: یافته های این کارآزمایی نشان داد که ایمنی ایکسکیزوماب در این جمعیت اطفال با داده های گزارش شده قبلی همخوان بود و نمای ایمن مشخصی را در این درمان نشان داد. پلاک پسوریازیس اطفال تقریباً ۱٪ از کودکان و نوجوانان با میانگین سنی شروع ۷ تا ۱۰ سال را مبتلا می سازد. این بیماری کیفیت زندگی بیماران و والدین آنها را مختل می سازد، بر روی عزت نفس، خانواده، روابط اجتماعی، مدرسه و تحصیل، و تعادل کار-زندگی اثر می گذارد. پسوریازیس در محل های خاص مانند صورت، پوست سر، کف دست ها و کف پاها، ناخن ها، و ناحیه تناسلی اثر نامتناسب بیشتری بر روی کیفیت زندگی بیمار دارد، زیرا بیشتر قابل مشاهده است یا درمان مناطق حساس تر که ممکن است نسبت به داروهای موضعی صعب العلاج باشند، چالش برانگیز است. بیماران خردسال مبتلا به پسوریازیس مشابه با بزرگسالان می توانند بیماری های توام شامل ارتریت، چاقی، بیماری کرون، فشار خون بالا، دیابت، و اختلالات روانی داشته باشند.

نوردرمانی یا فتوتراپی، داروی متوتروکسات، و درمان های موضعی قوی مدتهای طولانی روند اصلی درمانِ پسوریازیس متوسط تا شدید بوده اند و برای پلاک پسوریازیس اطفال تجویز می شده اند. البته ۵ داروی بیولوژیک (اتانرسپت، ادالیموماب، اوستکینوماب، سکوکینوماب، و ایکسکیزوماب) اخیراً توسط سازمان دارویی اروپا برای درمان پسوریازیس اطفال مورد تایید قرار گرفته که ۴ تای آنها شامل (اتانرسپت، اوستکینوماب، سکوکینوماب، ایکسکیزوماب) به وسیله سازمان غذا و داروی ایالات متحده مورد تایید قرار گرفته اند. این داروهای بیولوژیک با تحمل عالی و نمای ایمن بسیار موثر می باشند.

ایکسکیزوماب که به عنوان گزینش ردیف اول برای درمان پسوریازیس متوسط تا شدید در کودکان سنین ۶ سال تا جوانتر از ۱۸ سال تایید شده است، بعد از ۱۲ هفته درمان بهتر از پلاسبو یا دارونما بود و در کارآزمایی IXORA-PEDS (مطالعه چند مرکزی، دو سر کور، تصادفی شده، کنترل- دارونما برای ارزیابی ایمنی، تحمل پذیری، و کارایی ایکسکیزوماب در بیماران از ۶ تا کمتر از ۱۸ سال مبتلا به پلاک پسوریازیس متوسط تا شدید) که یک کارآزمایی بالینی تصادفی و سه مرحله ای است، این پاسخ ها تا هفته ۴۸ ادامه یافتند. ما در این کارآزمایی کارایی و ایمنی ایکسکیزوماب را برای بیماران طفل مبتلا به پسوریازیس متوسط تا شدید به مدت ۱۰۸ هفته ارزیابی کردیم.

اهمیت: حدود ۱٪ از کودکان و نوجوانان در سرتاسر جهان به پلاک پسوریازیس مبتلا می شوند.

طرح، شرایط و شرکت کنندگان: این کارآزمایی بالینی تصادفی شده و چند مرکزی (IXORA-PEDS)، بیماران طفل مبتلا به پلاک پسوریازیس  را ارزیابی کرد. شرکت کنندگان مشخصات زیر را داشتند: در گروه سنی ۶ تا جوان تر از ۱۸ سال بودند؛ پسوریازیس متوسط تا شدید داشتند که طبق امتیاز شاخص شدت و ناحیه پسوریازیس (PASI) معادل ۱۲ یا بالاتر، امتیاز ارزیابی کلی و استاتیک پزشک (sPGA)‌ معادل ۳ یا بالاتر بود و سطح بدن در غربالگری و خط مبنا به میزان ۱۰٪ یا بیشتر به بیماری پسوریازیس مبتلا بود؛ همچنین شرکت کنندگان برای فتوتراپی یا درمان سیستمیک کاندید شدند؛ یا پسوریازیسی داشتند که به وسیله درمان های موضعی به طور کامل کنترل نشده بود. آنالیز داده ها که اصولِ به قصد درمان(intention to treat)  را دنبال کرد، از می تا اکتبر ۲۰۲۱ انجام شد.

اقدامات درمانی: بیماران خردسال به طور تصادفی برای دریافت دُز مبتنی بر وزن داروی ایکسکیزوماب هر چهار هفته یکبار یا دارونما به صورت ۲:۱ تقسیم بندی شدند. بیماران بعد از یک دوره ۱۲ هفته ای گروه دارونما- کنترل شده به یک دوره نگهدارنده و بی نام داروی ایکسکیزوماب به مدت ۴۸ هفته (‍۱۲-۶۰ هفته) و به دنبال آن یک دوره گسترده که تا ۱۰۸ هفته طول کشید وارد شدند. یک زیر تحقیق نیز علائم محرومیت از ایکسکیزوماب بعد از ۶۰ هفته را به طور راندم مطالعه کرد.

پیامدها و معیارهای اصلی: پیامدهای کارایی دارو طی ۱۰۸ هفته شامل درصد بیمارانی که از خط مبتلا بهبود یافتند شامل ۷۵٪ (PASI 75)، ۹۰٪ (PASI 90)، یا ۱۰۰٪ (PASI 100)؛ یک امتیاز sPGA صفر یا یک یا امتیاز صفر؛ و بهبود ۴ نقطه یا بالاتر از خط مبنا در امتیاز رتبه بندی عددی خارش بودند. پیامدهای ایمنی شامل ارزیابی های وقایع مضر (AEs)، شامل AEs فوری  مربوط به درمان، AEs شدید، AEs با اهمیت خاص بودند.  پیامدهای ثانویه و از قبل مشخص شده دیگر شامل بهبود از خط مبنا در طیفی از مناطق چالش برانگیز بدن بودند. داده های از دست رفته برای پیامدهای طبقه بندی شده عبارت بودند از داده های ورودی با استفاده از ورودی تعدیل شده غیرپاسخ دهنده. ایمنی با استفاده از آمارهای توصیفی خلاصه شد.

نتایج: در کل ۱۷۱ بیمار (میانگین سنی، ۱۳.۵ سال؛ ۹۹ کودک مونث ۵۷.۹٪) به طور تصادفی به داروی ایکسکیزوماب (تعداد= ۱۱۵) یا دارونما (تعداد= ۵۶) اختصاص داده شدند. از بین ۱۶۶ بیماری که وارد دوره نگهدارنده شدند، ۱۳۹ (۸۳.۷٪) بیمار کارآزمایی ۱۰۸ هفته را کامل کردند. نقاط پایانی ثانویه اولیه و ورودی – خروجی (gated) تا ۱۰۸ هفته ادامه یافتند و بیماران به PASI 75 (91.7%)، PASI 90 (79.0%)، PASI 100 (55.1%)، sPGA 0 or 1 (78.3%)، sPGA 0 (52.4%) رسیدند. ۵۵ بیمار (۷۸.۵٪) بهبود ۴ نقطه ای یا بالاتر را در امتیاز رتبه بندی عددی خارش گزارش دادند. در بیمارانی که داروی ایکسکیزوماب در ۱۰۸ هفته دریافت کردند، کلیرانس پسوریازیس ناخن معادل ۶۸.۱٪ (تعداد= ۲۸)، کلیرانس پسوریازیس کف دستها (پالموپلانتار) در ۹۰٪ (تعداد=۱۰)، کلیرانس پسوریازیس پوست سر در ۷۶.۲٪ (تعداد=۸۳) و کلیرانس پسوریازیس ژنیتال در ۸۷.۵٪ (تعداد=۲۴) گزارش شد. هیچ یافته ایمنی از جمله موارد جدید بیماری التهابی روده یا عفونت کاندیدا طی ۴۸ تا ۱۰۸ هفته کارآزمایی وجود نداشت.

نتیجه گیری و ارتباط: نتایج این مطالعه بهبود در بین پیامدهای گزارش شده توسط بیمار و معیارهای عینی کلیرانس یا پاکسازی کامل پوست از پسوریازیس در بین بیماران خردسال که داروی ایکسکیزوماب دریافت می کردند را نشان داد. همچنین رتبه بندی این پاسخ ها در سرتاسر ۱۰۸ هفته کارآزمایی ادامه یافتند. ایمنی داروی ایکسکیزوماب با یافته های گزارش شده قبلی در این جمعیت و نمای ایمن و مشخص این درمان موافق بود.

Amy S. Paller, MD; Marieke M. B. Seyger, MD; Gabriel A. Magariños, MD

JAMA Dermatol. April 13, 2022

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه