سال 16, شماره 113, ماهنامه عرصه پزشکی

پیشنهاداتی جهت حفظ آرامش و تعادل در مواقع استرس بالا

Joseph S. Alpert, MD

امروزه در عرصه امور پزشکی همه ما در یک محیط بسیار مطالبه گر و پر استرس از شرایط کاری و تحصیلی گرفتار شده ایم. خانواده ها و دوستان ما به ندرت درک می کنند که تصمیم گیری در مورد مرگ و زندگی یک نفر در ساعت ۳ صبح و پس از ۱۶ ساعت کار چگونه است.

ما چه دانشمند باشیم چه پزشک یا هر دو، تصمیم گیری دشوار است، و همانطور که بقراط گفته “خطرناک” است. علیرغم مواقع پر استرس، ما همه دوست داریم به عنوان انسان های نمونه ای دیده شویم که از خانواده، شغل و مسئولیت های مدنی خود مراقبت می کنیم. با این وجود، تنها ۲۴ ساعت در روز و ۷ روز در هر هفته زمان وجود دارد. پس چگونه می‌ توانیم بدون ایجاد اختلال استرس پس از سانحه، نیازهای روزانه، زمان، انرژی و توجه خود را متعادل نماییم؟

متاسفانه جوابی تمام و کمال برای این معما وجود ندارد. با این حال، در اینجا ۱۲ اقدام و فعالیت احتمالی که ما برای حفظ تعادل در مواقع بحران مفید دانسته‌ ایم، ارائه می شود. این پاسخ ها ممکن است برای همه مناسب نباشد، اما امید آن می رود که برخی از آنها مفید واقع شوند.

 1. تمام تلاش خود را برای داشتن یک سبک زندگی سالم و اجتناب از ابزارهای (عصاهایی همچون) تنباکو و الکل انجام دهید. پیروی از چنین رژیمی باعث افزایش احتمال عمر طولانی تر، انرژی بیشتر و توانایی انجام وظایف با استرس و تهییج کمتر می گردد.
 2. خواب خوب شبانه یکی از بهترین روش ها جهت کاهش تنش است. برخی افراد چرت های کوتاه با قدرت در طول روز را جوان کننده می دانند و عقیده دارند که به پراکندگی استرس و فشار کمک می کند.
 3. سبک زندگی سالم شامل ورزش و حرکات کششی منظم است. من خانواده و دوستانی دارم که به طور منظم حرکات کششی یوگا را انجام می دهند. آنها متقاعد شده اند که این به مقابله ی آنها با استرس کمک می کند. برنامه ای که من شخصا سعی می کنم دنبال کنم شامل ورزش فقط در روزهایی است که غذا می خورم! (یعنی زمانی بیشتر مواد غذایی مصرف می کنم)
 4. از یک رژیم غذایی سالم غنی از میوه ها و سبزیجات برای قلب استفاده کنید و از غذاهای ناسالم و بخصوص محصولات حاوی مقادیر بالای شکر اجتناب کنید. توصیه های داده شده را رعایت کنید و چاق نشوید.
 5. سعی کنید از چیزهای کوچک آزاردهنده و تشدید کننده دور شوید؛ دور زدن افراد تحریک کننده (رنجاننده).
 6. در هر روز برای خود علایق خارج از رشته پزشکی همچون نواختن یا گوش دادن به موسیقی، شرکت در رویدادهای ورزشی یا تماشای آنها، شرکت در کنسرت ها و نمایش ها، خواندن ادبیات آموزنده و سرگرم کننده ایجاد کنید و مقداری زمان حفظ کنید.
 7. در هنگام کار سعی کنید تا حد امکان کارآمد باشید. استفاده از استراتژی های مدیریت زمان را در نظر داشته باشید.
 8. برای حمایت و پرورش به خانواده و دوستان متکی باشید. من دریافته ام که بحث در مورد موقعیت های چالش برانگیز با خانواده یا دوستان نزدیک اغلب به رفع مشکل کمک می نماید. به خاطر داشته باشید که انسان ها همچون گرگ ها “حیوانات بارکش” هستند. من فکر می کنم به همین علت است که بسیاری از ما عاشق سگ ها، (یعنی) گرگ های کوچکمان هستیم!
 9. هنگامی که در محل کار یا خانه تعارضی ایجاد می شود، تمام تلاش خود را برای حل اختلافات به کار ببندید.
 10. حس شوخ طبعی را در خود بپرورانید. گاهی اوقات موقعیت های نگران کننده را می توان عجیب و غریب و حتی طنزآمیز دید.
 11. حد و مرزهای شخصی را تعیین نمایید. لازم نیست همیشه “بله” بگویید، علی الخصوص در مواقع پر استرس. برای تصمیم گیری صحیح به خود اعتماد کنید.
 12. اگر معنویت بخش مهمی از زندگی شماست، مزایای بالقوه ی فراوان آن را پرورش دهید.

در طول ماه‌ های پیاپی این همه‌ گیری، دریافتم که اغلب اظهارات وینستون چرچیل را که در هنگام بمباران شبانه انگلیس توسط نیروی هوایی آلمان (لوفت ‌وافه) در مطبوعات مطرح شده بود، تکرار می ‌کردم. “اگر از جهنم عبور می کنی، ادامه بده!” پس دوستان، همکاران و خوانندگان مجله پزشکی، لطفا ادامه دهید. در یک مقطعی، با اندکی شانس، وضعیت فعلی ما بهتر خواهد شد.

The American Journal of Medicine. VOLUME 135, ISSUE 3, P269-270, MARCH 01, 2022

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه