سال 16, شماره 113, ماهنامه عرصه پزشکی

اریتمای آب ایگن (Erythema Ab Igne) در یک مراقب (پرستار)

مترجم: شیوا یاری

یک خانم ۳۶ ساله ی سالم با سابقه ۷ ماهه ی تغییرات پوستی (livedo-like) در قسمت تحتانی ساق پا به مرکز مراجعه نمود. معاینه ی فیزیکی حاکی از یک لکه ی قهوه ‌ای مایل به قرمز، مشبک، غیر حساس و رنگ پریده و عمدتاً در قسمت جانبی ساق پای چپ و لکه‌ ای مشابه و سبک‌ تر در قسمت داخلی سمت راست بود (شکل A). وی هیچگونه سابقه خانوادگی مشابهی نداشت. بثورات او ۲ ماه پس از شروع استفاده از یک بخاری برقی ظاهر شد که در یک دستشویی تنگ در محل کارش قرار داده شده بود و در نزدیکی پای چپش قرار داشت، و او به ساکنان برای حمام کردن کمک می کرد (شکل B). بر این اساس و طبق یافته های معاینه ی فیزیکی، اریتم اب ایگن بطور بالینی تشخیص داده شد و به او توصیه شد از قرار گرفتن مکرر در معرض گرما خودداری نماید.

شکل (A): تغییر رنگ ماکولای مشبک قهوه‌ای مایل به قرمز که عمدتاً در قسمت جانبی ساق پای چپ قرار دارد، و لکه‌ ای مشابه و سبک‌ تر در قسمت میانی سمت راست (B) همانطور که نشان داده شده است، بخاری برقی در نزدیکی پای چپ قرار داده شد در حالی که بیمار در حمام کردن به ساکنین کمک می کرد.

اریتمای آب ایگن، کلمه ای لاتین به معنای «قرمز (برگرفته) از آتش»، که به عنوان درماتیت بخاری یا سندرم پوست برشته نیز شناخته می ‌شود، یک واکنش پوستی ناشی از قرار گرفتن مکرر و طولانی‌ مدت در معرض گرمای متوسط ​​یا تشعشعات حرارتی است که برای ایجاد سوختگی کافی نیستند. این بثورات معمولاً بدون علامت و در ابتدا کمرنگ هستند، اما قرار گرفتن طولانی مدت در معرض حرارت می تواند منجر به هایپرپیگمنتاسیون دائمی شود. در قدیم این بثورات اغلب روی پاهای زنان مسن دیده می شد که به طور معمول روبروی آتش می نشستند. امروزه موارد اریتمای آب ایگن ناشی از استفاده از لپ تاپ یا پدهای گرمایشی برای دردهای مزمن بیشتر گزارش می شود. هرچند پاتوفیزیولوژی دقیق اریتمای آب ایگن ناشناخته است، اما ممکن است آسیب اپیدرمی در امتداد عروق خونی سطحی به دلیل یک منبع گرمای خارجی در ایجاد آن درگیر باشد. رسوب هموسیدرین حاصله، مشخصه ی الگوی مشبک را تشکیل می دهد. معمولاً تشخیص این مورد را می توان با اطمینان و بر اساس گرفتن شرح حال و معاینه ی فیزیکی انجام داد. اساس درمان، اطمینان دادن به بیمار و حذف/جلوگیری از قرار گرفتن وی در معرض منبع اشعه مادون قرمز است. تشخیص زودهنگام می تواند از آزمایشات غیر ضروری و ایجاد هایپرپیگمنتاسیون دائمی جلوگیری کند. پزشکان باید به درد مزمن، سبک زندگی و محیط کار به عنوان عوامل مرتبط در طول شرح حال گیری در بیماران مبتلا به اریتمای آب ایگن توجه زیادی داشته باشند.

Yasuhiro Kano, MD. Miyuki Kato, MD, PhD

The American Journal of Medicine. VOLUME 135, ISSUE 3, E75-E76, MARCH 01, 2022

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه