سال 15, شماره 101, ماهنامه عرصه پزشکی

تأثیر Bamlanivimab به عنوان مونوتراپی یا در ترکیب با Etesevimab بر روی بار ویروسی در بیماران مبتلا به COVID-19

Robert L. Gottlieb, MD, PhD; Ajay Nirula, MD, PhD Peter Chen, MD

تأثیر درمان زودهنگام با آنتی بادی های خنثی کننده ضد اسپایک بر بار ویروسی سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس ۲ (SARS-CoV-2) در بیماران سرپایی با بیماری ویروس کرونا ویروس خفیف تا متوسط ۲۰۱۹ (COVID-19) چیست؟

یافته ها: در بخش فاز ۲ یک آزمایش بالینی تصادفی ۳/۲ فاز با ۵۷۷ بیمار، تفاوت معنی داری در تغییر در بار ویروسی با ۳ دوز مختلف مونوتراپی باملانوییماب در مقایسه با دارونما وجود ندارد.

درمان با ترکیبی از bamlanivimab و etesevimab بطور قابل توجهی باعث کاهش بار ویروسی (SARS-CoV-2) log در روز ۱۱ در مقایسه با دارونما شد.

معنی: درمان با درمان ترکیبی باملانیویماب و اتیسویماب، اما نه درمان مونوتراپی باملانیویماب، منجر به کاهش بار ویروسی (SARS-CoV-2)  log در روز ۱۱ در بیماران با COVID-19 خفیف تا متوسط ​​شد.

سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس ۲ (SARS-CoV-2) همچنان به سرعت در سراسر جهان گسترش می یابد و به بیماری همه گیر جهانی ویروس کرونا ویروس ۲۰۱۹ (COVID-19) دامن می زند. بیماران آلوده به ویروس، طیف وسیعی از علائم را از جمله سرفه، تب، ضعف، میالژی، علائم گوارشی، اختلال چشایی و بویایی از خود بروز می دهند. برخی افراد به سمت سندرم دیسترس تنفسی حاد و مرگ پیشرفت می کنند. بیماری شدید معمولاً تقریباً ۱ هفته پس از شروع علائم رخ می دهد و می تواند به سرعت از علائم خفیف پیشرفت کند. عوامل خطر برای COVID-19 شدید شامل جنسیت مرد، سن بالا و بیماری قلبی عروقی، بیماری ریوی، فشار خون بالا، دیابت یا چاقی است.

در حال حاضر، تنها remdesivir (یک مهارکننده RNA پلیمراز RNA وابسته به RNA) توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان COVID-19 تأیید شده است، اگرچه استروئیدها اکنون توسط بسیاری از جوامع حرفه ای، از جمله سازمان بهداشت جهانی، به عنوان درمان اصلی توصیه می شوند. با این حال، آنتی بادی های منوکلونال خنثی کننده و پلاسمای افراد بهبود یافته، دسته ای از داروها که در سایر عفونت های ویروسی نیز اثربخشی نشان داده و در کاهش بار ویروسی SARS-CoV-2 نوید می دهند، مجوز استفاده اضطراری را دریافت کرده اند.

باملانیویماب و etesevimab آنتی بادی های منوکلونال ضد اسپایک قوی هستند که به ترتیب از ۲ بیمار جداگانه ای که به ترتیب از آمریکای شمالی و چین از COVID-19 بهبود یافتند، مشتق شده است. در آزمایشات پیش بالینی نشان داده شد که etesevimab یک اپی توپ متفاوت از bamlanivimab را متصل می کند و انواع مقاوم را با جهش در اپی توپ محدود شده توسط bamlanivimab خنثی می کند. ترکیب این ۲ آنتی بادی مونوکلونال خنثی کننده در استفاده بالینی ممکن است باعث کاهش بار ویروسی شده و انواع مقاوم به درمان را کاهش دهد.

نتایج موقت پیوند ویروسی مسدود کننده و ورود سلول با آزمایش آنتی بادی های خنثی کننده (SARS-CoV-2) (BLAZE-1) با داده های مربوط به ۳ دوز مونوتراپی آنتی بادی خنثی کننده bamlanivimab منتشر شده است. گزارش حاضر مجموعه داده های نهایی را برای بیماران تصادفی شده در ۴ گروه درمانی و گروه دارونما در قسمت اولیه آزمایش، شامل یافته های مربوط به گروه ترکیبی باملانیویماب و اتیسویماب، ۳ گروه مونوتراپی باملانیویماب و گروه دارونما ارائه می دهد.

مداخلات بیماران به صورت تصادفی برای دریافت یک بار تزریق باملانیویماب (۷۰۰ میلی گرم ۱۰۱ نفز، ۲۸۰۰ میلی گرم ۱۰۷ نفر، یا ۷۰۰۰ میلی گرم ۱۰۱ نفر)، درمان ترکیبی (۲۸۰۰ میلی گرم باملانیویماب و ۲۸۰۰ میلی گرم اتیس ویماب ۱۱۲ نفر) یا دارونما (۱۵۶n=).

نتایج و اقدامات اصلی نقطه نهایی اولیه، تغییر در بار ویروس SARS-CoV-2 در روز ۱۱ (±۴ روز) بود. نه معیار نتیجه ثانویه از پیش تعیین شده با مقایسه بین هر گروه درمانی و دارونما مورد ارزیابی قرار گرفت و شامل ۳ معیار دیگر بار ویروسی، ۵ مورد در مورد علائم و ۱ معیار نتیجه بالینی (نسبت بیماران با بستری مرتبط با COVID-19، یک بخش اورژانس [ED] ویزیت، یا مرگ در روز ۲۹).

نتایج در میان ۵۷۷ بیماری که به طور تصادفی تقسیم شدند و یک تزریق دریافت کردند، ۵۳۳ نفر (۹۲.۴ درصد) دوره ارزیابی اثربخشی را پشت سر گذاشتند (روز ۲۹). تغییر در بار ویروسی از پایه در روز ۱۱، ۳,۷۲- برای ۷۰۰ میلی گرم، ۴.۰۸- برای ۲۸۰۰ میلی گرم، ۳,۴۹- برای ۷۰۰۰ میلی گرم، ۴.۳۷- برای درمان ترکیبی و ۳.۸۰- برای دارونما بود. در مقایسه با دارونما ، تفاوت در تغییر بار ویروسی در روز ۱۱ ، برای ۷۰۰ میلی گرم ۰.۰۹، برای ۲۸۰۰ میلی گرم ۰.۲۷-، برای ۷۰۰۰ میلی گرم ۰.۳۱، و برای درمان ترکیبی ۰.۵۷- بود. در میان معیارهای نتیجه ثانویه، تفاوت بین هر گروه درمانی در مقابل گروه دارونما از نظر آماری برای ۱۰ از ۸۴ نقطه پایان معنی دار بود. نسبت بیماران بستری در بیمارستان COVID-19 یا ویزیت ED 5.8٪ (۹ واقعه) برای دارونما، ۱.۰% (۱ واقعه) برای ۷۰۰ میلی گرم، ۱.۹٪ (۲ واقعه) برای ۲۸۰۰ میلی گرم، ۲.۰٪ (۲ واقعه) برای ۷۰۰۰ میلی گرم و ۰.۹ (۱ واقعه) برای درمان ترکیب بود. واکنشهای افزایش حساسیت فوری در ۹ بیمار گزارش شد (۶ عدد باملانیویماب، ۲ درمان ترکیبی و ۱ دارونما). در طول درمان مطالعه هیچ مرگ و میری رخ نداده است.

نتیجه گیری و ارتباط در میان بیماران غیر بستری باCOVID-19  خفیف تا متوسط​​، درمان با باملانیویماب و اتوزویماب، در مقایسه با دارونما، با کاهش آماری معنی دار بار ویروسی SARS-CoV-2 در روز ۱۱ همراه بود. تفاوت معنی داری در کاهش بار ویروسی در مونوتراپی باملانیویماب مشاهده نشد. در ادامه آزمایشات بالینی مداوم، ارزیابی مزایای بالینی آنتی بادی های خنثی کننده antispike در بیماران مبتلا به COVID-19 به عنوان یک نقطه پایان اولیه متمرکز خواهد شد.

JAMA. 2021;325(7):632-644. February 16, 2021.  doi:10.1001/jama.2021.0202

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه